Úspěšný tlak Blesk tlapek: Množírny zakážou? Poslanci schválili novelu proti týrání

Autor: ČTK, tsv - 
6. prosince 2019
13:00

Množírny zvířat možná čeká zákaz. Sněmovna dala v dnešním úvodním kole šanci vládní předloze, která také zpřísňuje chov některých šelem a umožní státní příspěvky obcím na náhradní péči o zvířata. Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání nyní posoudí zemědělský výbor. Bude na to mít tři měsíce místo obvyklých dvou.

Zákon zavádí vymezení množíren a rovnou je zakazuje. Za provoz takového zařízení, které slouží zejména k rozmnožování psů nebo koček za účelem zisku z jejich prodeje, by hrozila až půlmilionová pokuta.

Komerční chovatelé a chovatelé, kteří mají tři a více fen, budou muset při prodeji nebo darování štěněte do jeho půl roku zavést evidenční list vrhu štěňat. Kupujícím budou muset na vyžádání poskytnout informace o krmení štěněte a popis péče o ně. Chovatelé také budou muset zajistit, aby feny a chovné kočky měly nejvýše tři vrhy za dva roky. Zákon také stanoví dobu, po niž budou muset být mláďata u svých matek.

Video  Kiru bývalý majitel týral. Kvůli zlomenině musela na náročnou operaci. Přispěli jí i čtenáři Blesk tlapek.  - Kateřina Lang

Předloha také zakáže rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné budou rovněž koutky, kde se lidé můžou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. Podle ministerstva zemědělství jsou největší problémy v neodborných zájmových chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jako jsou šelmy, jedovatí hadi, krokodýli a z ptáků například sovy nebo dravci. Pro jejich domácí chovatele se zpřísní i další podmínky.

Pro veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu bude podle novely nutná licence od Státní veterinární správy. Zákaz drezury by se měl rozšířit na mláďata delfínů a slonů. Dosud se vztahoval na primáty, ploutvonožce, některé kytovce, nosorožce, hrochy nebo žirafy.

Video  Žijeme si velmi dobře, chvástá se načerno provozovanými kšefty množitelka ze Světnova. Blesk tlapky na ni podaly trestní oznámení.  - Kateřina Lang

Sněmovna se zabývá i dalšími předlohami, které se týkají zvířat. Po senátních úpravách bude rozhodovat o zpřísnění pravidel pro chov psů. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen, nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Jiná novela zpřísňuje trestní postihy za týrání zvířat, poslanci zatím nedokončili její druhé čtení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

nemok ( 11. prosince 2019 18:38 )

To jsou pořád jen psi psi a psi.A co jiná zvířata? Těm se může způsobovat bolest a týrat je.A nazývat to ještě sportem?

Kopyto ( 11. prosince 2019 07:36 )

Zákon naprosto nic neřeší, jak zde už někdo psal, pořádné pokuty ale klidně do statisíců, vždyť např ta zrůda ze Světnova si z celých zákonů dělá ho... A nebo ty parchanty taky začít množit

gigon ( 9. prosince 2019 21:39 )

Tak ře zakažou i chovatele psu a koček,,, take je množi ne snad...

horalysa ( 6. prosince 2019 17:09 )

Jen další z alibistických zákonů. Vydat zákaz je to nejjednodušší. Kontrolovat a trestat, to už je problém. Něco jako dopravní policie. Raději budou zdražovat a poučovat autoškoly, namísto toho, aby vylezli z kancelářů na cesty a tvrdě trestali gaunery na silnicích.

verka1 ( 6. prosince 2019 16:20 )

Týrání zvířat, děti, seniorů a kdo to řeší? Nikdo! Až se stane tragédie tak pak všichni řeší a nikdo za nic nemůže! Úřednici ani policie žádný trest nedostanou. Hodně smutný

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud