Na několika místech Středočeského kraje se objevily špatně vytištěné volební lístky do krajských voleb. Chybějí na nich například jména kandidátů. Problém se týká Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem, Týnce nad Labem na Kolínsku a obce Dublovice na Příbramsku.

Vadné lístky si lidé musejí ve volebních místnostech vyměnit, jinak bude jejich hlas neplatný. Na dotaz ČTK tyto informace potvrdila Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu. Vada lístku do krajských voleb, které se konají v pátek a v sobotu, spočívá v tom, že text je vytištěn šikmo, takže některé údaje nejsou vidět.

Ministerstvo vnitra: Výměna je dostačující řešení

Jména kandidátů chybí obzvlášť na oboustranných lístcích. Na problém upozornil Městský úřad Příbram, kde se vady zjistily u čtyř sad volebních lístků. V Týnci nad Labem se problém týká také čtyř sad, pro Dublovice byly špatně vytištěny tři sady. Dosud neověřený případ je hlášen též z Rožmitálu pod Třemšínem, kde si občan města stěžoval na chybějící hlasovací lístky pěti kandidujících stran v sadě hlasovacích lístků.

Podle Frintové jsou případy ojedinělé, krajský úřad ale přijal preventivní opatření. „Krajský úřad ve smyslu pokynu ministerstva vnitra požádal všechny obecní úřady ve Středočeském kraji o spolupráci v tom smyslu, aby zejména prověřily rezervy bezvadných sad hlasovacích lístků, zajistily informování voličů způsobem v místě obvyklým a vyvěsily ve volebních místnostech informaci pro voliče,“ řekla Frintová.

Rovněž ministerstvo vnitra na dotaz ČTK uvedlo, že špatně vytištěné volební lístky jsou zatím ojedinělé. Jejich výměna za bezchybné ve volebních místnostech je dostačující řešení.

Debatu se Středočeskými lídry sledujte dnes živě na Blesk.cz od 13:00.

Fotogalerie
19 fotografií