ONLINE CHAT
Dobrý den, jak se máte, když je dnes špatné počasí? Jaké máte vůbec ráda? Léto? Zimu? Přeji hezký den :-)(Fanoušek DH)
Foto
Já se řídím heslem, že je počasí vždycky dobré, jen někdy někomu moc nevyhovuje:-). Z profesního hlediska mám ráda extrémy, z hlediska maminky dvou holčiček polojasno, 25 st. a nízký UV index. Omlouvám se všem, kterým jsem nedokázala odpovědět na otázky o počasí, jak bude za delší časové období...prostě to meteorologie nezná. Sledujte předpovědi a platí, že čím je kratší předpověď na kratší období, tím je přesnější. Děkuji za dnešní otázky, hrozně to uteklo. Přeji příjemné a klidné prázdniny a budeme se těšit na vaše reakci, připomínky a nápady, nejen ve věci předpovědi počasí pro psy.
Dobrý den, ráda bych se zeptala s jakou přesností (časovou a lokální) a jak moc dopředu je možné předpovědět bouřku. Děkuji za odpověď.(fiful)
Foto
I přes to, že je už bouřka vidět na družicovém nebo radarovém snímku, je mnohdy velmi těžké odhadnout, jak se bude "chovat". Zda bouřkové jádro zanikne, než dorazí např. do Prahy, nebo k nám naopak dojde bouřka daleko silnější. Takže velmi těžko.
Dobrý den, kolik je modelů pro výpočet počasí? Má každá země svůj? A který je podle Vás nejpřesnější? (Michaela)
Foto
Většina zemí si počítá s svůj model. Úspěšnosti předpovědí počasí jsou v Evropě srovnatelné.
Kdy si mám vzít dovolenou? Poradíte mi?:-))))(Tomáš Kůň, Nymburk)
Foto
Pokud můžete plánovat dovolenou narychlo, poté doporučuji se rozhodnout podle aktuální předpovědi. Jinak podle statistik vychází nejlépe v počasí přelom července a srpna.
Dobrý den paní Honsová, daly by se někde využívat data z meteorologické stavice ze Šumperska? Jsem amatérský meteorolog a počasí sleduji (tlak, min. max., půdní teplota, směr větru atd...) už osmý rok. Děkuji(Ondřej)
Foto
Rozhodně, ozvěte se na meteopress, prosím.
Dobrý den! Mě by zajímalo, jestli nehrozí nějaké povodně jako poslední roky? U nás skoro neprší a bojím se, aby nepřišly prudké lijáky...(Ivoš rokycany)
Foto
Extrémní jevy v počasí, bohužel mnohdy nelze předpovědět s větším předstihem než na 48 hodin dopředu.
Zdravím, chtěl bych se zeptat, používají se indexy a psí počasí i někde jinde ve světě? (Petr, Karviná)
Foto
Indexy jsou přenešené z Japonska a se psím počasím se setkáte téměř na celém světě.
Jste pohledná dáma, paní meteoroložko. Sledujete trendy v předpovědích v zahraničí? Scházíte se třeba se zahraničními kolegy, nebo vyrážíte na nějaké zahraniční konference?(Chocholoušková)
Foto
Trendy v předpovědi samozřejmě sleduji, stejně tak se stále zabývám otázkou, jak přepověď, co nejsrozumitelněji předat druhým a v jaké formě. Stále více ohlasů se přiklání k tomu, aby místo klasické předpovědi oblačno až zataženo, místy....bylo např. dnes počasí na piknik (shrnout do jendotho obrázku nebo slova), fotka oblečeného dítěte (co si vzít na sebe, aby nám nebyla zima, abychom se nepotili) a upozornit na připadný nebezpečný meteorologický jev. Přepověď by byla stručná a jasná všem.
Přeji vám hezký den. Jak to vidíte s počasím do budoucna? Budou postupně větší a větší výkyvy? A nebo počasí naopak - teplá zima, studené léto? (oliver876)
Foto
Pokud nalistujete kroniky, možná budete překvapeni, že se s výkyvy v počasí velmi často lidé setkávali už od pradávna...Nyní nám někdy může připadat, že počasí přináší velké výkyvy, ale je to dáno i tím, že díky internetu a dalším technologiím, se o jakém koliv meteorologickém jevu dozvíme, zatímco ještě do nedávna, zaznamenat např. tornádo bylo téměř nemožné (dnes má každý mobil s foťákem). Také počasí a jeho výkyvy daleko více sledujeme a to pod hrozbou klimatickou změny, v jejíchž otázce jsem spíše skeptik.
dobrý den, platí předpověď i pro kočky? Nebo mají rozdílné nároky od psů?(Iveta Landová)
Foto
Předpověď pro psy se dá určitě použít také pro kočičky. Každý čtyřnohý mazlík je individuální, stejně jako jsou rozdíly mezi jendotlivými plemeny, ale pro kočky i pejsky nám vyšlo podle jejich chovatelů, že jim nejméně vyhovuje zasněžené počasí /samozřejmě až na některá plemena/, zatímco my lidé, nemáme rádi větrné počasí.
Dobrý den paní Honsová, chtěl bych se zeptat, jestli bude počasí na houby? Soused šel na borůvky a přinesl jich plný košík... Díky!(Láďa, Mšeno)
Foto
Počasí nejbližších dnů určitě houbařům přát bude - vlhko a relativně teplo. Takže na houby určitě vyražte.
Máte doma rosničku?(Vladimír Bourák)
Foto
Rosnička je chráněná:-). Přepovědi počsí se sestavují na základě numerických modelů a i doma mám stále rychlé připojení nejméně na model GFS, WRF a Aladina.
Krásný den, už delší dobu pozoruji, jak krásnou máte postavu. Jaký je váš jídelníček? A přizpůsobujete ho nějak počasí? A stejně tak spánek?(Simona B. Plzen)
Foto
Dieta podle počasí je určitě zajímavá: ve dnech, kdy fouká vítr a je chladněji, spálíte už pouze chůzí daleko více kalorií. Stejně tak, když se odpolední teploty pohybují přes 30 st., raději si dáme lehčí jídlo, než v lednu, kdy se potřebujeme zahřát knedlíkem. Z našich anket i vychází, že se podle počasí mění chutě: když sněží, máme chuť na sladké, před bouřkou na kyselé.
Dobrý den. Předpovídáte počasí pro psi, proč ho neuděláte i pro kočičky? Ty chodí ven daleko častěji, kolikrát... Docela by mě to zajímalo... Jestli je to odlišné, či stejné. Díky moc Karel(Karel Von Banhonf)
Foto
Při procházce s kočičkou vám určitě budou vhod teploty chodníku a trávníku a nebezpečí klíšťat jako je u předpovědi pro psy. Stejně jako u tzv. meteovlivu, tj. vlivu počasí na lidskou psychiku a fyzickou pohodu, i u zvířátek je důležité sledovat individuální reakci na zatížení určitým druhem nebo změnou počasí.
Počasí neposlouchám jelikož neustále vyjmenujete bude hezky, místy přeháńky a déšt´v zimě sníh. To nejste jenom Vy ale všichni meteorologové. (Lachman)
Foto
A představ te si, že lidé, kteří předpověď poslouchají, ji buď nerozumí a nebo nevěří. Vychází to i z toho, že vlastně neví, z čeho takovou předpověď sestavujeme a pojmy, jako frontální rozhraní je vyloženě děsí. I proto je tady nový projekt počasí pro psy, který má ukázat, že to, co se děje v atmosféře ovlivňuje nás zejména tady dole...a nejenom nás. Tak například: kolik lidí dnes ještě vyběhlo v letních šatech, protože nevěřili, že se ochladí?Zítra jich budou plné čekárny u doktora. Kolik z nás, si dnes místo připraveného salátu k obědu, raději doběhne do pekárny pro něco sladkého a kolik při pohledu z okna se bude chtít vrátit do postele? A za to může studená fronta.
Dobrý den paní Honsová, čím to,že konkrétně Vám předpovědi z 80% NEVYCHÁZEJÍ? Neuvažujete že byste změnila povolání? Co zkusit dělat něco užitečného,mám pocit že když Vám opakovaně předpovědi ne a ne vyjít,jste pak zbytečně placená.Co Vy na to?(Janička :-))
Foto
Úspěšnost předpovědi počasí na jeden den dopředu se pohybuje až na 95 %, na měsíc klesá jen k 95 %. Je to dáno tím, že atmosféra je hrozně složitý cyklus, kde každou vteřinu probíhá tisíce změn, mnohé z nich neumíme ani pojmenovat a nevíme o nich (a troufám si trvrdit, že je ani nikdy znát nebudeme), proto hovoříme o předpovědi počasí a ta nebude nikdy 100%. Dalším důvodem je i to, že jsou předpovědi počasí, se kterými se běžný uživatel setká, většinou cílené pro celé území Česka, tj. málo konkrétní. V neposlední řadě, u nás fotbalu a počasí rozumí každý, ale ruku na srdce...kolik lidí v předpovědi počasí rozumí slůvkům jako místy, ojediněle, na většině území...?
Kdy už konečně pořádně zaprší na jižní moravě???, (bmvlmt)
Foto
Podle aktuálního radarového snímku očekávejte déšť na jižní Moravě do 2 hodin:-). Také počátek letošních práznin bude spíše deštivý, což je dobrá zpráva i pro vodáky, protože v řekách chybí voda.
Dobrý večer, rad bych se informoval na pocasi v Chorvatském Gradaci mezi Hvarem a Pelješacem. Děkuji TP (Tomáš Piska)
Foto
Snad vás neodradilo deštivé počasí minulého týdne...nyní se vylepšuje a vypadá to v příštím týdnu na slunečno a postupně až 29 st.
na jaké počasí se máme připravit v červenci?(evaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa)
Foto
Zatímco v některých částech světa lze podle určitých indikátorů usuzovat na to, jaké bude následující období, např. v Austrálii, zda je v Tichém oceánu El Nino (suché) nebo La Nina (deštivé), u nás to prostě nejde. A statistika minulých prázdnin to pouze dokazuje. Počítejte jak s deštivým, tak slunečným počasím.
Dobrý den,z jakého zdroje berere ty Vaše "zaručené informace" o počasí?(Jan Horký)
Foto
Předpovědi počasí se sestavují na základě výstupů numerických modelů, které na základě výpočtů jednotlivých vstupních dat (z meteorologických stanic, družic, balónových sond apod), se snaží se vystihnout budoucí stav atmosféry. Na meteorologovi je tyto informace mezi výstupy jednotlivých modelů porovnat a převést je do co nejsrozumitelnější formy jednotlivým uživatelům.
Dobrý den, jaké počasí má být o prázdninách?(bertik)
Foto
Zatím to vypasá na deštivý počátek léta, to jak bude celé dva měsíce předpovědět neumíme. Platí, že se u nás počasí mění každé 4 dny a že k létu u nás patří jak tropické dny s teplotami přes 30 st. (nejvíce jich v posledních letech přinesl rok 2003 hned 20 a také 2006 20. Naopak v roce 2002 byly pouze 4 tropické dny), tak zatažené dny s teplotami jen kolem 15 st. Vyloučené nejsou ani mrazivé teploty v hosrkých údolích nebo sněhové vločky na vrcholcích hor.
Dobrý den jaké bude počasí v týdnu od 30-6.-6-7 děkuji(jana 66)
Foto
Viz. předchozí odpověď - deštníky a pláštěnky raději všude s sebou, ale teploty letní.
DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE VÁS ZEPTAT JAKÉ POČASÍ BUDE ZAČÁTKEM SRPNA DĚKUJI ZA ODPOVĚD A PŘEJI HEZKÝ ZBYTEK DNE(Janovska)
Foto
Dobrý den, na Vaši otázku neznám odpověď....meteorologie je krátká na předpovědi na delší časové období.
Dobrý den. V neděli jedeme do čtvrtka do Krkonoš.Co nás čeká?Děkuji.Hezký den.Jitka(Jitka)
Foto
Začátek letošních prázdnin nabídne hodně podobné počasí jako rok 2012 - resp. stejnou synoptickou situaci, oblačno až zataženo, občas srážky nebo bouřky, jen přechodně polojasno, ale teploty letní -mezi 23 až 29 st.
Prvních 14 dní v červenci mám dovolenou...jak bude??? :-)(Jitka)
Foto
Dobrý den,zdravím všechny příznivce počasí a těším se na Vaše otázky o něm. Přes naše území dnes přechází studená fronta, takže místy prší a teploty šly oproti včerejšímu dni na většině území dolů:nyní se pohybují od 13 st. na Karlovarsku po 16 st. na Zlínsku. Ale k Vaší první otázce-dnešní modely, ze kterých se předpovědi sestavují, ukazují, jaký charakter počasí bude do 10.července. Vypadá to, že převládat bude velká oblačnost, občasné srážky i bouřky. Odpolední teploty se ale budou pohybovat většinou kolem letní hranice tj. 25 st. a od 6.7. až na 28 st.