Jak má nevidomý, tj. osoba, která nemůže číst ani psát, jednat v písemné formě, upravuje občanský zákoník. Ten říká, že takové osoby mohou listinu podepsat, pokud splní dvě podmínky:
1) Nevidomý musí být schopen seznámit se s obsahem listiny. Zde má k dispozici dvě alternativy:
- Využije speciální pomůcky nebo přístroje – dokument si naskenuje a prostřednictvím počítače s hlasovým výstupem nebo hmatovým displejem přečte. Luboš Zajíc, právník Sociálně právní poradny Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, doplňuje: „Existuje i pomůcka Optacon, která nevidomému umožňuje číst psaný text tak, že ho snímá kamerkou a následně převádí tvar písmen na vibrující body, které nevidomý vnímá hmatem. Další možností je vyfotit podepisovanou listinu mobilem a nechat vyfocený obrázek rozpoznat speciální aplikací. Ta pak nevidomému text umožní přečíst hlasovým výstupem anebo s použitím braillského řádku.“ Braillský řádek je hmatový displej, který se připojí k počítači. Následně se za pomoci odečítače obrazovky na braillském řádku zobrazuje v Braillově písmu aktuální řádek obrazovky.
- Další alternativou je seznámit se s listinou pomocí jiné osoby, kterou si nevidomý sám zvolí. Tato osoba za něj dokument nepodepisuje ani nepřijímá jakoukoliv odpovědnost. Může se stát, že nevidomý musí dát písemný souhlas například s neodkladnou operací, kdy nemá možnost si dokument předem prostudovat. S tím mu pomůže někdo z personálu nemocnice, který mu dokument přečte a nevidomý jej poté podepíše.
2) Druhou podmínkou podle občanského zákoníku je schopnost nevidomého vlastnoručně se podepsat. Může přitom využít podpisové šablony, což je plastová kartička s vyřezaným okénkem pro podpis. Správně umístit šablonu na místo určené k podpisu může nevidomému pomoci i jiná osoba, ale nesmí mu vést ruku při podpisu. Na čitelnosti podpisu až tolik nezáleží, zásadní je, aby byl vlastní rukou.
Ne všichni nevidomí jsou schopni se vlastnoručně podepsat – mohou mít např. ještě pohybové nebo mentální postižení. V takovém případě musí mít nevidomý dva svědky. „Jeden svědek napíše na listinu kromě svého jména i jméno nevidomého, druhý svědek se podepíše. Dalším řešením je podpis za přítomnosti notáře,“ uvádí Luboš Zajíc.