Konec utrpení v klecích? Poslanci chtějí zakázat brutální chov slepic, Toman je proti

Autor: ČTK - 
3. června 2020
20:50

Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic, který chce část vládních i opozičních poslanců v čele s Piráty v zákoně o ochraně zvířat. Proti zákazu se dnes postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), podle něhož by to znevýhodnilo české drůbežáře ve prospěch dovozců z cizích zemí. Zákaz by tak podle jeho odpůrců měl smysl v případě, pokud by k němu přistoupila celá EU. Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.

Zákaz od roku 2027 prosazuje skupina poslanců kolem Jana Pošváře (Piráti), podle něhož nosnice v klecích jsou týrané a trpí stresem a deprivací. Termín zákazu podle Pošváře souvisí s patnáctiletou životností klecí. Zákaz používání tzv. neobohacených klecí začal platit od roku 2012. Poslanec připomenul, že se obchodní řetězce dobrovolně zavazují k tomu, že vejce z klecových chovů nebudou nabízet od roku 2025. Toman doporučil nechat na spotřebitelích, aby si sami zvolili, která vejce si budou kupovat.

Značnou část debaty poslanci věnovali také odškodnění majitelů zakázaných kožešinových farem, které podpořil sněmovní zemědělský výbor. Podle kritiků je 6900 korun za norka a 5400 korun za lišku přehnanou a nedostatečně zdůvodněnou sumou. Opoziční poslanci proto navrhli maximálně částky v třetinové až poloviční výši.

Sněmovna bude rozhodovat také o zvýšení pokut a správních trestů za porušení zákona. Mohly by se zdvojnásobit v návaznosti na to, že Parlament nedávno přijal zpřísnění trestů vězení za týrání zvířat.

Vládní novela původně počítala se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné by podle vládní úpravy měly být rovněž koutky, kde se lidé mohou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. Zemědělský výbor novelou navíc doporučil postupně zakázat drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Vystupování v cirkusech nemá být možné se zvířaty, která se narodí od roku 2021.

Video Drsné video ochránců zvířat: Klecové chovy slepic - OBRAZ - ochránci zvířat

gabreta ( 10. června 2020 11:28 )

Tak že jsme zrušili chovy vepřového, hovězího a teď zrušíme chovy slepic a budeme všechno dovážet! Pokud vím, tak jsme před léty klecové chovy upravovali, podle nařízení EU, neboť hrozila ztráta výkupu vajec. Poláci a ostatní se na to vykašlali, jeli po staru a odbyt jim běžel dál. Jestli by do klece nepatřil spíš Jan Pošvář (Piráti) a jeho soukmenovci!!

zdenek43 ( 9. června 2020 23:20 )

V klecovém chovu slepic zaujímá Česko první příčky v Evropě. Z téměř pěti milionů slepic v Česku se jich chová zhruba 83 procent v klecích. Evropský průměr je přitom jen 50 procent a například ve Švédsku je v klecích pouze 11 procent drůbeže. V některých zemích, například v Lucembursku, je klecový chov úplně zakázaný.

"Změna má přijít už za pět let a nevím, zda se na ni čeští velkochovatelé vůbec připravují. V zahraničí se přesouvá chov z klecí do volnějších výběhů už dávno, protože po takových vajíčkách je větší poptávka. V Německu už dnes klecové vajíčko pomalu neprodáte - ne proto, že by to bylo zakázané, ale protože lidé taková vejce nechtějí kupovat," říká Dobrý.

BACHA !!!!! CENA VAJICEK v Nemecku jsou lacinejsi nez v Cesku !!!!

BACHA !!!!! Průměrná mzda v Rakousku činí v přepočtu více než 103,000 korun, v Německu pak bezmála 97,000 korun.
V Česku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34 105 korun. Poprvé ve čtvrtletním sledování tak překonala 34 000 korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na tento průměr nedosáhnou......

zdenek43 ( 9. června 2020 23:11 )

Babišův Agrofert otevřel novou třídírnu vajec. Dostal na ni dotaci
5.1.2017
Agrofert si ve Vejprnicích u Plzně postavil novou třídírnu vajec. Stavba je sice částečně realizovaná díky dotacím .... 1.2017 - V ČR se vyrobí ročně asi 2,2 miliardy vajec, z toho 950 milionů v malochovech na dvorcích, zbytek ve velkochovech. Dováží se kolem 800 milionů vajec, tři čtvrtiny z Polska.

!!! Firma Česká vejce Farms ze skupiny Agrofert otevřela třídírnu vajec ve Vejprnicích u Plzně - "Špičkový výkon naší třídírny bude v jednosměnném provozu 126 000 vajec za hodinu. Ročně se tu dá vytřídit na jednu směnu 200 milionů vajec," uvedl Sýkora. Zatím se bude v třídírně pracovat na jednu směnu, ostrý provoz začne v pátek. Výhledově se plánuje s tříděním i pro jiné firmy. Vejce se budou balit podle požadavků obchodů a budou rozvezeny do logistických center a do prodejen.Vejce půjdou do Vejprnic zatím výhradně z vlastních velkochovů nosnic zemědělské divize Agrofertu, tedy z Vejprnic, Střížova na Plzeňsku, Plesné na Chebsku, ze Strakonic a z Trnové u Dobříše, oznámili ředitel zemědělské divize Jindřich Macháček a Milan Sýkora, šéf produkce vajec ve firmách skupiny Agrofert.


Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k 15-tileté ž i v o t n o s t i klecí, které byly instalovány v roce 2012. Tehdy začal platit zákaz používání tzv. neobohacených klecí ....... nejenom supermarkety se dobrovolně zavazují, že vejce z klecových chovů nebudou nabízet od roku 2025, ale že k podobným krokům přistupují také výrobci jako Nestlé nebo Opavia. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád ale připomněl právě situaci po roce 2012, kdy z Česka zmizely chovy v neobohacených klecích. .....

zdenek43 ( 9. června 2020 22:59 )

zase O B L B O V A N I - polopravdy -- ZASE v Cesku chteji TI co maji neco spolecneho s VAJICKY pro CR tak chteji an TOM VYDELAT - PODOJIT Ceskou statni pokladnu na DOTACICH . . . . . jinak uz v roce 2018 - !!!!! Většina obchodních řetězců v minulém týdnu po reportáži České televize uvedla, že plánuje p r o d á v a t po roce 2025 p o u z e vejce z n e k l e c o v ý c h chovů. !!!!! /26.6.2018/

???? Přechod na chov nosnic bez klecí by v Česku stál 4 až 6 miliard korun, uvedla pro ČTK předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. ???? - V ČR je 87,6 % nosnic v klecových chovech, v celé EU podle Dlouhé 53,1 % nosnic. Podle Dlouhé nemají čeští drůbežáři na modernizaci dostatek peněz, náklady na výrobu jednoho vejce jsou podle ní kolem 1,6 koruny u klecového chovu, u voliér o 30 haléřů více. „Řetězce je ale vykupují s rozdílem zhruba 0,15 Kč,“ dodala.

hadaja ( 8. června 2020 18:54 )

Jeho zavřit do klece.Kdo ma slepice, tak ví, že ani ta slípka není úplné blbá.A že vejce budou dražší, položme se na otázku, kolik tech vajec za týden sníte.Je pravda, že možná cukráři i když dnes je tolik náhražek, že véřte kolik vajec tam opravdu hodí😉

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud