Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Odpuštění, NATO, stalinista Skála i výzva k odstoupení: Top momenty z duelu Babiše a Pavla na ČT

 • Autor: Markéta Mikešová - 
  23. 1. 2023
  12:50

  Dlouho to vypadalo, že předvolební prezidentský duel na České televizi bude jen rozhovor s Petrem Pavlem. Nakonec ale Andrej Babiš (ANO) dorazil a oba kandidáti se spolu řádně utkali. Diváci tak byli svědkem dvou hodin, během kterých se oba uchazeči o Hrad hádali o své minulosti, ekonomice, NATO, ale i třeba takových tématech, jako je zastoupení žen ve společnosti. Duel byl tak bouřlivý, že rezonuje dokonce i za hranicemi. Podívejte se na výběr toho hlavního, co zaznělo.

 • 1.Odpuštění ČT

  Babiš se netajil tím, že do duelu v České televizi nechtěl dorazit. Ostatně nedorazil do veřejnoprávní televize ani na debatu před prvním kolem prezidentských voleb, kdy vysvětloval, že ČT se k němu chová neférově a je proti němu zaujatá. Televize tak počítala s tím, že plánovaný duel bude jen rozhovorem s Petrem Pavlem, ale do poslední chvíle zdůrazňovala, že pozvání pro Babiše platí.

  Bylo tak překvapením, když diváci pořad naladili a Babiš naproti Pavlovi seděl. Moderátor se hned ptal, co bývalého premiéra přimělo změnit názor. „My jsme dneska byli na mši, kterou praktikoval kardinál Graubner (není kardinálem, pozn. red.) a vlastně nás vyzval a říkal, že i Ježíš vyzývá lidi – začněte myslet jinak. A mluvil o pravdě, lásce a spravedlnosti, takže jsem začal myslet jinak, změnil jsem názor,“ odpověděl Babiš, který se v posledních dnech prezentuje jako muž víry. Ostatně o tom mluvil i v debatě Blesku, kde prozradil, že po kapsách nosí podobizny Pražského Jezulátka.

  Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

  „Ještě to dořeknu – odpouštím České televizi všechna ta léta různých informací o mně,“ pokračoval Babiš v duelu na ČT, načež sdělil, že „změnil názor a to je všechno“. Poznámky, že mu Česká televize nedává prostor se řádně vyjádřit, si však později během debaty neodpustil. Svou účast také potvrdil poté, co tým Pavla sdělil, že kandidát je nemocný.

 • 2.(Ne)pomoc pro NATO

  Během duelu několikrát zaznělo téma Severoatlantické aliance (NATO), jednak proto, že Pavel je jejím bývalým představitelem, a jednak v souvislosti s pomocí Ukrajině. Moderátor Martin Řezníček chtěl vědět, zda by Česko podle obou kandidátů mělo pokračovat v pomoci napadené zemi, i když by to znamenalo snížení životního komfortu pro Čechy.

  „Ale oni mají tu podporu. Problém je, že naše vláda zapomíná na české občany a dělá pro ně málo a pozdě a jen pod tlakem opozice. Takže problém je, že my jsme se postarali o ukrajinské uprchlíky. Pan premiér sliboval, že vyřídí nějaké peníze v Evropské unii. Nevyřídil ani euro, musel si půjčit deset miliard,“ řekl Babiš.

  Odlišný názor měl Pavel. „Válka na Ukrajině je i naší válkou, protože se nás týká. To, že nejsme součástí fyzických bojů, ještě neznamená, že ta válka není naše. Je to válka o budoucnost mezinárodních vztahů, o budoucnost bezpečné Evropy, a v tomto případě to, že budeme částečně omezovat naše pohodlí, je ta nejmenší oběť, kterou pro ten výsledek můžeme přinést,“ uvedl generál ve výslužbě.

  Babiš pobouřil Polsko a Pobaltí

  Směrem k Babišovi také podotkl, že očividně neví, k čemu NATO slouží. Moderátor za chvíli navázal a zeptal se bývalého premiéra, zda by Česko mělo v případě napadení Polska a pobaltských zemí vyslat do otevřeného konfliktu své vojáky. Tento závazek totiž pro Česko se smluv NATO vyplývá a ruský prezident Vladimir Putin v minulosti dal najevo, že Polsko a Pobaltí jsou mu trnem v oku.

  „Kam myslíte? Do války? Určitě ne,“ nechápal Babiš, proč je na toto téma dotazován. Po upřesnění znovu nechápal, proč s ním moderátor hovoří o hypotetické situaci. „A proč bychom měli mít otevřený konflikt? Já chci mír,“ podivoval se Babiš. Po zopakování otázky, zda by české vojáky vyslal na pomoc, odpověděl už jasně: „Určitě ne, určitě ne a já si myslím, že je potřeba mluvit o míru. Pan generál mluví o válce. Vláda mluví o válce.“

  Když mu bylo připomenuto, že Česko tyto závazky vůči NATO má, znovu zopakoval, že nechce válku. „Pan Babiš asi žije v jiném světě. My jsme se stali členem NATO právě proto, abychom zajistili mír, protože NATO je dnes nejsilnější obrannou, ne útočnou organizací ve světě,“ reagoval Pavel, který zdůraznil, že když bude člen NATO napaden, musíme mu kolektivně pomoci. „Já chápu, že vám je to cizí, ale takhle ta organizace prostě funguje,“ sdělil svému oponentovi.

  Babiš za svá slova o nepomoci Polsku a Pobaltí na sociálních sítích schytal kritiku od vládních politiků, dokonce si výroků všimla i polská média, která jej značila za překvapivá. Také ministři pobaltských zemí výrok odsoudili. Babiš se později za Twitteru opravoval a uvedl, že pokud by k reálnému napadení došlo, „potopitelně by článek 5 dodržel“.

  Později doplnil, že nikdy článek 5 nezpochybnil. „Zásadně odmítám snahu překrucovat moje výroky, které padly během včerejší (nedělní) debaty. Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce. Proto politici musejí usilovat o mír a zabránit válce. Z kontextu debaty to bylo jasné,“ uvedl dnes Babiš.

 • 3.Jednání s Foldynou a Skálou

  Babiš celou debatu o Pavlovi tvrdil, že je vládním kandidátem a že jedná s vládními představiteli o podpoře. Pavel to popíral, ale Babiš se držel své osy. Moderátor proto připomněl, že sám Babiš vyjednával možnou podporu, a to ze strany SPD a KSČM.

  Druhý den prvního kola voleb se Babiš setkal s poslancem SPD Jaroslavem Foldynou. Byť to v minulosti potvrdil, v duelu na České televizi o tom hovořit nechtěl. Na otázku, proč s ním jednal, jen opakoval, kolik lidí jej volilo. „Jednal jsem s panem Foldynou, protože je poslanec. Já nevím, jestli je na tom něco špatné, když jednám s poslancem,“ odpověděl až na sedmý pokus moderátora.

  Stejně tak byl Babiš dotazován, proč se setkal s Josefem Skálou z KSČM, hlavním ideologem strany a neostalinistou, který je vyšetřován kvůli popírání katyňského masakru a schvaloval invazi okupačních sovětských vojsk do ČSSR.

  „Pan Skála vítal invazi vojsk Varšavské smlouvy stejně tak, jako to má napsané pan generál v životopise,“ odvětil po chvíli Babiš, na což Pavel zareagoval, že to není pravda. Oba dva trvali na svém tvrzení, moderátor ale připomněl, že když k invazi došlo, Pavlovi bylo sedm let.

  Babiš tím nicméně neodpověděl, proč se se Skálou setkal. Promluvil o tom až po dalším doptávání. „Co se týká pana Skály, tak ten tam přišel, v Děčíně, má nějaký podcast, vůbec jsme se nebavili,“ řekl expremiér.

  Jenže Babiš nemluvil pravdu, se Skálou hovořil. Komunista s ním natočil 20minutový rozhovor, který je veřejně dostupný na YouTube.

 • 4.Výzva k odstoupení Pavla

  Diváky zaujal i další výrok, který Babiš vyřkl během debaty. Moderátor se jej zeptal, co říká na zjištění sociologického průzkumu, že 57 procent občanů by dalo přednost vládě pevné ruky. Babiš to využil k útoku na Pavla.  

  „Mě fascinuje, jak pan Pavel mluví o tom rozdělení. On sám mluví, že tady jsou nějaké dva světy (…) Když by se stal pan Pavel prezidentem, tak ano, to by se potvrdilo, že společnost bude rozdělená, protože pan Pavel mluví o voličích, kteří volí mě, velice negativně. Že jsou nedemokratičtí,“ rozohnil se expremiér.

  „Takže pokud by pan Pavel chtěl něco udělat pro tuto zemi, tak by se měl vzdát kandidatury a měl by to místo nechat pro mně, který by reprezentoval ty tři miliony lidí, a pan Fiala reprezentuje tu druhou polovinu. Potom by mohlo nastat to, že společnost přestane být rozdělená,“ pokračoval Babiš.

  Pavel si to nenechal líbit. „Pan Babiš tady mluví o tom, že by chtěl být prezidentem všech, ale šedesát procent občanů této země by vás za žádných okolností nevolilo. To vy moc dobře víte, že to tak je. Vy, kdybyste se stal prezidentem, tak máte okamžitě proti sobě většinu národa, takže byste asi těžko mohl být prezidentem všech,“ reagoval generál ve výslužbě a popřel, že by voliče Babiše označil za nedemokratické.

  „To jenom vkládáte do úst – nic takového nikdo neřekl. Já určitě ne, když budu mluvit za sebe. Jestli tady někdo rozděloval společnost, tak to děláte v poslední době především vy. Tím, jak se snažíte zneužívat strachu,“ konstatoval Pavel.

 • 5.Rady pro mladé a ženy

  Kandidáti během debaty hovořili i o mladých voličích a co by pro ně udělali. I z tohoto okruhu Babišovy výroky na sociálních sítích zarezonovaly. Šéf hnutí ANO nejdříve mluvil obecně. „Já bych pro mladou generaci zaprvé prosazoval kvalitní vzdělávání, kvalitní zaměstnání, bydlení, dostatečné kapacity mateřských škol a základních škol, to jsem dělal jako ministr financí, aby matky mohly pracovat na poloviční úvazek, aby nebyly handicapované,“ uvedl a následně byl konkrétnější: „Já bych mladým vysvětloval, vlastně, co by měli studovat.“

  Pavel popsal, že by s mladými lidmi chtěl více mluvit a přizval by je do diskuse na Pražském hradu. Chtěl by na něm pořádat studentské akce. „Že se budou účastnit seminářů a těch akcí, které studenti dělají, jako jsou různé studentské parlamenty, simulace organizací jako Evropská unie, NATO, OSN. Třeba pod záštitou prezidenta, který se toho sám zúčastní,“ nastínil bývalý vysoce postavený představitel NATO.

  Moderátor se následně ptal na zastoupení žen ve společnosti, jak by k tomu kandidáti přistupovali. „Kvóty nepomáhají, spíše škodí. A prezident samozřejmě může zviditelnit ty ženy, které úspěšné jsou, a myslím si, že jich máme celou řadu. A tím, že jim bude dávat prostor, tak může to téma hodně zviditelnit a může se tím i dost věcí zlepšit,“ je přesvědčený Pavel.  

  Babiš odpověděl, že v politice i ve firmě (zapomněl zmínit, že jeho koncern už není jeho) má spoustu žen a že s nimi pracuje raději než s muži. „Já se ženami dělám rád. Musíme si jich vážit, protože se starají o naše děti, a ještě pracují, a ještě pracují v politice. Takže určitě já mám pozitivní vztah k ženám a nikdy jsem nedělal rozdíl mezi mužem a ženou,“ uvedl.

  Istanbulskou úmluvu, která řeší potírání a prevenci domácího násilí na ženách, by Babiš nepodepsal a označil ji za nesmysl. Zato Pavel by ji ratifikoval.

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Athina ( 24. ledna 2023 10:49 )

Ono by stačilo kdyby si každý hleděl svého a nestrkal nos tam kam nema a hlavně si nehrál na hrdiny, když na to nema a dávat přednost cizincům před domacima…kdyby CZ zaujalo neutrální postoj a ne lizani zadnici EU, USA tak by to možná cele vypadalo jinak.

Athina ( 24. ledna 2023 04:59 )

Přesně. Vždy platilo pravidlo zeleného mozku…ti se nezmění. Ten kdo je vojákem z povolání, tak dle mého názoru to je diagnóza…

Athina ( 24. ledna 2023 04:53 )

Athina ( 24. ledna 2023 04:53 )

Athina ( 24. ledna 2023 04:51 )

No tak osobně si myslím, ze cely Babis za českými občany stojí víc než celá Fialova vláda. Válka na UA mě nezajímá, nevím proč by česky občan měl odsunovat své pohodlí a komfort jen kvůli tomu, ze si potřebuje někdo nahonit ego, hrát na vojacky a nebo lézt do zadnice EU a USA. Současná fialová vláda je trapná a stydím se za ni. Ještě ze neziji v Česku. Fandím těm Čechům, kterým zůstal vlastní názor a smějí se těm co do stád se řadí…

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa