Margitě Balaštíkové z ANO je 48 let, je vdaná a jako zálibu uvádí kromě koní a zahrady především rodinu. V 90. letech pracovala v Agrokombinátu Slušovice, od roku 2007 je ředitelkou Hřebčína Napajedla. V říjnu 2013 se probojovala do Poslanecké sněmovny. Krátce také pracovala ve Spojených arabských emirátech. V debatě Blesku ke krajským volbám prozradila, co by řekla na zahalenou muslimku například na zlínském koupališti.

„Je to jejich nějaká tradice, musím ale říci, že vůči migraci se hnutí ANO vymezuje, i já osobně. Něco jsou arabské emiráty, kde je to kultivovaná země, a něco jiného jsou ekonomičtí migranti,“ komentovala rozdíly mezi Evropany a Araby Balaštíková.

Střet s hygieniky: Lobbisté mi nenapovídali

Balaštíková je ale také autorkou kontroverzního pozměňovacího návrhu, který zvedl loni na podzim ze židle hlavního hygienika Vladimíra Valentu. Chtěla kontrolu v restauracích odebrat hygienickým stanicím a pověřit jí Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Inspektoři přitom podle Valenty nemají potřebné zdravotnické vzdělání.

Jednička ANO ve Zlínském kraji později od vlastního návrhu ustoupila, což není zcela obvyklé. V debatě tak musela reagovat mimo jiné na spekulace, že šlo o lobbistický návrh, který měl zničit pravomoci hlavního hygienika.

Margita Balaštíková z Hnutí ANO
Margita Balaštíková z Hnutí ANO
Autor: David Malík

To Balaštíková odmítla a tvrdí, že o lobbistický návrh nešlo. Já jsem ten zákon upravovala, byla to moje první poslanecká práce, takže jsem se s tím seznámila. Navíc můj program je zemědělství, potravinářství, takže já jsem s tím docela obeznámena,“ hájila se dále poslankyně, která kandiduje na hejtmanku.

„To, že jsem měnila kompetence, bylo odůvodněné. Tuhle kampaň proti mně rozjel pan Valenta (hlavní hygienik – pozn. red.), protože nebyl ochoten přijít na jednání, bavit se o možnostech,“ dodala s tím, že „zpátečku“ zařadila kvůli tomu, že se na návrhu neshodla vláda.

Pan Valenta byl na odchodu a očekávám a doufám, že nový hlavní hygienik bude přístupnější těmto věcem. Bylo to nařízení Evropské komise,“ uzavřela vysvětlení Balaštíková. Vladimír Valenta skončil ve funkci v polovině července. 

Na celý komentář se můžete podívat v záznamu pořadu. Margita Balaštíková odpovídala od 49. minuty:

Video
délka: 01:37:25

Debata Blesku ze Zlína: Proč vymírají ševci a zkrachuje kraj kvůli mrtvé zóně Holešov? Blesk TV

Koho do koalice?

Ředitelka napajedelského hřebčína pak musela čelit otázce starosty Vlčnova Jana Pijáčka z ODS. Toho zajímalo, s kým by hnutí ANO v případě vítězství v krajských volbách chtělo uzavřít koalici.

Zatím koalice neřešíme. Pro nás je partnerem každý, kdo má stejné zájmy. To znamená v tomhle kraji něco dokázat, dělat změny k lepšímu a hlavně se chce domlouvat i na kompromisech. Ze Sněmovny vím, jak je to strašně důležité. A ještě důležitější je, aby se pak ten program plnil,“ odpověděla Balaštíková.

Kandidáti měli i tentokrát každý 30 vteřin na to, aby cokoliv doplnili nebo poslali vzkaz voličům:

Video
délka: 03:36

30 sekund pro lídry Zlínského kraje. Tohle slíbili voličům. Blesk TV

Nejhorší je to na Zlínsku se vzděláváním

Není jeden problém Zlínského kraje, je to soubor problémů,“ souhlasila Balaštíková s problémy tak, jak je nastolili její předřečníci – doprava, úbytek obyvatel i zdravotnictví a nedostatek lékařů a sester. Sama ale doplnila ještě školství, kde je problém v nedostatku žáků v technických oborech. Ten se pak projevuje u firem v praxi.

Všem chybí zaměstnanci, chybí nám technické profese. A to je vlastně i důvod, proč lidé odjíždějí ze Zlínského kraje. Jdou za jiným povoláním, protože školy nám nenabízí ty technické profese. Chtěla bych zavést už do základních škol technické vzdělávání,“ popsala v krátkosti problém Balaštíková s tím, že by do procesu zapojila i firmy.

Fotogalerie
39 fotografií