Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Pejskaře děsí smrtelná parvoviróza. Zákeřná nemoc se šíří z množíren

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
11. června 2020
05:20

S nebezpečnou parvovirózou, virovým onemocněním, které bývá pro štěňata smrtelným, se v poslední době setkávají veterináři stále častěji. Většinou se jedná o štěňata z množíren, která nebyla odčervena. Několik takových případů řešila i veterinářka Veronika Pekárková z Pardubicka.

Parvoviróza je velmi závažné akutní onemocnění. „Nejnebezpečnější je pro malá štěňata ve věku od šesti do osmnácti týdnů. Pokud se neléčí zavčasu, může skončit smrtí,“ řekla veterinářka.

"Všechny případy parvovirózy, se kterými jsem se setkala, byly u štěňat z množíren, " řekla Blesk tlapkám veterinářka Veronika Pekárková"Všechny případy parvovirózy, se kterými jsem se setkala, byly u štěňat z množíren, " řekla Blesk tlapkám veterinářka Veronika Pekárková | Kateřina Lang

Vylučování jako u koronaviru

Nemoc se přenáší slinami, trusem, dokonce i močí, a to i ve chvíli, kdy klinické příznaky ještě nejsou znatelné. „Už v tu chvíli může být tento virus vylučován, v podstatě stejně jako koronavirus,“ uvedla.

Štěňata z množíren mají řadu zdravotních problémů. V poslední době jsou i zdrojem parvovirozyŠtěňata z množíren mají řadu zdravotních problémů. V poslední době jsou i zdrojem parvovirozy | facebook

Průjem a zvracení

Typickým příznakem parvovirózy je průjem, který může být i krvavý. „Na začátku ale může docházet jen ke zvracení, což pro někoho může být zavádějící a může to zaměnit například jen za dietní chybu. Důležité je zavčasu nemoc rozpoznat a udělat správný test,“ řekla veterinářka.

Drahá léčba

Léčba spočívá v důsledném zavodnění. „Odesílám kvůli tomu pacienty k hospitalizaci na kliniku, aby byla zajištěna adekvátní rehydratace během 24 hodin. Štěně totiž většinou nemůže jíst ani pít, vše co pozře, vyzvrací. Obvykle je třeba nasadit i antibiotika,“ popsala léčbu, která pak majitele může vyjít až na 10 tisíc korun.

"Všechny případy parvovirózy, se kterými jsem se setkala, byly u štěňat z množíren, " řekla Blesk tlapkám veterinářka Veronika Pekárková"Všechny případy parvovirózy, se kterými jsem se setkala, byly u štěňat z množíren, " řekla Blesk tlapkám veterinářka Veronika Pekárková | Kateřina Lang

I na botách

Parvovirózu si lze přinést domů i na botách, a to proto, že virus přetrvává v prostředí velmi dlouho. Například ve výkalech může vydržet dva roky i více. Majitelé si ji obvykle zanesou domů spolu se štěňaty zakoupenými mimo chovatelské stanice.

Odebraní jorkšíři jsou silně zanedbaníOdebraní jorkšíři jsou silně zanedbaní | facebook

Pozor na množírny

„Nejčastěji se nachází v množírnách, kde je špatná zoohygiena chovu, štěňátka nejsou odčervená, takže je jejich imunitní systém oslaben,“ uvedla veterinářka s tím, že v množírnách většinou nejsou očkovány ani matky, takže štěňata nechrání ani mateřské protilátky.

Takhle to v množírnách vypadáTakhle to v množírnách vypadá | facebook

Jen prověřené chovy

Důležité je proto podle ní kupovat štěňata pouze z prověřených chovů, řádně naočkovaná, odčervená a načipovaná. Dodala, že vždy, když se ve své praxi s parvovirózou setkala, šlo o štěňata z množíren, nikdy z chovatelských stanic.

bilakonvalinka ( 11. června 2020 08:17 )

Chudáci ta nebohá zvířátka! Doufám, že to konečně začnou víc hlídat ! A těm hamižným neřádům to zatrhnou.

Michal Michal ( 11. června 2020 07:03 )

To mají lidi na kšefty ty čokly a strážnici mají strážit , ne si vozit zadky a nasazovat botičky

jonn ( 11. června 2020 06:26 )

Jen ať to pochcípe,bude klid .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud