18. říjen 2018
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela

Babiš má „našlápnuto“ na premiéra, míní politolog. A 7 dalších vzkazů voleb

/
 • Vicepremiér Andrej Babiš (ANO, vpravo) a jeho rivalové Bohuslav Sobotka (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Fiala (ODS) pohledem politologa Jana Kubáčka
  9. října 2016 ● 05:00
   

  Jasnou výhru hnutí ANO Andreje Babiše a neúspěch ČSSD Bohuslava Sobotky rozebral pro Blesk.cz politolog a šéf agentury Phoenix Research Jan Kubáček. A přidal i dalších sedm vzkazů z letošních voleb.

 • 1.

  O premiéru Sobotkovi

  Je to pro něj hořká zpráva. Kampaň byla postavená hodně na jeho tváři. Byl součástí každého volebního týmu. Kampaň byla často tak trochu selfie pana premiéra. A je to nepříjemné i z toho titulu, že vítěznými kraji ČSSD jsou u hejtmanů, kteří si drželi distanc od premiéra a vládní politiky: Jiří Běhounek a Jiří Zimola.

  Video
  délka: 26:11
  720p 480p 360p 240p

  Podívejte se na rozhovor s Janem Kubáčkem. redakce Blesk

 • 2.

  Získá ANO hejtmany ve všech krajích, kde uspělo?

  Bude to velmi složité. Ale Andrej Babiš udělá maximum pro to, aby zhmotnil co nejvíce hejtmanů. Pro to, aby odčinil nepříjemnou zkušenost, kterou nabral v krajských a dalších velkých městech, kde vznikly koalice bez nich nebo se tam hnutí ANO rozpadlo. Tentokrát si vybíral kandidáty sám a bude se soustředit na to, aby se stali hejtmany, protože je to viditelná a populární pozice.


  Dodejme, že v Královéhradeckém kraji to už v sobotu večer vypadalo, že tu vznikne koalice bez vítězného ANO.

  Jaroslava Pokorná Jermanová bude zřejmě novou středočeskou hejtmankou.
  Jaroslava Pokorná Jermanová bude zřejmě novou středočeskou hejtmankou.
  Autor: CNC Jakub Poláček

 • 3.

  O budování koalic a komunistech

  Očekávám, že bude velký boj v některých krajích o lidovce, v některých krajích o komunisty. Přesto je to pro KSČM nepříjemná zpráva, protože doufali ve dva kraje: Ústecký a Karlovarský. V obou krajích jim ale voliče sebral Andrej Babiš.

  Fotogalerie: Krajské a senátní volby 2016
  98 fotografií

 • 4.

  O výsledku ODS

  ODS se stabilizovala. Vsadila na regionální starosty a ukázalo se to jako správná taktika. Byli to lidé z terénu, se znalostí místa a lidovým vystupováním.

  Fiala doráží do volebního štábu.
  Fiala doráží do volebního štábu.
  Autor: CNC Jakub Poláček

 • 5.

  O neúspěchu Miroslava Kalouska

  Pro Miroslava Kalouska je to velmi nepříjemná zpráva. Někteří v TOP 09 budou mít tendenci, byť neoficiálně, vnímat to jako referendum o Miroslavu Kalouskovi. Ukazuje se, že kampaň postavená na Karlu Schwarzenbergovi nebo později bez něj nefunguje. TOP 09 nevygenerovala nějaké své autentické a uvěřitelné téma.

  Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek z výsledku voleb nemohl být nadšený.
  Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek z výsledku voleb nemohl být nadšený.
  Autor: Blesk/David Malík

 • 6.

  O senátních volbách

  Roste cena Andreje Babiše. V minulosti byla sociální demokracie garantem toho, že vládní zákony v Senátu zůstanou v dojednané podobě. Teď to bude Andrej Babiš, kdo bude garantovat, že podoba zákonů bude bez změn.

   

  Podoba Senátu a senátorské práce se dramaticky nezmění. Senátoři zůstanou přehlíženi, ale na druhou stranu jim zůstane svoboda a autonomie. Taková výsada není dána poslancům, kteří jsou naopak dělníky stranických táborů.

   

  Ve druhém kole bude důležité, co si kandidáti připraví pro disciplinované a spíše levicové voliče, aby přišli a podpořili je. ANO Andreje Babiše se sice posouvá ke středu, ale zůstává stále napravo od něj. Také ono bude muset mobilizovat ještě jednou své voliče.

  Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek usiluje o pozici v Senátu.
  Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek usiluje o pozici v Senátu.
  Autor: ČTK/Michal Kamaryt

 • 7.

  O vztazích ve vládě

  Už předvolbami tu byly vztahy dvou manželů v rozvodovém řízení, kteří se ale nemůžou rozvést. Ten, kdo rozhoduje o jejich rozvodu a kdo jim stále říká ne, je prezident Miloš Zeman. Pro něj je strategická hodnota do poslední chvíle držet rozhodování o budoucím premiérovi ve svém mandátu. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka jsou nuceni fungovat spolu. Čekám už jenom trpěné soužití, kde si vzájemně budou okopávat kotníky, ale dohodnou se na některé z priorit.

  Premiér Bohuslav Sobotka předstoupil před novináře.
  Premiér Bohuslav Sobotka předstoupil před novináře.
  Autor: Blesk/Zbyněk Pecák

 • 8.

  O Babišovi jako budoucím premiérovi

  Pokud během začínající permanentní kampaně neudělá nějakou zásadní chybu, tak má velmi dobrou šanci stát se premiérem. Bude pak ve složité situaci z hlediska koaličních partnerů, ale má našlápnuto.

  Vicepremiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO slaví úspěch v krajských volbách.
  Vicepremiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO slaví úspěch v krajských volbách.
  Autor: EPA

  Vše o krajských a senátních volbách 2016 najdete zde.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 42

Iunatic: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek rozdá po neúspěchu v krajských volbách kolegům v širším vedení strany lístečky, na které mohou anonymně napsat, jestli si ho ještě přejí ve vedení. Pokud zjistí, že nemá většinovou podporu, křeslo předsedy opustí. Kalousek, jenž po odchodu Karla Schwarzenberga vedl topku jako lídr do prvních voleb, to prozradil v rozhovoru pro Seznam. Prý si bude hledat novou politickou stranu.

(09. 10. 2016 18:06)

pomooc-hori: To se Kalous posere https://www.novinky.cz/domaci/416950-babis-dostal-cenu-za-nejlepsiho-ministra-financi.html

(09. 10. 2016 15:57)

deep_ass_flsting: Se musím hodně smát, když poslouchám a čtu, jak se někteří snažit okecat Babišův úspěch a svoji neschopnost.

(09. 10. 2016 13:43)

Andrej_Babis: Vážení přátelé, rád bych vám moc poděkoval za aktivní účast v našem projektu Chceme lepší Česko. Projekt vás zaujal víc, než jsem doufal. Je vás přes 24 tisíc, kteří jste se stali jeho součástí. Sdíleli jste s námi přes 430 tisíc odpovědí a 5,5 tisíce vašich vlastních návrhů a názorů. Díky vám máme ještě lepší a autentičtější představu o tom, co potřebuje naše země, váš kraj, město či vesnice. I díky vám se nám podařilo připravit krajské programy, které povedou ke kvalitnějšímu životu ve všech koutech naší země. Za dobu, co jsme ve vládě, se ukázalo, že řídit finance jako firmu funguje. Posíláme krajům nejvíc peněz v historii. Chtěl bych vám poděkovat za vaše hlasy v krajských volbách a zvolení našich lidí. Jsou to profesionálové, kteří jsou úspěšní v reálném životě, a ne žádní papaláši. Zároveň vás chci ubezpečit, že v projektu Chceme lepší Česko s vámi i nadále počítáme a brzy se na vás obrátíme s dalšími tématy. Díky moc za vaši podporu. Andrej Babiš

(09. 10. 2016 13:39)

sendresak: Jo, to jsem se smíchy popadal za břicho. Ten chudák táhnul k urně svoji polomrtvou mámu jak na vodítku, jen aby vydundal hlas navíc.

(09. 10. 2016 12:55)
Zobrazit celou diskusi