Ošetřovatelka Šárka Lukačovičová je usměvavá a přívětivá, vídají ji ženy s podezřením na nádor při vyšetření v nemocnici. Právě ona nejlíp ví, jaké to je, když se v těle objeví vetřelec v podobě životu ohrožujícího souboru buněk.

„Přesně vím, čím si procházejí. Když mi přítel našel v ňadru bulku, kterou následně lékařka vyhodnotila jako nádor. Myslela jsem si, že nastal konec světa. Že nepřežiju. Co bude s mým partnerem a synem? Ptala jsem se,“ vzpomíná Šárka.

Počítá s implantáty

Další vyšetření rakovinu definitivně prsu potvrdilo. Proto se záhy podrobila zákroku, při němž jí pravý prs odstranili a to i proto, že se v něm už objevila metastáza. „Teď mi preventivně odstraní i druhý prs. Do budoucna počítám s implantáty,“ plánuje sestřička Lukačovičová.

Video
Video se připravuje ...

Sestřička Šárka Lukačovičová (46) z radiologie v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice pomáhá onkologickým pacientům, sama má s nemocí zkušenost. Karel Janeček

Jak říká, nejdůležitější byla v těžkých chvílích nejen podpora rodiny, ale i vnitřní síla. „Ze začátku ztrátu prsou asi každá z nás snáší špatně. Ale máme přece pro co a pro koho žít!,“ říká sestřička, které pomohli fyzicky i psychicky její kolegové ze specializované rehabilitace určené pacientkám po mamologických operacích.

300 operací ročně

Na oddělení rehabilitace stráví pacientky obvykle 3 až 5 dní, během nichž absolvují intenzivní program zaměřený na zlepšení fyzické i psychické kondice.

V Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice za jeden rok provedou kolem 300 operačních zákroků týkajících se onemocnění prsu, což pracoviště řadí mezi vůbec nejproduktivnější v Česku. Nejčastěji jde o zákroky kvůli rakovině prsu nebo nezhoubného nádoru.

Fotogalerie
7 fotografií