Češi propadli dluhům, napůjčovali si 2,14 bilionu. Nechce se jim šetřit, říká expert

Autor: Adam Jaroš, R. Růžičková - 
9. 4. 2018
06:20

Od bank a nebankovních společností máme napůjčováno 2,14 bilionu korun. Oproti loňsku je to o 177,5 miliardy více. Dlužníků je stejně, půjčují si ale větší částky. Nejvíce na bydlení.

Jak vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, zadlužujeme se čím dál více. A tempo zadlužování vzrůstá. Za rychlým nárůstem objemu celkového dluhu přitom stojí především zvyšující se částky, které si lidé půjčují. Zatímco počet lidí s úvěry stagnuje, průměrná částka krátkodobého dluhu (tedy dluhu určeného na spotřebu) vzrostla meziročně o 7,4 % a dosáhla 180 tisíc korun na jednoho klienta.

Průměrná částka u dluhů určených na bydlení vzrostla meziročně o 9,4 % a poprvé v historii přesáhla výši 1,5 milionu korun na jednoho klienta. „Objem celkového dluhu obyvatel se začal výrazněji zvyšovat přibližně před dvěma lety. Dynamika meziročního nárůstu dluhu obyvatel se loni zvýšila z 5 % na 9 %,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku splácí 11,6 % obyvatel Královéhradeckého kraje. To je nejvíc v republice. Následuje Jihomoravský kraj s 11,5 % a Středočeský kraj s 11,1 %. Naopak v Ústeckém kraji má úvěr na bydlení pouze 9,2 % obyvatel a v Praze 9,4 % obyvatel. Kvůli vyšším cenám jsou ale Praha a Středočeský kraj na špici, co se týče napůjčovaného objemu peněz.

„Třetina dluhu z hypoték připadá právě na tyto dva kraje a spolu s Plzeňským krajem jde také o jediné kraje, ve kterých se meziročně zvýšil počet lidí s úvěry na bydlení,“ říká Lenka Novotná, ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Kraj Vysočina je specifický. U bankovních a nebankovních společností mají místní dlužníci napůjčováno průměrně 197 tisíc korun v krátkodobých spotřebitelských úvěrech. Zároveň tu ale nejméně hrozí, že lidé nebudou dluh splácet.

Nesplácením je tu ohroženo jen 4,8 % dluhu, nejméně v republice. Z celkového počtu obyvatel Vysočiny tvoří špatně splácející dlužníci jen 1,9 %, což je po Praze nejméně. Druhý nejvyšší dluh na spotřebu mají ve Středočeském kraji (průměrně 195 tisíc) a třetí v Jihočeském kraji (193 tisíc).

Zkušenost s půjčkou mají asi dvě třetiny Čechů. Každý desátý si už půjčil 4–5krát. Nejčastěji si lidé půjčují na spotřební elektroniku. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace.

Problémem ale můžou být i důvody, proč si půjčku vzít. Patří mezi ně i neochota šetřit. „Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup, jako tomu bývalo dříve, a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců,“ říká ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

VIDEO: Uprchlíci platili stovky tisíc za svatbu s Češkami: Policisté zadrželi organizátory účelových sňatků

Video Uprchlíci platili stovky tisíc za svatbu s Češkami: Policisté zadrželi organizátory účelových sňatků - Policie ČR
360p

Doporučujeme
flora ( 9. dubna 2018 11:48 )

Také si to pamatuji. Že moderní je život na dluh, že si na západě každý půjčuje a šetřit předem a pak koupit je blbost a socialistická zaostalost. Ti co tuhle modernu propagovali teď ale mlčí. A ti, co chtěli být tedy moderní ( a současně byli a jsou finančně negramotí) se teď třesou na to, aby byla dluhová amnestie. A aby jejich vysoce moderní způsob života za ně zaplatili ze svých daní ti blbečci, co celá léta žili nemoderně.

MarDis ( 9. dubna 2018 08:41 )

Proč být spořivý a odpovědný a být tak exotem mezi ostatními? Osobně si myslím, že tito spořiví a odpovědní při pohledu na naši vládnoucí garnituru, některé podnikatele a firmy, své zásady přehodnotili a prostě se přizpůsobili tomuto "zadlužovacímu" trendu.

Antonin Blaha ( 9. dubna 2018 07:45 )

 Jeste si pamatuji kdy ti sami experti v roce 1999 vyrvavali do medii proc si Cesi nepujcuji a sedi na penezich doma ze to hrozne skodi ekonomice,potrebovali by jste profackovat neli neco horsiho,vzdy platilo ma dati, dal .Dluhy byly vzdy cesta do pekel a rikat neco jineho muze pouze debil a ne expert.Ted se ukazuje kde je pravda,svet je celkove predluzeny a nepovede to k nicemu dobremu.

djaba ( 9. dubna 2018 06:53 )

 Takže pane experte ,doslouží lednice a budu šetřit .Běžný čecháček je schopen s bídou dát měsíčně stranou dva tisíce , tudíž půl roku bude bez lednice .Chci bydlet ve svém ,tak je lépe platit hypotéku , než platit nájem holohlavému vydřiduchu v audině a ještě šetřit dvacet i více let na předražený byt .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud