Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Nový zákon o úvěrech: Ekonomové jásají, věřitelé se drží za hlavu

Autor: ČTK, ula - 
3. června 2016
18:00

Nový zákon o úvěrech schválila tento týden Poslanecká sněmovna a nyní putuje do Senátu. Novela by měla více chránit spotřebitele, úvěr už nebude moci poskytovat každý. Ekonomové změny vítají, méně nadšení jsou věřitelé a inkasní agentury, které dokonce mluví o „totálním rozpadu trhu mimosoudního inkasa v Česku“.

Nový zákon by měl více chránit spotřebitele a obsahuje řadu ustanovení, která mají za cíl omezit nedůvodné zadlužování klientů.

Nepoctiví poskytovatelé úvěrů půjčují každému bez ohledu na to, jestli je schopen úvěr splácet, či nikoliv. „Nový zákon však v tomto případě stanoví neplatnost smlouvy. Klient sice musí vrátit půjčené prostředky, ale pouze dle svých možností a nemusí platit žádné úroky, poplatky ani pokuty,“ uvedl ředitel právního oddělení Partners Vít Mikolášek.

Bič na nepoctivce

Za další výrazné plus považují ekonomové přehlednější a strukturovanou informační povinnost, která umožní i běžnému spotřebiteli srovnat si nabízené produkty od různých poskytovatelů. Dále oceňují dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou u úvěru na bydlení, která umožní spotřebiteli vše si rozmyslet než uzavře smlouvu. Poskytovatel úvěrů mu po dobu 14 dnů nesmí změnit podmínky jeho nabídky. Lidé budou mít také možnost zdarma splatit úvěr na bydlení v případě zásadních životních situací a smluvní pokuty a úroky z prodlení budou limitovány.

„Navíc by měl očistit trh od nepoctivých poskytovatelů půjček. V současnosti může peníze půjčovat téměř kdokoliv, stačí jen živnostenské oprávnění. Nově se navrhuje, aby každý poskytoval měl povolení od České národní banky, splňoval kvalifikační a odborností požadavky, byl důvěryhodný, měl minimální kapitál ve výši 20 mil. Kč a dodržoval zásady obezřetného podnikání,“ vysvětluje Mikolášek.

„Novým zákonem chceme zamezit současnému stavu, kdy velké množství domácností a jednotlivců čelí exekucím, dluhům a neschopností je splácet,“ komentoval normu ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Věřitelé: Lidé sáhnou po nelegálních půjčkách

Tomu ale nevěří Česká asociace věřitelů. Zákon prý nezabrání pádům do dluhových pastí.

„Snížení nabídky úvěrů na regulovaném trhu automaticky neznamená snížení počtu předlužených osob nebo exekucí. Spotřebitelé, kteří nesplní podmínky licencovaných poskytovatelů, budou svoji poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh. V důsledku toho se možná sníží počty uvedené v oficiálních statistikách, rozhodně se však nezlepší reálná situace dlužníků,“ uvedl prezident asociace Pavel Staněk.

Komplikace podle něj nastanou i ve vymáhání pohledávek, proces se prodlouží kvůli zrušení rozhodčích doložek. V zahraničí se od jejich využívání sice ustupuje, v českém prostředí to ovšem podle Staňka nedává smysl. „Důležitým předpokladem je totiž rychlejší a efektivnější fungování justice, které u nás bohužel stát dlouhodobě není schopen personálně ani materiálně zajistit,“ zdůvodnil.

Zákon podle něj také znemožní činnost inkasních agentur, které nyní běžně klientům poskytují splátkové kalendáře. Agentury se podle nové normy stanou poskytovatelem úvěrů, a musí se podrobit stejné regulaci.

Inkasní agentury: Likvidace mimosoudního inkasa!

To potvrzuje i Asociace inkasních agentur, která uvedla, že se obává, že přijetí zákona přinese rozpad trhu mimosoudního inkasa. Agentury usilují o to, aby dlužník uhradil dlužnou částku, a snaží se s ním vyjednat ty nejlepší podmínky. Nejčastějším nástrojem je rozložení dluhu do několika menších částek. Dle nového zákona bude rozložení platby považováno za poskytnutí nového úvěru se všemi náležitostmi.

„Je nám zřejmý cíl tohoto zákona – regulovat poskytovatele půjček, ale dle našeho názoru dlužná částka rozložená do několika splátek není pro spotřebitele natolik nebezpečná, jako přijetí nového úvěru. Naopak, mnoha dlužníkům splátkový kalendář pomůže překonat krátkodobý výpadek příjmů způsobený nemocí nebo změnou zaměstnání a jako na pomocný nástroj by na něj i legislativně mělo být nahlíženo. Myslíme si, že legislativa by měla podporovat řešení dluhů smírnou dohodou mezi věřitelem a dlužníkem, ne jim v ní bránit a hnát tak dlužníky před soudy a následně do exekucí,“ uvedl Radek Laštovička, prezident Asociace inkasních agentur. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa