ONLINE CHAT
Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat, mám cystu v levém prsu, ale nijak mě to nebolí, provádím samovyšetření, vše se zdá být v pořádku, jsou cysty nějak nebezpečné.(Eva)
Foto
Cysty nejsou nebezpečné, jen se mohou zvětšit, pak jsou hmatné a bolí, snado se léčí odsátím pod ultrazvukem. Také mohou zmizet.
Dobrý den, mam za sebou rakovinu prsu. Čeká mě mastektomie prsů s okamžitou náhradou. Může se i do takových prsů rakovina vrátit? Děkuji a přeji krásný den(Petra H.)
Foto
To záleží na tom, kolik žlázy zbyde. Pokud budou větší zbytkové okrsky, tak riziko je, sice malé, ale je třeba stále chodit na kontroly. Přeji Vám, ať vše máte za sebou a jste zdravá!
Dobrý den, před několika dny jsem si na pravém prsu objevil útvar o velikosti fazole, který na pohmat je bolestivý. I při pohybu pravou rukou, např. při sklonění bolí. Mohlo by se jednat o přiznak rakoviny prsu? (Katka)
Foto
Rakovina většinou nebolí, ale zajděte si na vyšetření, ať se zjistí, o co jde, nejspíše jde jen o okrsek žlázy. Jste žena nebo muž? jméno Katka a útvar jsem "objevil", na vyšetření v obou případech:-)
Dobrý den, pokud se rakovina prsu vyléčí a opět se nemoc vrátí, je i podruhé šance na vyléčení. Děkuji(Hana )
Foto
Ano, pokud je nádor znovu v prsu nebo pod jizvou, tak tam je šance na uzdravení.
Dobrý den, jak je caste že se nador objevi v obou prsou a muže to mit spojitost se silikonovými implantáty?děkuji(Lada)
Foto
V obou prsech se rakovina objevuje, ale ne příliš často. A riziko vzniku rakoviny prsu u žen se silikonovými implantáty není vyšší než u ostatních.
Hezké odpoledne, prodělala jsem operaci zmenšení prsou (byla moc veliká) a tak prý už rakovinu prsu nemůžu dostat. Je to pravda? Díky za odpověď (Andrea Zimová)
Foto
I ve zmenšených prsech se rakovina prsu může objevit. Choďte na prevenci tak, jak se má.
Dobrý den, má na vznik rakoviny vliv braní hormonální substituce při přechodu? Děkuji(marie Novická)
Foto
Uvádí se zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. Doporučujeme proto u žen, které ji užívají, aby chodily na mamograf každý rok.
Jaká byla vaše nejmladší pacientka s rakovinou prsu? A vyléčila se?(Karel král)
Foto
Nejmaldší pacientka s rakovinou prsu, se kterou jsem se setkala, byla 24letá studentka. Ale nevím jak dopadla, protože již působím na jiném pracovišti.
Můžu si nechat preventivně odstranit prsa a dělohu bez doporučení lékaře? A mám pak nárok na rekonstrukci ňader zdarma?(Sofie Rajtrman)
Foto
Preventivní ostranění prsou a vaječníků a vejcovodů připadá v úvahu u žen s genovou mutací a vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu, tato operace je hrazená ze zdravotního pojištění. Jinak si myslím, že není důvod tento zákrok podstupovat. V případě prvním určitě ale doporučení od lékaře mějte.
Dobrý den paní doktorko. Podle čeho se posuzuje zda se při onemocnění ca prsu nejprve provádí operace a pak chemo nebo nejdříve chemo a pak operace?(Kamila)
Foto
To záleží na velikosti nádoru, jeho biologických vlastnostech a celkovém stavu pacientky. U nádorů nad 2 cm se většinou zahajuje chemoterapií, tzv. neoadjuvantní, pak až operace. U menších nádorů se začíná operací, pak až chemoterapií. U malých nádorů s dobrými biologickými vlastnostmi se chemoterapie nepodává.
Myslíte si, že samovyšetření prsu má nějaký význam? Není v době, kdy si nahmatám bulku, už vlastně pozdě? (Simona)
Foto
Samovyšetření má určitě velký význam. Pokud si nahmatáte bulku velikosti 1,5 cm, tak určitě není pozdě, pokud bouli velikosti 5 cm, tak to už zavčasu není. Ale léčit se dá i ta velká boule.
Do kolika let mají ženy nárok chodit na mamograf? Vím že od 45,ale do kolika let?(Marie M)
Foto
V České republice není horní hranice pro screeningovou mamografi stanovena, takže mohou chodit všechny ženy nad 45 let.
Má rakovina prsu nějaké příznaky? Je možné ji odhalit jinak než mamografem?(Hedvika)
Foto
Příznaků rakoviny prsu může být několik, nebo jen jeden. Patří k nim: hmatná tuhá bulka, změny na kůži - ztluštělá pomerančová kůže, nafialovělá kůže, krvácení z bradavky, vtažení kůže či bradavky, někdy zánětlivé změny prsu, které nereagzují na antibiotickou léčbu, zvětšené a tuhé podpažní uzliny.Pokročilým příznakem je zvředovatění nádoru, který proroste do kůže a dojde k jejímu rozpadu.Rakovinu lze odhalit mimo mamografii pohmatem nebo ultrazvukem, také magnetickou rezonancí či PET CT vyšetřením. Poslední jmenovaná metoda rakovinu prsu zjistí při vyšetření pro jiné onemocnění a to náhodně. PET CT se nepoužívá pro diagnostiku onemocnění prsu jako primární vyšetřovací metoda.
Paní doktorko, hraju košíkovou a před půl rokem jsem dostala míčem do hrudi. Od té doby mě pobolívá levý prs. Zdá se mi, že ho mám i tvrdší než pravý. Mám si s tím někam zajít?(Karolína Němečková)
Foto
Po úrazu může být v prsu krevní výron, ale za půl roku už určitě zmizel. Bolesti prsu mohou být od hormonálních změn během menstruačního cyklu nebo od páteře či ramene. Pokud máte nejistotu, zajděte si na ultrazvuk. Jde o to, abyste byla klidná, že jste v pořádku.
Léčím se s ca mammy. Jak se pozná, že jsem nemoc překonala?(Nina)
Foto
Pokud všechna kontrolní vyšetření v oblasti prsou a podpaží, plic, jater a kostí jsou bez patologického nálezu a Vy se cítíte dobře, tak jste v pořádku. Ale kontroly jsou nutné. Přeji Vám, ať můžete žít jako před léčbou tohoto onemocnění.
Začaly se mi dělat fleky na bradavkách i se mění jejich barva. Může jít o nějaké vážné onemocnění? Mám jít k lékaři?(Rampelnice)
Foto
Zajděte si spíš na kožní.Pokud je to oboustranný nález, tak nejspíš nepůjde o nic závažného.Změny barvy bradavek může být mimo jiné podmíněna opalováním či hormonálními změnami.
Vážená paní doktorko, byla mi diagnostikována rakovina prsu. Čekám na operaci, Jsem diabetička na inzulínu téměř celý život. Je vhodné nasadit před operací nebo po operaci léčbu Wobenzymem a jak jej užívat. Jaký je Váš názor na přípravky od Finclubu - Mycelcaps /AHCC/, Biomare imuno. Děkuji za informace.(Věra)
Foto
Wobenzym urychluje hojení po operacích a úrazech, takže to Vám určitě neuškodí, ale poraďte se se svým ošetřujícícm lékařem a diabetologem. Další uváděné výrobky jsou na podporu imunity a vyladění celkového stavu organismu. Hlavně aby neobsahovaly cukry. Nemyslím si však, že by tyto výrobky byly samospasitelné a zázračné.
Dobrý den, jednou za dva roky mám hrazené preventivní vyšetření - mamograf. Na doporučení gynekologa chodím na prevenci každý rok (hradím si sama). Chtěla bych se zeptat, jestli se dá při tomto vyšetření požadovat místo rentgenu raději UTZ a zda je toto vyšetření ve výsledku stejně kvalitní, jako RTG a jaká je cena. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.(Věra)
Foto
V mezidobí screeningových mamografií lze na ultrazvuk chodit a sama si ho platit (300 až 500 Kč). Obě vyšetření jsou kvalitní, ale každé z trochu jiného hlediska. Na mamografu můžeme zjistit přítomnost mikrokalcifikací, které na ultrazvuku nemůžeme vidět. Klidně tedy střídejte mamografii a další rok ultrazvuk. Dejte také na doporučení screeningového centra, které máte napsané v závěru vyšetření.
Paní doktorko, čeká mě chemoterapie a slyšela jsem, že padání vlasů se dá předejít nějakou speciální helmou. Víte o tom něco?(Wera L.)
Foto
Ano, během chemoterapie lze využít specielní chladicí až mrazicí čepičku, která zajistí, že Vám vlasy zůstanou. Toto si ženy samy platí, ale moc si to pochvalují, když jim vlasy nevypadají. Přeji Vám, ať jste po léčbě v pořádku!
Zdravím. Máme v rodině hodně rakoviny ženských orgánů. Kde se mohu dát geneticky testovat a od koho potřebuju doporučení? A platí se za to?(Iva Kodešová)
Foto
Otestovat se lze na genetickém pracivišti. Pokud je u Vás některá z přímých příbuzných s genovou mutací, tak byste na toto vyšetření měla mít nárok, pokud ne, tak lze riziko vypočítat podle počtu a věku příbuzných, které rakovinou prsu či vaječníků onemocněly.Doporučení od gynekologa, či praktika.
Paní doktorko, vítáte aktivitu Angeliny Jolie, která si nechala preventivně odstranit prsa a dělohu? Máte i vy takové pacientky, které se rozhodnout k takovému razantnímu kroku a podporujete je v tom? (Kamil)
Foto
Pokud jsou ženy nositelkami genové mutace, tak opravdu velmi často onemocní rakovinou prsua i rakovinou vaječníků, proto jejich rozhodnutí pro preventivní odstranění mléčné žlázy ocěňuji a podporuji, protože vím, že to není vůbec jednoduché. Samozřejmě, že i takové pacientky jsou, a zvláště když vidí, že jejich příbuzné onemocněly a jak onemocnění probíhalo, tak se k tomu rozhodnou. Angelina Jolie kromě odstranění mléčné žlázy absolvovavala odstranění vaječníků a vejcovodů, odstranění dělohy není z preventivních důvodů u této mutace nutné.
Paní doktorko, paní Polreichová, která prodělala kvůli prsní rakovině chemoterapii a podpůrnou léčbu biorezonancí, tvrdí stále médiím, že nádor se jí prý rozpadl velmi brzy rozpadl a je zdravá. Je to možné, že po druhé chemoterapii a té biorezonanci se takto zázračně uzdravila a byla už bez obtíží?(skoropolreichová)
Foto
Chemoterapie u některých typů nádorů účinkuje opravdu velmi rychle a účinně, vliv biorezonance pomáhá spíše po psychické stránce. Chemoterapie není jedinou léčbou, kterou ženy na onkologii podstupují, stejně důležitá je operační léčba, ozařování a v některých případech hormonální a biologická léčba. Chemoterapie sama o sobě nestačí.
Prý na rakovinu zabírá nějaká chemikálie MMS1 a MMS2 a CDS. Je to něco jako čistidlo na bazény a mnoho lidí to užívá i preventivně. V diskusích se objevují názory, že lékaři tuto metodu tají a nepodporují, protože je účinná a levná a nemocnice by tak přišly o platy zdr.pojišťoven za drahé chemoterapie, ozařování atd. Co si o tom myslíte?(Babeta d.)
Foto
Každá účinná léčba musí být ověřena klinickými studiemi. Pokud tyto chemikálie čistí bazény, tak bych se obávala jejich toxických účinků.Takových to "zaručených" léků na rakovinu je mnoho, a účinnost většinou pofidérní.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké je riziko vzniku rakoviny prsu po umělém oplodnění. Je mi 35 let a před pěti lety jsem podstoupila třikrát hormonální léčbu pro IVF cyklus. Může tato hormonální stimulace zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu? Děkuji(Petra)
Foto
Ano, IVF je určitý rizikový faktor pro vznik rakoviny prsu, ale těch faktorů je více. Ve Vašem věku choďte na ultrazvuk, po 40. jednou za 2 roky na mamograf a mezitím na ultrazvuk.
Paní doktorko, chci se zeptat. Je mi 28 let a maminka prodělala rakovinu prsu. Gynekolog říká, že na vyšetření jsem mladá. Ale já ho chci podstoupit. Jaké je pro mě vhodné (mamo nebo sono) a kolik stojí?(Žanet)
Foto
Pokud chcete jít na vyšetření, tak na ultrazvuk. Cena tohoto vyšetření je cca 300 až 500 Kč. Na mamograf jste mladá.
Jaká léčba je na rakovinu prsu nejúčinnější? Je to biologická? Nebo ta o které se mluví - protonová? (xxxxx)
Foto
Biologická léčba je účinná jen u té rakoviny prsu, kde je prokázán pozitivní růstový faktor. A protonová léčba se na rakovinu prsu nepoužívá. Využívá se k léčbě záření, ale ne protonové. K léčbě rakoviny prsu se kombinuje operace, chemoterape, ozařování, hormonální léčba a někdy léčba biologická, závisí na bilogických vlastnostech nádoru a stadiu onemocnění.
Je mi 35 let a našla jsem si v prsu několik bulek. Gynekoložka tvrdí, že to není nic vážného a po menstruaci zmizí. Neposlala mě s tím nikam na vyšetření. Dělá dobře? Já mám strach a nevím, jestli sama bez doporučení mohu jít na mammograf.Chci mít klid. (nelinka )
Foto
Ve Vašem věku si dojděte na ultrazvuk, toto vyšetření, pokud nemáte žádanku od lékařky, si můžete sama zaplatit. Mamograf není metodou volby vyšetření prsů ve Vašem věku.
Dobrý den paní doktorko. Může rakovinu prsu způsobit třeba těsná poprsenka nebo nějaký úder či jiné zranění prsa? (Nováčková Ivana)
Foto
Těsná podprsenka není na těle příjemná, neměla by tlačit, ale rakovinu prsu nošení podprsenky nevyvolává, a ani úrazy nepodmiňují vznik rakoviny prsu.
dobrý den, mohu i po 40 chodit na sono místo mamografu? Toho se bohužel bojím a nechci na něj chodit. Jsem po 3 cyklech IVF a několika KET, babička s tátovi strany měla rakovinu prsu. Mám stavy úzkosti, že ji dostanu take. Na vyšetření chodím vystresovaná už měsíc dopředu. jaká je u mě pravděpodonost rakoviny?(Lucie)
Foto
Riziko ze strany babičky máte jen lehce zvýšené, určitým rizikem je zatíženo právě IVF, a proto jsou u Vás nutné kontroly. Po 40. roce Vám doporučuji jednou za 2roky mamografii, a mezitím ultrazvuk. Ale zbytečně se nervujete, to Vám nepomáhá. Proberte tyto své stavy se svým praktickýcm lékařem, nebo s psychologem.
Paní doktorko, mám dvě dcery (18 a 25) a v rodině několik žen s nebo po rakovině prsu. Mohou podstoupit mamograf už takhle mladé? (Renata J.)
Foto
V jejich věku jen ultrazvuk, pokud by měly vysoké riziko rakoviny prsu, tak pak kolem 30 let se mamograf doplňuje v rámci pravidelných kontrol.
Dobrý den paní doktorko, jsem po porodu a objevily se mi v levém prsu zatím dva fibroadenomy. Jaká je pravděpodobnost,že by se z toho mohlo vyvinout něco horšího? Moc děkuji za odpověď(Kateřina)
Foto
Fibroadenomy se nemění, fibroadenom zůstává fibroadenomem. Z něj se nic jiného nevyvine. Ale prevence je nutná, abychom vyloučili, že se v prsu neobjevilo něco závažného.
Může se rakovina prsu vracet? Mám za sebou chemo, operaci, ozařování. Za rok mě čeká mastektomie obou prsů. (Petra Novotna)
Foto
Bohužel ano, rakovina prsu se může znovu objevit, ale samozřejmě se u většiny žen znovu neobjeví. Ale celoživotní sledování je nutné.
Dobrý den paní doktorko, matka onemocněla CA prsu před 15 lety, nyni byla prokázána recidiva. U mě se objevil snad (doufám) fibroadenom. Mam nárok na genetické vyšetření prsu na BrCA geny? Předem děkuji, (Katka)
Foto
Pokud onemocněla jen maminka a nikdo jiný v rodině, tak ani mamince asi nejspíš genetické vyšetření na BRCA geny nedělali, a u Vás nárok na toto vyšetření není.
Existuje nejaky vyzkum, ktery by prokazoval vliv noseni podprsenek? Napriklad na africkem kontinentu, kde se podprsenky bezne nenosi, se jako problem rakovina prsu neuvadi.(Pavel)
Foto
Výzkumy nebyly na odborné úrovni prováděné. V Africe je méně rakoviny prsu nežli v Evropě a Severní Americe, podprsenky na to nemají vliv.