Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Zamilovaná Kristýna si vzala půjčku pro přítele: Teď splácí 100 tisíc sama

Pro svého přítele si vzala půjčku sto tisíc. Zůstala sama s dluhy.
Pro svého přítele si vzala půjčku sto tisíc. Zůstala sama s dluhy.  (Autor: Profimedia, KRUK)
Autor: ula - 
18. března 2016
06:12

Kristýna chtěla pomoci milovanému příteli do začátku podnikaní a vzala si pro něj půjčku na své jméno. I když jí sliboval, že bude poctivě splácet, nestalo se tak. Nyní mladá žena zůstala sama a splácí půjčku, kterou sama nevyužila.

Třicetiletá žena pracovala jako administrativní pracovnice v menší firmě, kam nastoupil o několik let mladší Zdeněk. Optimistický student Kristýně imponoval a brzy se do sebe zamilovali.

Byli spolu rok, když Zdeňka spolu s jeho dalšími dvěma kamarády napadlo, že by mohli podnikat. Měl ale jen 50 tisíc a pro uskutečnění svých záměrů potřeboval ještě 100 tisíc. Jenže v té době Zdeněk studoval a žádná banka mu nechtěla půjčit. 

„Požádal mě proto, abych mu chybějících sto tisíc půjčila, a slíbil, že mi vše do poslední koruny vrátí, i když se rozejdeme,“ říká Kristýna, která Zdeňkovi věřila a měla pocit, že ho dobře zná. Navíc ho nechtěla zklamat projevem nedůvěry. Sto tisíc tedy půjčila v bance na své jméno.

„Splácej si to sama!“

Zdeněk poctivě splácel asi tři měsíce. Pak se ale jeho platební morálka začala zhoršovat. Měl splácet dva tisíce korun, nejdříve splácel stále menší a menší částky.

„Postupně mi přestal peníze posílat s tím, že mi nakoupil jídlo nebo mě pozval na večeři. Bezostyšně mi vysvětlil, že to mám považovat za plnohodnotnou kompenzaci za splátky půjčky, které mi nevracel,“ vzpomíná smutně Kristýna.

To už žena nevydržela a s vykutáleným přítelem se rozešla. Ještě ho požádala, aby jí peníze posílal na účet. Dostalo se jí šokující odpovědi: „Je to přece tvoje půjčka, nemám s ní nic společného. Splácej si ji sama.“

Sama s dluhy

Že tato situace není výjimečná, potvrzují zkušenosti Markéty Fixové ze společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, která se zabývá správou pohledávek. „Ve chvíli, kdy si na své jméno vezmete půjčku, ať už je pro kohokoli, musíte počítat s tím, že ji také musíte sami splatit. Věřitel bude vždy považovat za dlužníka toho, kdo je na smlouvě podepsaný,“ upozorňuje Fixová. 

Stejně dopadl příběh Kristýny. Svého bývalého přítele už nemůže dohledat. Musí splácet půjčku, kterou sama nevyužila. „Čeká mě ještě dlouhá cesta. Na každou splátku musím šetřit. Nedělejte tu samou chybu,“ vzkazuje všem Kristýna.

Další videa