ČSSD vyškrtla Zimolu z kandidátky: Jihočeská buňka protestuje a chce ho zpátky

Autor: ČTK - 
21. května 2017
20:47

Jihočeští sociální demokraté zásadně nesouhlasí s vyškrtnutím bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny a trvají na respektování její původní podoby. Navrhují konání rozhodčího řízení v co nejkratší době. Po dnešním mimořádném jednání krajského výkonného výboru to ČTK řekl jeho místopředseda Jaromír Novák. Někteří jihočeští kandidáti ČSSD podle něho pohrozili, že bez Zimoly se sami voleb do Sněmovny nezúčastní.

Vedení strany Zimolu z kandidátky v pátek vyškrtlo s odůvodněním, že nechce, aby problémy, které vedly k jeho rezignaci, zatěžovaly sociální demokracii v předvolební kampani. Předseda jihočeských sociálních demokratů figuroval na posledním, 22. místě kandidátní listiny.

Zimola se osobně dnešního jednání nezúčastnil, protože je v zahraničí. Krajský výkonný výbor však jeho kandidatuře vyjádřil plnou podporu a zároveň žádá, aby do ukončení rozhodčího řízení byl pozastaven tisk kandidátní listiny pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny.

Bouřlivé jednání

Dnešní více než dvouhodinové jednání bylo podle Nováka bouřlivé, padaly i radikální návrhy. „Jednání bylo přítomno pět lidí figurujících na kandidátce a ti se jednoznačně vyjádřili, že pokud nebude Zimola na kandidátce, pak odstoupí. Předpokládám, že by to mohla nakonec být větší část celé kandidátky,“ řekl Novák.

Situaci teď projednají i okresní výbory ČSSD v Jihočeském kraji. Podle Nováka příslušný článek umožňující vyškrtnutí z kandidátky ve stanovách je, ale měl by být používán pouze výjimečně, například pokud je někdo obžalován. „Teď jeho využití nechápeme,“ řekl Novák.

Rozhodčím řízením se podle stanov ČSSD řeší spory mezi straníky nebo spor některého z členů strany s orgánem ČSSD, pokud by tyto spory mohly poškodit zájmy ČSSD či znemožnit spolupráci straníků. Spor pak řeší sedm rozhodců jmenovaných oběma stranami sporu. Rozhodcem může být jen člen ČSSD.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek uvedl, že vyřazení Zimoly z kandidátní listiny souvisí s problémy, které vedly k jeho rezignaci na post jihočeského hejtmana. Zimola funkci opustil, aby umožnil vznik nové krajské koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Ta předchozí, v níž figurovali sociální demokraté, ANO a Jihočeši 2012, se rozpadla kvůli kauzám výstavby rekreačního domu pro hejtmana a systému odměn pro vedení ve společnostech jihočeských nemocnic.

Sobotka řekl, že jihočeská kandidátka zůstala až na Zimolovo vyškrtnutí stejná. V jejím čele stojí starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. „Předsednictvo se shodlo na tom, že nechceme, aby problémy, které vedly k odstoupení Jiřího Zimoly z funkce hejtmana Jihočeského kraje, zatěžovaly kandidátku sociální demokracie pro volby do Poslanecké sněmovny a aby tyto problémy zatěžovaly volební kampaň sociální demokracie do Poslanecké sněmovny,“ řekl Sobotka v pátek k Zimolově vyřazení. 

Jiří Zimola rezignoval na post hejtmana:

Video  „Chlapské řešení.“ Zimola veřejně oznámil, že jako hejtman skončí 

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Nezadat ( 22. května 2017 14:50 )

Podělaná ČSSD. http://ac24.cz/zpravy-z-domova/9560-skandal-cr-sobotka-vlada-strategie-priliv-migranti

makkovkka ( 22. května 2017 09:27 )

Jestli ČSSD nesvrhne svojí šlechtu se Sobotkou, po volbách jdou všichni k ledu.

tgbg ( 22. května 2017 07:20 )

On ten Zimola je Zemanův análník. Zeman je zase annálník ruských nacistů vedených pedofilem Putlerem.

lebedak2 ( 22. května 2017 00:20 )

Do Bruselu jezdí s pleškou namazanou lubrikantem,doma ten anální cestovatel a zrádce národa jen hloupě a naprázdno mele pantem.Se zlodějem Bakalou udělali s OKD podvod století a teď se tváří,že neumí počítat do pěti.Člověku se chce chce z té kreatury blít.Korunové dluhopisy mu najednou vadí,ale čvrt mimiardy dluhu už roky nechce zaplatit.Domlouval se jak zfalšovat výzkumy veřejného mínění a na symbol křišťálové cnosti si hraje to hnusné,falešné stvoření.

bostonskyvitr ( 21. května 2017 22:17 )

Mafián Zimola už měl být dávno přinejmenším trestně stíhán a necpat se ještě drze na kandidátku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud