Petříček přiznal problém s Poláky. „Semafor“ na cesty Čechům nestačí, připustil ministr

Autor: Jakub Veinlich - 
3. června 2020
13:20

Od půlnoci ze středy na čtvrtek bude opět volné cestování mezi Českou republikou a Slovenskem. Další vlna rozvolňování by měla přijít od 15. června. Češi, kteří se budou vracet z většiny zemí Evropské unie, nebudou muset mít negativní test na koronavirus. Problémy ale mohou i dál přetrvávat na hranicích s Polskem. Ve vysílání Studia Blesk to připustil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vysvětlil také, jaký je rozdíl mezi českým „semaforem“ a další mapou, která některé země zbarvila jinak, než je kvůli riziku nákazy označila česká vláda.

„V případě Švédska a Velké Británie platí, že vývoj epidemiologické situace není zatím dobrý a riziko přenosu nákazy je vysoké,“ varoval ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru pro Blesk Zprávy před cestami do těchto dvou evropských států. „Zatím stále platí, že do 15. 6. by lidé měli zvážit cestu do zahraničí a pokud možno cestovat jen v případech nezbytně nutných,“ doporučil ještě zdrženlivost z cestování ministr zahraničí.  

Česko-slovenská i česko-rakouská hranice je opět volná

První velký zlom pro cesty Čechů do zahraničí je ale tu. Přijde s dnešní půlnocí. Hranice mezi Českou republikou a Slovenskem bude totiž opět volná. Do Prahy přijel novinku osobně oznámit slovenský premiér Igor Matovič. „Od půlnoci obnovujeme Česko-Slovensko,“ řekl Matovič po příjezdu do Kramářovy vily. V rámci jeho první zahraniční cesty po té, co se v březnu stal slovenským premiérem, ho přivítal jeho český protějšek Andrej Babiš (ANO).

Slovensko tak uspíšilo proces rozvolňování na hranicích, které pojí Českou republiku s ostatními státy. A režim volných hranic včetně těch s Českou republikou zavádí od čtvrtka také Rakousko. K cestování nebude potřeba ani negativní test na koronavirus. Jediné přechody, které nechá zavřené, jsou ty s Itálií.

Video Studio Blesk s Tomášem Petříčkem o cestování do zahraničí - Jakub Veinlich

Další vlna volného cestování by v rámci Evropy měla přijít 15. června. Která země je z epidemiologického hlediska bezpečná, a kam tedy cestovat bez větších obav, má napovědět český „semafor“, který označil země třemi barvami. „Platí to, že semafor určuje země, kde ta míra rizika je nízká, střední vysoká. To jsou především informace pro lidi, kteří plánují cestu do zahraničí. Také to opatření hovoří o pravidlech pro návrat,“ řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Přivítání slovenského premiéra Igora Matoviče na první oficiální návštěvě Česka. (3. 6. 2020)Přivítání slovenského premiéra Igora Matoviče na první oficiální návštěvě Česka. (3. 6. 2020) | Blesk:Jakub Poláček

„Od 15. 6. se z těchto zemí naši občané nebudou muset prokazovat testem. Kontroly pravděpodobně budou pokračovat namátkově, protože pro občany oranžových a červených zemí platí, že se budou muset prokázat negativním testem na covid-19, mít ho s sebou při příjezdu k nám do republiky,“ popsal budoucí režim cestování Petříček.

I nadále navíc platí, že občané rizikových států, kteří cestují do České republiky, musí mít u sebe negativní test na koronavirus. Jinak přes hranice nesmějí. U českých občanů vracejících se z těchto zemí ale taková povinnost neplatí. „Riziko občanů těch států je větší než při nějaké krátkodobé návštěvě,“ zdůvodnil Petříček přísná pravidla pro vstup do ČR pro obyvatele Španělska, Francie, nebo Itálie.

Problémy s Polskem

Uvolnění ale nebude zřejmě stále ještě ani po polovině června na česko-polských hraničních přechodech. „Je to pravda, ze strany polské vlády zatím nemáme ani orientační termín, kdy by chtěla změnit své podmínky pro vstup na polské území. Platí, že tam jsou pravidla velmi omezující pro možnost vjezdu. Pro české občany to znamená, že ten náš semafor neříká, že od 15. 6. budou moci bez jakýchkoliv omezení cestovat právě do Polska,“ varuje před přílišným optimismem před cestami k našim polským sousedům český ministr zahraničí.

Informace o skutečném stavu na hranicích i o epidemiologické situaci v dané zemi najdou lidé buď na webových stánkách ministerstva, nebo na stránkách českých ambasád v jednotlivých státech.

Lidé by navíc podle Petříčka, když už musí vycestovat, měli sledovat barevnou mapu, tedy takzvaný semafor, pravidelně. Co platí dnes, nemusí platit v polovině června.

„Semafor“, který představila vláda, je jednostranný. Kam můžete vycestovat si musíte zjistit sami„Semafor“, který představila vláda, je jednostranný. Kam můžete vycestovat si musíte zjistit sami | Archiv Blesku

„Čísla ve všech státech Evropské unie se mění a ve většině se zlepšují, takže k 15. 6. budeme aktualizovat tuto mapu podle toho, jaká budou data k danému termínu, a následně bychom jednou týdně chtěli tuto mapu aktualizovat podle toho, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace. Očekáváme, že i za 14 dní mohou některé státy, které jsou dnes oranžové, vykazovat lepší čísla, což nám umožní je zařadit třeba mezi ty státy, které patří mezi ty bezpečné,“ vysvětloval s tím, že pokud se naopak v některé zemi epidemiologická situace zhorší, může na mapě zčervenat.

Dvě mapy, jiné barvy

Ve studiu Blesk Zpráv přišla také řeč na rozpor barev ve dvou mapách znázorňující Evropské státy. Ministr zahraničí vysvětloval rozdíl v grafickém pojetí mezi tím, jaké je zdravotnické riziko v dané zemi z pohledu vyhodnocení českých epidemiologů, a druhá mapa pak podle ministra znárodňuje aktuální podmínky jednotlivých států pro vstup na jejich území.

„Druhá mapa vychází z informací ministerstva zahraničí, jsou to informace o tom, jak umožňuje vstup cizím státním příslušníkům na své území,“ vysvětloval rozdíl map Petříček. Podmínky v jednotlivých zemích se budou podle Petříčka také postupně měnit.

„Očekáváme, že například Maďarsko, Německo, či další umožní k 15. 6. vstup na své území bez nutnosti testu, stejně jako my to umožníme občanům států, které mají zelenou barvu. Jedna mapa tedy říká, jaká jsou rizika, a druhá mapa říká, jaké jsou podmínky pro jednotlivá území,“ dodal šéf české diplomacie.

Video Slovenský premiér Igor Matovič přivezl do Prahy dárek. O půlnoci se otevřou hranice mezi Českem a Slovenskem. - Lukáš Červený

Lidé by podle Petříčka měli umět vyhodnocovat a nepodceňovat rizika. I když je například mapa Itálie na serveru pro cestovatele označena zelenou barvou, neznamená to, že by země byla naprosto bezpečná. I proto je zatím na českém semaforu označena žlutě.

Jednání o Egyptu a Tunisku

„Když Itálie vpouští příslušníky cizích zemí, tak to neznamená, že můžeme s klidnou hlavou a s klidnou myslí doporučit našim občanům, aby do Itálie cestovali, zejména v některých regionech je to riziko stále vysoké,“ varuje před přetrvávající možností nákazy Petříček.

Jestli a kdy budeme moci odletět do dovolenkových rájů, jako je Egypt nebo Tunisko, by měla rozhodnout Rada ministrů EU během tohoto týdne. „Ta omezení jsou zatím platná do 15. 6. a tento týden se rozhodne, zda se prodlouží, či nikoliv. Je pravda, že řada zemí, které patří mezi turistické destinace, má relativně klidný průběh situace, některé další ale zatím nemůžeme považovat za bezpečné,“ uvedl. Podle Petříčka je tak potřeba, aby se v této otázce evropské státy koordinovaly a v otevírání oblíbených míst pro dovolené postupovaly jednotně.

Interaktivní mapa cestovatele a dovolená Petříčka

Pro lepší orientaci k vyhodnocení rizikovosti nákazy v dané zemi i propustnosti hranic u jednotlivých států chystá ministerstvo zahraničí pro cestovatele také interaktivní mapu, která má zahrnovat všechny podmínky i informace o rizicích. Mapa by měla začít fungovat na začátku příštího týdne.

Tak jak se rozvolňuje režim na hranicích i v jednotlivých státech, začíná i ministr zahraničí plánovat první cesty. Nejdříve se nejspíš potká s ostatními kolegy z evropské Sedmadvacítky.

„Už začínáme plánovat, pravděpodobně tou první bude cesta do Lucemburku na jednání Rady (ministrů), o tom se teď vede diskuse, jestli po těch měsících, kdy ta jednání probíhala prostřednictvím videokonferencí, tak se nevrátit i k těm fyzickým jednáním,“ řekl s tím, že rozhodnutí by mělo padnout v příštích dnech.

O letních prázdninách naopak plánuje ministr zůstat raději v České republice, maximálně se podívá na Slovensko.

„Zatím dovolenou neplánuji, budu zůstávat v Česku, maximálně možná pojedu na Slovensko na kolo,“ dodal ke svým soukromým plánům. Během léta většina politiků prý cesty do zahraničí neplánuje. Dost možná velkou roli sehrál i fakt, že během léta poběží kampaň před krajskými volbami, které nás čekají 2. a 3. října společně s prvním kolem senátních voleb v 27 obvodech.

vazac ( 4. června 2020 10:26 )

Tím bičem by si měl dostávat TY a to rovnou přez tu tvou hloupou palici.Copak petříček může za to že ostatní státy mají jiná pravidla?

gurke ( 3. června 2020 21:59 )

To je tyjátr a ko ko ťárna.

ostuda ( 3. června 2020 15:02 )

jo, poláci, bordel ještě daleko větší než u nás, ale úřad - omezenci jak když dáš volovi moc
ale neplatí to o všech, asi proto jich taky mraky utíká do světa

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud