Sobota 5. října 2024
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Zataženo, déšť 10°C

Předmanželská smlouva není všelék. Proč vás neochrání před dluhy?

Ochrání vás předmanželská smlouva před dluhy?
Ochrání vás předmanželská smlouva před dluhy?  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
23. května 2016
06:09

Předmanželská smlouva umožňuje budoucím manželům upravit své majektové poměry. Pomocí smlouvy lze tak rozšířit či zúžit společné jmění manželů. Jenže na dluhy z manželství je dokument většinou krátký.

Do společného jmění manželů, k jehož dělení v případě rozvodu dochází, nepatří majetek, který nabyl jeden z dvojice již před uzavřením manželství, dále který získal v restituci či jako dědictví, bez předmanželské smlouvy se nebudete muset dělit ani o věci, které potřebujete k výkonu svého povolání či máte k osobní potřebě.

Vše ostatní, takzvané společné jmění manželů, už budete dělit na půl či podle dohody, která ovšem při rozvodu není vždy jednoduchá. Tedy i veškeré závazky, které jednomu z vás nebo oběma vznikly za trvání manželství.

Rozšířit či zúžit?

Právě to, co představuje pojem společné jmění manželů, můžete prostřednictvím předmanželské smlouvy rozšířit či zúžit, upravit pravidla správy majetku nebo se dohodnout na formě vypořádání, pokud by přišel rozvod.

Obsah smlouvy nesmí odporovat zákonu o rodině, obcházet jej, příčit se dobrým mravům apod. Smlouvou nelze např. společné jmění manželů zcela zrušit. V případě nutnosti je možné dokument kdykoli během trvání manželství, opět u notáře, změnit či zcela zrušit.

Od roku 2014 platí, že manžele před dluhy neochrání ani předmanželská či manželská smlouva, pokud není zapsána do veřejného seznamu. Ta nyní slouží spíš k usnadnění dělení majetku v případě rozvodu manželů. „Tyto smlouvy či rozhodnutí o zúžení společného jmění manželů je ale možné nechat zapsat do tzv. veřejného Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který od roku 2014 vede notářská komora,“ říká právník Martin Šváb.

Takto zveřejněnou úpravu společného jmění manželů pak musí exekutor a soud zohlednit. Před novelou občanského soudního řádu a exekutorského řádu exekutor k těmto smluvním úpravám společného jmění manželů obvykle nepřihlížel a dotčený manžel musel podávat žalobu k soudu a zaplatit soudní poplatek. Nemohl také po dobu řízení se svým majetkem nakládat.

e.44 ( 24. května 2016 13:12 )

Předmanželská smlouva je přežitek, leda tak ještě obrana nějakýho zazobance proti zlatokopce, jinak k ničemu. Funguje jedině oddělené vlastnictví.

deratizater ( 23. května 2016 08:15 )

Za socialismu museli přijít osobně oba manželé do banky či spořitelny když někdo z nich žádal půjčku a před úředníkem to podepsat.Jednoduché prosté a účelné jak zabránit tomu aby se dluhy přenášely na rodinné příslušníky kteří dluh nezavinili.Pro exekutory je výhodnější masírovat oba manželé ale je to nemorální.

Zobrazit celou diskusi