ONLINE CHAT
Dobrý den. Pracuji na poště, přijímáme balíky do 30ti kg. Při manipulaci s takovým jsem si poranila bederní páteř. Pracovní úraz mi byl uznán. Nyní poj. Kooperativa poukazuje na to, že sice k poranění došlo, ale na páteři jsem měla už před úrazem degenerativní změny a na dorovnání ušlé mzdy tedy nebudu mít nárok. Mám nějaká práva vůči zaměstnavateli?(Klára)
Foto
Dobrý den, zde je potřeba řešit Vaši vstupní prohlídku, periodické prohlídky a podobně. Nicméně zaměstnavatel by Vám měl vyplatit odškodné, bez ohledu na to, jak je řešen Váš případ pojišťovnou.
Pracuji ve větším podniku ale nejsem kmenový zaměstnanec již 6 roků, patřím pod pracovní agenturu. Jak by vypadalo odškodnění při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání vazoneuroza atd. musí být i pracovní agentura pojištěná na tyto případy. A mohli by mě propustit bez vyrovnání, Děkuji (Karel)
Foto
V případě, že jste agenturní zaměstnanec, máte stejná práva jako zaměstnanec kmenový. Tj. ano, agentura musí být také pojištěná.
Dobrý den, mam pracovní úraz kolene,prasklý křížový vaz.Již po operaci,ale vadný vaz ponechali a opravili meniscus,se slovy uvidí se...Je nějaký časový limit kdyby časem byla potřeba druhá operace?Tím myslím aby mi opět bylo placeno 100%. (Pavel)
Foto
Pokud budete v pracovní neschopnosti v souvislosti s pracovním úrazem, máte nárok na dorovnání mzdy nebo platu. V tomto případě je nutné předem informovat zaměstnavatele, aby mohl včas zareagovat. Časový limit v zásadě není dán, avšak čím delší čas uběhne, tím více je nutné mít od lékaře zprávu, která potvrzuje, že Váš stav je způsoben tímto úrazem.
Dobrý den, v práci se mi stal PÚ, zaměstnavatel uznal tento jako pracovní, sepsal záznam o úrazu ale proplatit náhradu mzdy a výdajů a bolestného odmítá se slovy, že na to nemám nárok, odmítá komunikovat i s pojišťovnou. Argumentuje , že pracovní poměr byl ukončen několik dní po pracovním úrazu. Pracovní neschopnost byla 7 dnů.Jak dál pokračovat? Na koho se mám obrátit? Děkuji Krystýna (Krystýna )
Foto
V tomto případě se obraťte na inspektorát práce. Pro Vás dobrou zprávou je, že zaměstnavatel finančně odpovídá za úraz bez ohledu na pojišťovnu.
Dobry den, pracuji jako stát. zamestnanec, asi pred dvěma roky jsem si ve službě poranil oko drátem. Jeste ve službě jsem musel vyhledat lék.ošetření, v oku mi zůstala jizva. Nadřízený věc uzavřel bez odškodnění, pry jsem porušil BOZP, kdyz jsem manipuloval s dratkem. Stalo se to tak, ze tam, kde jsme měli pracoviště, viselo ze zdi nad umyvadlem nejake staré rozbité trafo a zasahovalo do umyvadla. Chtel jsem kryt rozbitého trafa zdratovat zavesit bokem od umyvadla abychom si mohli umýt ruce. Během dratovaní do me kolega nechtíc strčil. Tim jsem si poranil oko. Podnikový právník si prostředí umyvadla vyfotil, velmi se podivoval dratum a grafu kolem neho, nicméně úraz byl uzavřen bez odškodnění a pracoviště zůstalo beze změn. Byl postup nadřízeného a právníka v pořádku? Dekuji za odpověď.(Tomas Sokol)
Foto
V tomto případě bych po zaměstnavateli vyžadoval záznam o úrazu a rozporoval bych jej. Podle toho, co zde píšete, to vypadá, že není vše v pořádku.
Pěkný den pane Moravec. V práci nadřízeného z kanceláře z nějakého důvodu napadlo posunout stůl a při té činnosti mi stůl spadl na palec u nohy. Strašně mě to bolelo, vyskočil jsem, zamotala se mi hlava a praštil jsem se do týla o topení. Mám s tím spoustu bolesti, běhání po doktorech, rekonvalescenci. Je to pracovní úraz? Mám chtít náhradu po zaměstnavateli, nebo po nadřízeném?(Zbyněk Feldmann)
Foto
Dobrý den, v tomto případě se jedná s velkou pravděpodobností o pracovní úraz. Bylo by dobré se dohodnout se zaměstnavatelem o uznání pracovního úrazu a jeho odškodnění. Zaměstnavatel je totiž pro tyto případy pojištěn.
Dobrý den, jaký je postup, když se stane pracovní úraz? Zajímalo by mě to nejen z pohledu mě jako zaměstnance, ale i z pohledu zaměstnavatele. Co bude po zraněném vyžadovat apod. Děkuji.(Helena, Praha)
Foto
Tyto povinnosti vychází ze zákoníku práce a nařízení vlády 201/2010 Sb. V kostce lze napsat, že zaměstnanec má povinnost zaměstnavateli ohlásit pracovní úraz bez zbytečného odkladu (pokud je toho schopen). Je třeba provést záznam do knihy úrazů, prošetřit příčiny a okolnosti vzniku pracovního úrazu, zpracovat záznam o úrazu a případně ohlásit pracovní úraz institucím vyjmenovaným ve výše uvedeném nařízení vlády.
Jsem elektrikář a při nakládání elektrocentrály na korbu auta se mi zablokovala krční páteř.Úraz byl sepsán jako pracovní úraz, ale po návratu z neschopenky mi šéf sdělil, že mi po dohodě se závodním lékařem úraz stornoval a že nebudu odškodněn. Prý se nejednalo o pracovní úraz. Má právo mi tohle jen tak říct? A jak mám postupovat? (Prokop)
Foto
Zaměstnavatel na toto právo má, nicméně určitě je potřeba Vám sdělit také důvod. Se závěry zaměstnavatele nemusíte souhlasi, ale v tom případě je nutné se obrátit na soud. Není od věci se v tomto případě obrátit i na inspektorát práce, při konzultaci je možné projít Váš případ detailněji.
Zaměstnavatel mi odmítl uznat úraz, který se mi stal v šatně pět minut před začátkem směny. Prý když se mi stal úraz v 5.55 a směna začíná v 6 hod., nemám na nic nárok. Jenže v 6.00 už musím být u stroje a převlečený do montérek. Postupoval zaměstnavatel správně? Děkuji. (Michna)
Foto
V tomto případě se skutečně nejedná o pracovní úraz. Odpovědnost za škodu Vám vzniklou je záležitost jiná. Obecně řečeno, zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost všech fyzických osob, které se pohybují s jeho vědomím na pracovišti. Takže pokud byl příčinou úrazu např nějaký závadný stav v šatně, je možno se domáhat odškodnění občanskoprávní cestou.
Pracuji na Dohodu o pracovním poměru a stal se mi úraz. Jedná se o úraz pracovní? (Pánek M. )
Foto
I v případě dohody o provedení práce se může jednat o pracovní úraz.
Pracuji v sociálních službách a od jednoho z klientů jsem chytil plané neštovice. Jsem v pracovní neschopnosti. Jedná se o pracovní úraz?? Jde mi o to, že na neschopence beru daleko menší peníze a nemoc bych nechytil, kdybych s klientem nepracoval. (Karel)
Foto
Dobrý den, v tomto případě je lepší se obrátit na hygienickou stanici.
Dělám v malé prodejně maso a uzeniny. Zvedla jsem bednu s uzeninami a ruplo mi v zádech. Zatelofonovala jsem to svému vedoucímu a kolegyně mě odvezla k lékaři. Ten mi napsal neschopenku, kterou jsem odevzdala. Nevím, jak mám postupovat dál, jsem stále v pracovní neschopnosti. (Bínová)
Foto
Nejlepší je v tomto případě komunikovat se zaměstnavatelem, ideálně prokazatelnou formou (např. emailem) a zaměstnavatele informovat, že Vaše pracovní neschopnost je způsobena úrazem na pracovišti.
Před rokem se mi stal úraz v práci.Nadřízený mně ale donutil pod pohrůžkou ztráty zaměstnání úraz nehlásit jako pracovní a slíbil mi odměnu. Nic jsem ale nedostal. Mám svědky,kteří jsou ochotni mi dosvědčit, že se o jednalo o úraz pracovní. Exsituje nějaká šance na dodatečné nahlášení? Chci to řešit, protože po úrazu mám trvalé následky a už nikdy nebudu úplně v pořádku. (Olda)
Foto
Vaše předchozí jednání je v tomto směru poměrně problematické. Můžete zkusit dodatečně vyzvat zaměstnavatele, aby s Vámi úraz řešil. Nejlepší radou v tomto případě je, zajistit si co nejvíce důkazů pro Vaše tvrzení a obrátit se na soud.
Pracuji v základní umělecké škole jako učitelka. Třídu mám ve druhém patře, výtah u nás není. Když jsem šla po schodech, uklouzla mi noha a já sjela po několika schodech. Zlomila jsem si ruku a narazila kostrč. Ředitelka mi to ale odmítla uznat jako pracovní úraz, prý jsem neměla vhodnou obuv. Žádnou takovou obuv ale nedostáváme, měla jsem klasické korkové pantofle. Co mám dělat dál?(Vanda)
Foto
Jestliže nemáte "předepsaný" konkrétní typ obuvi, tak by druh Vaší obuvi neměl být důvodem pro neuznání pracovního úrazu. Požádejte tedy znovu prokazatelně zaměstnavatele o výsledek šetření Vašeho úrazu. Pokud zaměstnavatel svůj názor nezmění, doporučuji se obrátit na soud.
Zaměstnavatel mě pracovně posílá po celé republice. Přestože mám ale jako místo práce v pracovní smlouvě uvedenou Prahu, odmítá mi v případě cest vypisovat cestovní příkazy. Mám strach, že pokud by se mi stal pracovní úraz, zapře šéf, že mě někam posílal. Jak bych to měla řešit? (Vaňková)
Foto
To je nepříjemná situace, v zásadě máte možnost takovou cestu odmítnout, aniž by se jednalo o porušení pracovní kázně. Ve Vašem případě můžete mít dohodnutý i jiný způsob vysílání na pracovní cesty. Bylo by dobré to zkonzultovat s místně příslušným inspektorátem práce, pro přesnější odpověď bych potřeboval znát více detailů.
Měla jsem jet s naším firemním řidičem služebním autem na jednání. Když jsem si sedla do auta, naboural do nás zezadu jiný vůz (řidič byl opilý). Mě ale zaměstnavatel odmítl uznat pracovní úraz, protože jsem nebyla připoutaná. Nestihla jsem to, ale naše auto se ani ještě nerozjelo. Jedná se o pracovní úraz? A jak mám dál postupovat? (Barbora)
Foto
Dle mého názoru by se mohlo jednat o pracovní úraz a to i v případě, že jste nebyla připoutaná. Bylo by dobré, abyste požádala zaměstnavatele o výsledek šetření příčin a okolností pracovního úrazu.
Manželka dělá na jatkách. Zaměstnavatel pro ni neměl práci a dal jí náhradní práci, za kterou i s dalšími kolegy dojíždí služebním autem (ona neřídí). Pří návratu z náhradní práce na jatka se nabourali a ona utrpěla několik zlomenin. Jedná se o pracovní úraz, kdy se jí to nestalo v práci? . (Mareček)
Foto
Zde hodně záleží na tom, v jakém režimu probíhá cesta na náhradní pracoviště. Pokud je to v režimu pracovní cesty, mohlo by se jednat o pracovní úraz. V případě, že se jedná o pouhou cestu z/do zaměstnání, tak o pracovní úraz nejde. Odškodnění v takovém případě by mělo jít z pojistky vinníka nehody.
Pracuji na pásu a nedávno se mi stal pracovní úraz. Zaměstnavatel mi to ale nechce uznat. Jak na to?(Mádlová)
Foto
To je složitější. Především je třeba zaměstnavatele prokazatelně vyzvat, aby úraz řešil. např. písemným podáním na podatelně. Předpokládám, že svůj úraz jste již zaměstnavateli oznámila dle jeho vnitřních směrnic. Bohužel inspektoráty nemohou rozhodovat o uznání či neuznání pracovního úrazu, to může jen soud. Určitě se však nebojte na inspektorát obrátit, pokud poskytnete konkrétnější informace, je možné Vám pomoci.
Dobry den, vcera jsem si udelala pracovni uraz na krouzku trampolinek, vyron kotniku.Prace je vedena na dohodu, vydelek je poze 500,-kc mesicne. Mam na neco narok? Dekuji Lucie(Lucie)
Foto
Dobrý den, i v případě dohody o provedení práce se může jednat o pracovní úraz. To znamená, že máte v této oblasti prakticky stejná práva jako zaměstnanec v pracovním poměru.