„Sobotka makal jako ďábel,“ míní Zaorálek. A Filip si řekl o ministerstvo pro KSČM

1080p720p360p
Autor: Jakub Veinlich - 
19. 10. 2017
22:35

Bohuslav Sobotka (ČSSD) je jedním z mála českých premiérů, kteří přežili celé čtyřleté funkční období vlády. Podle lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka „makal jako ďábel“ a odvedl kus práce. Naopak podle bývalého vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) byl neschopným šéfem vlády. Také to zaznělo v debatě Blesku Bitva o premiéra, kde se utkalo sedm lídrů stran. Šéf komunistů Vojtěch Filip si tu také stihl říct o ministerstvo pro místní rozvoj. 

„Ze začátku ten umělecký dojem vypadal docela dobře, ale když se podíváme na ty technické výsledky, tak jsou prakticky nulové.“ Tak zhodnotil končící vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL předseda opoziční ODS Petr Fiala. Za úspěch se podle něj nedá prý považovat ani to, že vláda přežila na rozdíl od koalice Petra Nečase celé funkční období.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

„Já bych za úspěch považoval, kdyby (vláda) využila ekonomický růst, kdyby tady lidé měli vyšší mzdy, které si zaslouží, kdyby se tu investovalo do infrastruktury, kdybychom tady měli silnice, po kterých se dá jezdit, kdybychom dávali dostatečné peníze na obranu,“ zmínil Fiala, podle kterého se nic z toho ale nestalo a vláda podle něj nevyužila svůj potenciál.

Video Petr Fiala – úspěch vlády - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Boj Babiše se Sobotkou

Andrej Babiš se v debatě Blesku vyhnul otázce moderátorky Kláry Brunclíkové, zda stále platí, že by po volbách nehledal prostor pro spolupráci s KSČM a stranou Tomia Okamury. Místo toho zhodnotil vládu a pustil se do premiéra Bohuslava Sobotky, který ho prý vyhodil z vlády neoprávněně.

„Ta vláda mohla být nejúspěšnější od revoluce, ale bohužel tato vláda neměla schopného premiéra. A pan premiér mě odvolal na základě vylhaný aféry dluhopisů,“ pustil se šéf ANO do svého bývalého vládního šéfa, kterému teď nemůže přijít na jméno. Za vším prý stály jen klesající preference sociálních demokratů, což se pokoušel Sobotka tímto krokem prý zvrátit.

Video Andrej Babiš – spojení s komunisty a SPD - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Je to úspěšná vláda, i když ne vždy to fungovalo, a hlavní problém byl v tom, že to nebyl jeden kolektiv. Bylo to jen o tom, že pan premiér dělá jen marketing, nebyl schopen vytvořit takové vztahy ve vládě, abychom šli spolu někde na pivo a bavili se o věcech pro lidi,“ zhodnotil Babiš koaliční kabinet. Sám v něm vydržel zhruba tři a půl roku. V květnu ho po vládní krizi vystřídal na ministerstvu financí poslanec Ivan Pilný.

Kalousek: Dělal jsem chyby

Miroslav Kalousek je aktivním politikem od roku 1998, kdy se poprvé stal poslancem. Během své politické éry byl ministrem v několika vládách. V debatě těsně před volbami přiznal, že i on sám udělal během let, které strávil na ministerstvu financí i v Poslanecké sněmovně, řadu chyb a proto bývalým premiérům příliš věcí nevyčetl.

Video Miroslav Kalousek – poučení z chyb předchozích premiérů - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Viděl jsem celou řadu chyb svých premiérů i jiných premiérů, úplně stejně jako jsem ty chyby dělal já, protože každý, kdo pracuje, tak se občas dopustí chyby. Ty chyby, které jsem viděl, i ty, které jsem udělal já, mi slouží k tomu, abych je pokud možno po sobě, ani po nikom jiném neopakoval,“ odpověděl oklikou šéf TOP 09 Kalousek.

Sobotka jako „ďábel“

Jen pár měsíců před volbami to vypadalo, že současná vláda do voleb nedovládne. Při roztržce s Andrejem Babišem premiér Bohuslav Sobotka řekl, že podá demisi on sám, v čemž ho nechal pořádně „vykoupat“ i prezident Miloš Zeman.

Sobotka byl už tou dobou podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka unavený. Proto rezignoval na post předsedy strany a přenechal lídrovství do voleb právě ministru zahraničních věcí. Za únavou může stát podle Zaorálka Sobotkova pracovitost.

Video Lubomír Zaorálek – Sobotka a jeho pozice v ČSSD - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Domnívám se, že Bohuslav Sobotka pracoval jako ďábel, pracoval 12 hodin denně a tu vládu administroval podle mě s velmi poctivým a velmi slušným způsobem,“ vychvaloval Zaorálek Sobotku.

Premiér bez zatížení z minulosti

Hnutí Starostové má za sebou několik politických „manželství“ a zároveň i „rozvodů“. Původně se do Poslanecké sněmovny v roce 2010 probojovalo na kandidátce TOP 09, v letošních volbách ale po rozchodu s Kalouskovou stranou vyměnili „manželku“ za KDU- ČSL. Jenže nakonec šlo jen o letní „románek“ a lidovci a STAN jdou do voleb nakonec samostatně. Místo předsedy hnutí Petra Gazdíka je ale celostátní tváří kampaně poslanec a starosta Semil Jan Farský. Vůči lidovcům ani TOP 09 prý ale žádnou zášť necítí.

„Jsme ve volbách soupeři a po volbách, doufám, najdeme společnou řeč na mnoha otázkách,“ zmínil Farský, který zároveň nechce po volbách premiéra zatíženého osobními problémy. Mířil tak podle všeho na Andreje Babiše, který je obviněný kvůli kauze Čapí hnízdo. Premiér s takovou zátěží prý nemůže udržet v zemi klid.

Video Jan Farský – vztahy s koaličními partnery - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Myslím si, že je to i věc premiéra, aby dokázal možná spojovat lidi, aby nebyl zatížen svou minulostí, které bude muset věnovat řešení svých problémů mnoho svého času,“ konstatoval Farský.

Bělobrádek: Mám 3+1 a staré auto

Jako obyčejného člověka, který má ambici být také premiérem, ale preference KDU-ČSL na to zatím nevypadají, sám sebe vykreslil v debatě Blesku šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Po vstupu do politiky se prý jeho životní úroveň příliš nezměnila.

Video Pavel Bělobrádek – využívání benefitů politiků - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Žiju stále normálním životem, bydlím v bytovém domě s dalšími 40 partajemi v 3+1, mám auto z roku 2001, nejezdím na zahraniční dovolené, takže já žiju pořád tak, jak jsem žil předtím,“ představil se Bělobrádek. A nezapomněl zdůraznit, že jako poslanec pracuje zadarmo. Což ale vychází ze zákona. Politik, který má dvě ústavní funkce, bere jen jeden plat.

Filip: KSČM chce ministerstva

S komunisty se nikomu do vlády příliš nechce. I přesto se jejich dlouholetý šéf Vojtěch Filip prý cítí na převzetí moci. A dovede si představit, že některý z jeho stranických kolegů převezme úřad po Karle Šlechtové.

Video Vojtěch Filip – ministerstvo pro KSČM - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„KSČM určitě prokázala při řízení devíti krajů schopnost veřejné správy, v každém případě zvládáme určitě nejen ministerstvo pro místní rozvoj, ale naši odborníci jsou připraveni na jakýkoliv rezort,“ vzkázal voličům i soupeřům Filip.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY SNĚMOVNÍCH VOLEB 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
kalina107 ( 20. října 2017 12:22 )

To je poprvé , co Zaorálkovi věřím . Poprvé nelže . Sobotka opravdu makal jako ďábel . Bohužel ale proti zájmům ČR . Makal jako ďábel pro fašisty z EU a pro svého fírera Bakalu . Pár dní před volbami připravil ČR o 3biliony korun . Teď zase jel kamsi a teď musíme čekat kolik to zase bude stát miliard ? Takovou špínu už neměli nikam pouštět . Copak to nevidí , že on jenom a pouze škodí ?

1912 ( 20. října 2017 06:48 )

SOBOTKA A ZAORÁLEK TLACHAJÍ UŽ PŘES 20LET A O NIČEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NEVOLIT NEVOLIT TY ZMETKY

raskal ( 20. října 2017 00:10 )

Cože dělal Sobotka? To asi žiju někde jinde než on. A co to bolševický individia, oni by chtěli něiaký ministerstvo? No to si snad dělá kozy Leda, že by se zřídilo ministerstvo pro likvidaci komoušů

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa