Dlužníci zvládají zapírat dluhy i před rodinou: Jak s nimi mluvit? Nátlak nepomůže

Autor: ula - 
23. 8. 2018
05:20

Kateřina znala Janu dlouhá léta. Jana ji požádala o půjčení peněz pouze jednou a vše jí do týdne vrátila. Jednou však Kateřinu kontaktoval na facebooku neznámý muž s tím, že ji viděl s Janou na fotografiích a že mu její kamarádka dluží peníze a nechává se zapírat. Postupně se začaly objevovat další lidé, kterým prý Jana dlužila peníze a Kateřina zjistila, že svoji kamarádku zřejmě vůbec nezná. Podle odborníků to není ojedinělá situace, spousta dlužníků svoje dluhy zatajuje a to i před svojí rodinou.

Kateřina postupně zjišťovala, že Jana dluží i jejich společným přátelům. Ti o tom mezi sebou mluvili velmi málo a před Kateřinou vůbec. Janin bývalý přítel navíc potvrdil, že Janě chodily domů dopisy od úvěrových společností a že když změnila telefoní číslo, protože údajně ztratila SIM kartu, byly za tím prý nezaplacené účty.

Kateřina už se nemohla s Janou bavit jako dřív, protože zjišťovala, že jí Jana mnohokrát lhala.

„Někdo mi říkal, že s ní mám přerušit kontakt, další naléhali, že jsem jediná, koho by mohla poslechnout a že bych si s ní měla promluvit a případně jí nějak pomoci,“ řekla Kateřina a dodala: „Jenže jsem netušila, jak s ní o tom mám mluvit. Já sama s ní nikdy problém neměla a téma dluhů je velmi citlivá záležitost. Nevím, jak s ní ten dialog citlivě začít, protože se bojím, že mi zase bude lhát.“

Video Naďa si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se z pasti dostala? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený, Jan Brunclík
720p 480p 360p 240p

Dlužník si nechce přiznat selhání

Podle Jakuba Dvořáka, manažera úseku péče o zákazníky KRUK Česká a Slovenská republika s. r. o. spousta dlužníků zatajuje svoje dluhy i před svojí rodinou.

„Startem ke skrývání informací bývá nějaká negativní životní událost, o které si dotyčný myslí, že ji vyřeší sám a není třeba rodinu znepokojovat. Vzniklý problém vyústí půjčkou, kterou následně také zatají. Zadlužení často není primární příčinou zatajování, ale pokračováním v rozjeté neschopnosti přiznat selhání v řešení problému. Pak už se to nabaluje jedno na druhé,“ řekl Blesk Zprávy Dvořák.

Dlužníci jsou navíc v zatajování dluhů velmi dobří a často se jim problémy daří skrývat dlouhou dobu. Dokonce i ve chvíli, kdy je navštěvují terénní pracovníci KRUKu, které spravují jejich pohledávky.

„Zažili jsme mnoho situací, kdy jsme v zájmu bezpečnosti osobních údajů předstírali, že jsme přišli z úplně jiného důvodu, abychom neprozradili dluh,“ řekl Dvořák.

Jak si promluvit s dlužníkem? Nátlak nepomůže

Odborník uznává, že téma osobních dluhů je velice složité na komunikaci, zvláště pokud se jedná o dlouhodobější problém.

„Jestliže jste obeznámeni se situací a chcete komunikaci otevřít, je dobré začít s příběhem někoho jiného, který si prošel nebo prochází něčím podobným a v příběhu upozornit na možné následky. Často si lidé myslí, že jejich problém je ojedinělý a pochopení, že se potýkají s něčím relativně běžným a řešitelným, jim může pomoci s nastartováním komunikace a zahájením prvních kroků, jak se dostat z dluhů,“ radí Dvořák. 

Je ovšem možné, že dlužník bude zapírat. Podle Dvořáka rozhodně nepomůže nátlak. „Doporučujeme nabídnout pomoc v jakékoliv situaci a otevřít dveře pro případnou konverzaci v budoucnu. Nefixovat se nutně na samotné téma dluhů, zkusit konverzaci z jiné strany, nezapomínejme, že dluhy jsou citlivé téma, za které se lidé často stydí a proto o něm nechtějí mluvit,“ dodává odborník. 

Video Ředitel Poradny při finanční tísni o osobních bankrotech. Nejčastěji jsou to ženy, které si půjčily na vybavení domácnosti - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Lhaní jako únik

„ Často se v naší praxi setkáváme s příběhy, kdy lidé popisují své zapírání jako únikovou cestu, prostě nevědí kudy kam a v ten okamžik je lhaní ta méně bolestivá varianta z nepříjemné situace, nebo se tak alespoň zdá,“ vysvětluje lhaní dlužníků Dvořák.

S dlužníkem je ale velmi složité navázat dialog, protože se velkou část svého času snaží problém s dluhy ignorovat a neřešit jej. Je dobré dlužníka ujistit, že ta situace není unikátní a že je řešitelná a odkázat na pozitivní příklady.

 

 

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa