Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 27°C

Nevhodný dárek z výprodeje reklamujte. Ale pozor na vadné zboží

Autor: ula - 
31. prosince 2016
10:20

Vrácení či výměna nevydařených vánočních dárků bývá nemilou dohrou svátků. Reklamace dárků se přitom nijak neliší od reklamace jiného zakoupeného zboží. Ale co když jste dostali dárek, který byl v akci nebo z výprodeje? Víme, kdy ho můžete reklamovat – i kdy máte smůlu. Zároveň máme na nákupy v povánočních výprodejích několik rad.

Zlevněné zboží se od toho zakoupeného kdekoliv jinde má lišit pouze cenou. „Výprodej nikdy nesmí znamenat horší služby zákazníkovi, nezbavuje ho zákonných práv, jako je možnost reklamace či odstoupení od smlouvy,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení časopisu dTest. 

Výjimkou je pouze situace, kdy vám někdo ve slevě koupil vadný, kazový či poškozený dárek. Takové zboží musí být zlevněno a je logické, že vada, pro kterou zákazník dostal slevu a věděl o ní od začátku, není reklamovatelná. Pokud vám někdo z nějakého důvodu koupil bundu se špatným zipem, tak si ho musíte vyměnit sami. Nemůžete za měsíc přijít a bundu vracet.

Zavádějící reklama

Nákupní horečka Vánocemi zdaleka neskončila. Jen co se po svátcích znovu otevřely obchody, už lákají na slevy. Jak je možné, že jsou v některých případech podle reklamy až 80procentní? „Výlohy a reklamní poutače jsou často zavádějící, pozorný spotřebitel si všimne, že sleva je uvedena slůvkem ‚až‘. V celém obchodě se pak zlevňuje spíše kosmeticky a dá nám dost práce najít něco opravdu výrazně zlevněného,“ vysvětluje Zelený. 

Často přijdeme na to, že slevy jsou takové, aby až nyní odpovídaly cenám, za které se podobná věc prodává běžně. Na klamavé obchodní praktiky a nevhodné informování o cenách přichází Česká obchodní inspekce každoročně a celkové pokuty, které rozdá, se pohybují ve statisících.

Srovnejte si ceny

Nepodléhejme tedy marketingovým tlakům. Na každém výrobku by měla být patrná cena před slevou a procentuální vyjádření ceny po slevě musí sedět na haléř, jinak prodejci hrozí vysoké sankce.

Ovšem i ve výprodejích se dá nakoupit rozumně a přinesl-li Ježíšek obálku s penězi, není nad to doplnit výbavu za trochu lepší ceny. Srovnejte si, kolik věc stojí běžně. A nevěřte každému, že zrovna jeho sleva je ta nejvýhodnější. Chytrý telefon s internetovým srovnávačem vám snadno poradí zejména při nákupu elektroniky, jestli nabízená sleva pouze srovnává cenu s běžnou nabídkou, nebo zda se opravdu vyplatí. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa