Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Češi zachraňují z válkou zmítané Ukrajiny i zvířata. Pozor na vzteklinu, varují veterináři

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
6. března 2022
05:00

Přivézt zvířata z Ukrajiny, to je teď jeden z hlavních cílů některých záchranných spolků. Podnikají nebo se chystají podniknout kvůli tomu cestu do tamních útulků a azylů, nebo si zvířata přebírají na hranicích. Veterináři před tím ale varují, upozorňují na bezpodmínečnou nutnost karantény, bez ní hrozí zavlečení smrtelné vztekliny.

Dotaz, jak v takových případech postupovat, vznesly na Státní veterinární správu i reportérky Blesk tlapek. Podle jejího mluvčího Petra Vorlíčka veterináři dovoz zvířat, i když jde o dobrý úmysl, nedoporučují. „Představuje to vysoké nebezpečí zavlečení vztekliny a dalších nebezpečných nákaz do Česka,“ řekl.

23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Zobrazit celý online

Spolupráce s veterináři

Žádné konkrétní podmínky pro hromadné přesuny zvířat Státní veterinární správa nestanovila, protože chce podle mluvčího ochránit zdraví domácích i volně žijících zvířat v České republice a zajistit i ochranu zdraví lidí před nemocemi, které jsou přenosné. Pokud se ale někteří dobrovolníci rozhodnou zvířata do Česka převézt, je podle Petra Vorlíčka nutné kontaktovat veterinární správy a postupovat podle jejich pokynů.

Zvířata v ukrajinských útulcích trpí válkou stejně jako tamní lidé Zvířata v ukrajinských útulcích trpí válkou stejně jako tamní lidé | UAnimals

Nutná karanténa

Lidé, kteří se pro záchranu psů z Ukrajiny rozhodnou, by měli nejdříve kontaktovat Krajskou veterinární správu. „Přesun zvířat by s ní měli řešit individuálně,“ uvedl Petr Šatrán, ředitel veterinární sekce Státní veterinární správy s tím, že krajská veterinární správa stanoví konkrétní podmínky karantény včetně identifikace zvířat, očkování proti vzteklině apod., a zajistí i jejich dosledovatelnost.

První zvířata v Čechách

Podle informací Blesk tlapek byla už do Česka první zvířata z ukrajinských útulků dovezena. Záchranáři už přes hranice dopravili několik psů, koček a také koně. Veterináři ale varují: „Je třeba si uvědomit, že zvířata neznámého původu mohou být nositeli původců nebezpečných nákaz. Apelujeme na obezřetnost všech, kdo zvažují ujmout se takového zvířete. S velkou pravděpodobností půjde o zvířata neočkovaná proti vzteklině,“ varoval Petr Vorlíček.

Lidé na Ukrajině svá zvířata neopouští, i když kolem zuří válka Lidé na Ukrajině svá zvířata neopouští, i když kolem zuří válka | Svoboda zvířat

Co je vzteklina?

Vzteklina je smrtelné onemocnění všech teplokrevných zvířat a je přenosná na člověka. Zvlášť citlivá na ni jsou masožravá zvířata, zejména psi, kočky, lišky, vlci, ale i skot. Virus napadá centrální nervovou soustavu a je vylučován slinami již několik dnů před klinickými příznaky onemocnění. Nejčastější formou přenosu je pokousání. Typickým projevem je změna chování zvířat směřující k postupné agresivitě vůči lidem i jiným zvířatům. Následuje neschopnost přijímat vodu a potravu, ochrnutí hltanu, postupné ochrnutí končetin a úhyn. 

Zvířata v ukrajinských útulcích trpí válkou stejně jako tamní lidé Zvířata v ukrajinských útulcích trpí válkou stejně jako tamní lidé | UAnimals

Česko bez nákazy

Česká republika je od roku 2004 bez této nákazy. Dosáhnout se toho podařilo díky vakcinaci včetně orální vakcinace lišek a kontrolou přesunů.

Ramita ( 6. března 2022 12:47 )

Bohužel je to smutné, ale spousta lidí prchá z Ukrajiny a své mazlíčky a chovná zvířata tam nechávají napospas osudu. Není, to spravedlivé vůči zvířatům oni také válku nechtějí, ale nikdo se jich též neptá. Máme soucit s lidmi, dětmi tak mějme soucit i se zvířaty. Pokud můžete, prosím zapojte se do
FINANČNÍ SBÍRKY – pro pomoc zvířatům z Ukrajiny
Psí život – pomoc zvířatům z Ukrajiny
Nadační fond Psí naděje – pomoc útulkům na Ukrajině
Běhejme a pomáhejme útulkům – pomoc útulku Gastomel a Zahist
Svoboda zvířat – Pomoc zvířatům na Ukrajině

Pokud máte rádi zvířata tak Vás prosím, podepište petice za pokusy bez zvířat a za kruté transporty hospodářských zvířat. Když, se podíváte na videa je hrozné, jak ta zvířata trpí jak v laboratořích, tak i ve velkochovech. Znají jenom strach, bolest, krutost, beznaděj a hroznou smrt! Prosím, buďme soucitní, děkuji.
Žádnou válku pro lidi, žádnou válku pro zvířata!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa