ONLINE CHAT
Dobrý den, zajímalo by mě, když se ocitnu u nehody, zda stačí, když vytočím policii, nebo musím zvlášť volat také záchranku, eventuálně, koho mám volat nejdřív.(Helena)
Foto
Dobrý den.Lepší je zavolat 155 a co nejpřesněji popsat situaci na místě.Omlouvám se, musíme končit, mrzí mě to. Děkuji za Vaše otázky s pozdr.a přáním hezkého léta ve zdraví MH
Pane řediteli, údajně jste řekl, že středočeská záchranka nemá problémy s předáváním pacientů v pražských nemocnicích, je to skutečně tak? Kolik pacientů (v %) předává vaše záchranka do Prahy? Před rokem jste říkal, že problémy v pražských nemocnicích jsou vaším každodenním chlebíčkem.(záchranář)
Foto
Dobrý den. Na obdobnou otázku jsem již odpovídal. Do Prahy vozíme ročně asi 14 tis.pacientů. Skutečně před rokem byly s umísťování problémy. Poslední 3 měsíce nejen, že je nemáme, ale cítíme i v pražských nemocnicích vstřícnost a lepší přístup.Ta situace se zlepšila o řády!!!
Dobrý den, dcera v současné době studuje obor diplomovaný zdravotnický záchranář na VOŠ, chtěla bych se zeptat, zda po dokončení studia jako absolvent bude v její kompetenci např. píchat injekce nebo podávat léky při výjezdu RZ. Dále by mě ještě zajímalo, zda je velký rozdíl mezi studiem zdravotnického záchranáře v bakalářském oboru a tímto na vyšší odborné škole. Předem Vám děkuji za odpověď, krásný den.(Jana Nová)
Foto
Dobrý den. Kompetence záchranářů jsou legistlativně jasně dané a nustále se rozšiřují a zcela jistě rozšiřovat budou. Souvisí to s úbytkem lékařů na záchranných službách.Přítomnost doktora je však nadále v v našem systému zcela nezastupitelná. Rozdíly mezi jednotlivými školami jsou velké, mnohdy je však vzdělávání na vyšší odborné škole na lepší úrovni než bakalářské studium, ale platí to i naopak!
Kam se chystáte letos na dovolenou?(Toptopik)
Foto
Dobrý den! Nachalupu do Jizerek a možná týden někde u moře.
Čím jste chtěl být, když jste byl malý/mladý?(Churda)
Foto
Dobrý den. Lékařem, měl jsem vzor ve svém strýci, který byl primářem na gynekologii v Podolí.
Jak dlouho pracujete pro záchrannou službu? A chodíte do práce s tím, že Vás to baví? Dá se říci, že každý den jiný?(Vláďa Bourák)
Foto
Dobrý den. Na záchranné službě pracuji od studií, takže dlouho, myslím, že od r. 1984. Začínal jsem jako "saniťák", později jako záchranář a později jako lékař. Dá se říci, že každý výjezd je jiný , ale také je to rutina.Zarážející je, že pouze asi 20% výjezdů je pro "nás".
Dobrý den, mně osobně by zajímalo, jak se balíte na dovolenou a které léky Vy osobně si vozíte? A které by člověk neměl nikdy zapomenout doma? Díky moc(Pájíček)
Foto
Dobrý den. Já osobně jsem obětí svého povolání takže vozím vše včetně věcí na resucitaci / pokud jedu autem/. Jinak záleží kam jedete, ale obecně nedoporučuji starším lidem a dětem navštěvovat destinace s nižší úrovní zdravotnické péče.
Dobrý den, největší strach mám z neochoty pracovníků tísňové linky. Kontroluje vlbec někdo, jak se k volajícím chovají?(Pavel, Praha)
Foto
Dobrý den. Ano kontroluje. Pokud máte špatnou zkušenost s naším operačním střediskem tak nám dejte okamžitě vědět. Budeme to rasantně řešit. Takové chování je naprosto neomluvitelné. Prosím nemějte strach volat na záchrannou službu, mnohdy váhání může mít fatální následky. Nedávno jsem se dotal k pro mě otřesné informaci, že 40% všech zemřelých na infarkt myokardu umírá bez přítomnosti či zásahu zdravotníka. To je neakceptovatelné číslo. Zjednoduším to-kdykoliv je vám zle tak volejte 155. Pokud to nebude pro záchranku tak Vám, na naší záchranné službě , poradíme na Call centru co dělat, jak se chovat či kde je nejbližší zubař či lékařská služba první pomoci
Dobrý den,zajímalo by mně, jestli se díváte a hlavně máte přístup do databáze klientů pojišťovny minsterstav vnitra,kteří mají kartu života. Mám tam vyplněné důležité věci,tak jestli nejsou zbytečné. A je potřeba u sebe nosit napsáno na co je člověk alergický - myslím léky ( jsem na penicilin, Augmetin a hodně na acylpirin ). Děkuji za odpověď (Iveta)
Foto
Dobrý den. To je dobrá otázka. Samozřejmě jakákoliv informace pro zasahující posádku je cenná. Např.s čím se pacient léčí, co bere za léky, na co je alergický...Tato myšlenka byla již v IZIPu, škoda, že se promarnila. Nyní je těchto iniciativ více- viz.např.pojišťovna MV. Zcela jistě je to věc dobrá, ale přivítal bych nějaký centrální registr nejen pro část obyvatel.K informacím , které by měl mít pacient u sebe-čím více tím lépe. Často se nám stává, že přijíždíme k člověku v bezvědomí, kde nikdo jiný není a jakákoliv informace např., že je diabetik, zkrátí dobu stanovení diagnosy a tudíž i léčby.
Manžel je alergický na včelí bodnutí. Dvakrát byla situace, že bylo rychlejší dojet do nemocnice autem. Tam nám za to vynadali. Postupovali jsme skutečně špatně?(Klára S. )
Foto
Dobrý den. To je složitá otázka. Alergická reakce u alergika může být život ohrožující stav. Nedovedu si představit, že v případě, že by došlo k nutnosti laické resuscitace z Vaší strany, jak jí budete během převozu osobním autem poskytovat. Tedy spíše bych se přiklonil k posečkání na sanitu. Na druhé straně pokud se jednalo o méně závažný stav, s kterým má pacient zkušenosti tak proč ne.
Dobrý den, co si myslíte o současném přístupu nemocnic k příjmání pacientů? Co by se stalo, kdyby na území středních Čech nebo Prahy došlo k nějaké dramatické události, typu hromadná nehoda, výbuch, pád letadla apod. Také budou odmítat pacienty?(David K.)
Foto
Dobrý den! Myslím si, že rozhodovat o umisťování pacientů dle místa bydliště je nesprávné. Tyto tendence už tu jednou byly při akci "Děkujeme odcházíme" a já je považuji za nebezpečné a diskriminující. Pacient je pořád pacient ať je z Prahy či z Hornídolní. U záchranek je tomu ještě trochu jinak, dle zákona vezeme pacienta do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení. Druhou otázkou je zaplněnost resp.přeplněnost nemocnic. V případě hromadných neštěstí je situace ještě rozdílnější, aplikuje se traumatologický plán a postupuje se dle dané legistlativy.
Jaký byl nejtěžší případ, u kterého jste ve své praxi zasahoval?(Iveta R.)
Foto
Dobrý den! Těch případů je více, ale nejhorší jsou pro každého záchranáře nemocné děti. Pamatuji si na výjezd k poraženému 4 letému dítěti, které jsem zresuscitovali po dlouhém úsilí, následně převezli do Motola, kde později bohužel zemřelo, to nelze nikdy zapomenout. Na druhé straně mám také výjezd s dobrým konce. Úspěšná resuscitace u mladé, 39 leté ženy se srdečním onemocněním. Oživování trvalo přes hodinu. Po 3 týdnech někdo zazvonil u dveří odd.ARO, kde jsem tehdy pracoval a jehož součástí byla i záchranná služba s tím, že se mnou chce někdo mluvit. Tam stála tato žena, která mi přišla poděkovat za záchranu života. Scéna jako od p.Hubače z první série Sanitky. Pro mě jeden z nejsilněších zážitků v celé kariéře.
Kolik stojí výjezd záchranky?(TOnda)
Foto
Dobrý den! To lze těžko říci přesně, záleží na mnoha faktorech, kolik km.najedete, jaké léky aplikujete , která posádka či posádky zasahovaly atd.Rozhodně se jedná o řády tisíců. Každopádně záchranné služby jsou pouze cca ze 30% placené z veřejného zdravot.pojištění a zbytek je hrazen zřizovateli t.j. ve většině případů kraji!
Dobrý den, jezdí v záchrance lékař, nebo to jsou jen vyskolení zdravotníci a ne skuteční atestovaní lékaři? Děkuji(Martina)
Foto
Dobrý den! V současné době existují 3 druhy posádek v přednemocniční neodkladné péči. RZP-rychlá zdravotnická pomoc-dvojčlenná posádka záchranář a školený řidič, RLP- rychlá lékařská pomoc-tříčlenná posádka, ve které je ještě navíc lékař, RV neboli randes-vous posádka-školený řidič a lékař na osobním voze. Vzdělání jednotl.kategorií je striktně legistlativně dáno, může jezdit i lékař bez atestace, ale pod dozorem. Dnes i řidiči u nás jezdící jsou vysoce erudovaní a mají vzdělání na úrovni zdravotnických škol.
Dobrý den, pane doktore, co si myslíte o sporu pražských nemocnic a pražské záchranky ohledně umisťování pacientů. Děkuji(Honza)
Foto
Dobrý den! Do Prahy resp.pražských nemocnic vozíme ročně cca 14 tis.pacientů čili máme s tím velké zkušenosti. V minulosti skutečně problémy s umísťováním byly, ale od zásahu ministerstva zdravotnictví před 3 měsíci došlo k radikálnímu zlepšení. Ta situace nebude nikdy 100%, vždy se nějaké provozní problémy najdou, většinou je jejich příčinou lidský faktor, který neodbouráte. V případě, že máme vážně nemocného člověka v sanitě, kde hrozí ohrožení zdraví či dokonce úmrtí, tak nedbáme na oedmítnutí nemocnice a vezeme ho tam i přes odpor. Ještě nikdy se nám na místě nestalo, že by tam byl odmítnut ač to bývá provázeno slovními debatami našich posádek s místním personálem.Zákon toto odmítnutí ostatně ani nepřipouští.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat- v podmínkách např.na chalupě,na horách, při cestě autem-jak rozpoznat- mini iktus a jak poskytnout první pomoc-a zda platí-než přijede záchranka podat anopyrin-chladit hlavu např.mokrý chladný ručník-a samozdřejmě nemocného sledovat pohyb očního kontaktu a samozdřejmě životních funkcí-(Eva Romanová)
Foto
Dobrý den! Malou cévní příhodu mozkovou někdy ani poznat nemusíte, ale příznaky jsou-pokleslý koutek, točení hlavy, porucha řeči etc.Rozhodně bych do příjezdu záchranné služby žádné léky nepodával, anopyrin by, pokud by se jednalo o krvácení do mozku, mohl celou situaci ještě zhoršit.