Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 27°C

Hejtmanka Stráská odstoupila z kandidátky ČSSD. Nesouhlasí s vyškrtnutím Zimoly

Autor: pet, ČTK - 
23. června 2017
12:14

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská odstoupila z kandidátky ČSSD pro říjnové parlamentní volby. „Ano, je to pravda,“ potvrdila na dotaz svůj dlouho avizovaný krok. Za jeden z důvodů označila, že nesouhlasí s vyškrtnutím bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátky. Stráská řekla, že ve straně zůstává a bude pomáhat při volební kampani. Připomněla, že jihočeská ČSSD byla vedle Vysočiny jedinou z krajských organizací, která vyhrála krajské volby. Přesto má nyní z postojů vedení strany spíše pocit, jako by se volebním vítězstvím ČSSD na jihu provinila.

Já jsem s tím (odstoupením) poměrně dlouho čekala, protože jsem věřila, že předsednictvo strany pochopí, jaký potenciál v jižních Čechách je. Snažila jsem se předsednictvu vysvětlit, že o jihočeské kandidátce by se mělo rozhodovat v jižních Čechách, že by to mělo projít stranickým referendem, a teprve potom by oni měli rozhodnout o tom, zda Jiří Zimola ano, či nikoli. Kandidátku jsme stavěli s nějakou taktikou, vybírali jsme osobnosti, které mají ve svých regionech důvěru, které vždycky přitáhly voliče, a i proto jsme byli já na 21. a tehdejší pan hejtman na 22. místě, abychom kandidátku podpořili jako nosiči vody. Nic z toho se mi nepodařilo vysvětlit, pochopila jsem, že dobrá vůle určitě není, a to byl ten impuls, kandidátka je dnes úplně jiná, než byla na začátku, snad deset lidí už je pryč,“ řekla.

VIDEO: Zaorálek o kauze Zimola: Nic nevysvětlil.

Video Místopředseda ČSSD Zaorálek: Zimola nic nevysvětlil - Blesk - Jaroslav Šimáček

Stráská je čtvrtým kandidátem, který listinu jihočeské ČSSD pro podzimní parlamentní volby opustil. Kromě ní tak už před časem učinili tehdejší lídr Stanislav Mrvka a také Jindřich Florián a Josef Eigner. Důvodem jejich odchodu byl nesouhlas s vyškrtnutím bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly.

Zimola figuroval v původně navržené nominaci na posledním 22. místě. Proti tomu však bylo celostátní vedení strany, které bývalého hejtmana vyškrtlo. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka argumentoval tím, že by sociální demokracie mohly uškodit kauzy spojené se jménem Jiřího Zimoly. Jihočeští sociální demokraté se několikrát pokoušeli s vedením jednat o případném návratu Zimoly na kandidátní listinu. Tento krok však odmítl po Sobotkově odchodu z čela strany i jeho nástupce Milan Chovanec.

Kandidátní listinu jihočeské ČSSD do podzimních voleb povede bývalý starosta Písku Ondřej Veselý.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
alusinek ( 23. června 2017 13:15 )

Je to hejtmanka,nechápu jak mohou kandidovat ještě do Parlamentu,to vše zastanou?On se najde někdo jiný,na funkce se dnes lidi jen třesou,je to nejsnadnější a nejlépe ohodnocená práce s plno výhodami.

bullshit ( 23. června 2017 13:00 )

Nic se neděje, přijdou jiní...

Zobrazit celou diskusi
Další videa