Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Boj o Hrad zvažuje i Kocáb: Rozhodnutí nechává na poslední chvíli

Autor: ČTK - 
31. července 2022
11:20

Hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb se o své případné kandidatuře na prezidenta rozhodne na poslední chvíli. ČTK to řekl v Uherském Hradišti na Letní filmové škole, kde měl v sobotu večer premiéru dokument Olgy Sommerové nazvaný Michael Kocáb - rocker versus politik. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Zájem o účast ve volbách má přes 20 uchazečů, někteří ale kandidaturu zatím nepotvrdili.

„Já po tom netoužím, to je největší deviza. Jakmile se někdo moc dere nahoru, tak je to vždycky špatně, protože má nějaký důvod, proč se chce k moci dostat. Já po tom netoužím, jsem zakotvený v hudbě a umění,“ uvedl Kocáb. „Ale jsou věci, na které se v tomhle státě prostě nemůžu dívat, a představa, že nám po 30 letech bude vládnout zase komunista a bývalý příslušník tajných služeb, rozuměj vojenská rozvědka nebo StB, mě děsí,“ uvedl Kocáb.

S rozhodnutím o kandidatuře bude čekat do poslední chvíle. „Čekám, že probleskne nějaké jméno, na které bych se mohl spolehnout a kterému bych věřil, které by nebylo z tohoto kadlubu. Pak bych to už vůbec neřešil, ale taky se to nemusí stát. Taky tam to jméno může být, ale může být bez šancí. Zatím některá jména vidím, ale nevidím jejich reálné šance,“ uvedl Kocáb, podle něhož je v Česku spousta skvělých lidí, kteří se však do volby nehlásí, nebo nemají šanci.

Osmašedesátiletý Kocáb působil v letech 2009 až 2010 jako ministr pro lidská práva ve vládách Mirka Topolánka a Jana Fischera. Od 80. let patří k nepřehlédnutelným postavám hudební scény, proslavil se jako lídr kapely Pražský výběr. V listopadu 1989 byl spolu s Michalem Horáčkem u jednání mezi zástupci komunistické moci a Občanského fóra. Začátkem 90. let se ve funkci federálního poslance zapsal do dějin jako muž, který organizoval odsun sovětské armády z Československa. Ten symbolicky završilo velké turné Pražského výběru a zejména koncert v pražské Sportovní hale. K politice měl blízko i později, patřil do okruhu spolupracovníků Václava Havla.

Zájem o kandidaturu na prezidenta potvrdil například někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, byť ji chce oficiálně ohlásit až v srpnu. Spolu s bývalým premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem, který však kandidaturu nepotvrdil, patří podle průzkumů i sázkových kurzů mezi hlavní favority volby hlavy státu. Ve volebních průzkumech se na dalších místech pohybují odborový předák Josef Středula, senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Kandidovat chce například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina či podnikatel a matematik Karel Janeček.

Video  Průvodce prezidentskými volbami  - videohub
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

hejhej ( 3. srpna 2022 15:56 )

Kocábův zpěv nic, moc- nějak to vždy tlačí ze sebe, jako měl zác.pu, mluvit neumí. Jemu jde zase jenom o peníze.

SPOLU do kanálu ( 2. srpna 2022 21:45 )

Morální bahno

LuCo ( 2. srpna 2022 17:42 )

Nejspíše bude nutno vybudovat novou léčebnu pro podobné blázny, jako například brankáře Haška, zpěváka Kocába, politika Fischera, atd....

hejhej ( 2. srpna 2022 15:04 )

prochaskanamoste ( 1. srpna 2022 19:55 )

Ať se nechá opíchat celý a třeba to konečně zabere, pak si za rok může dát repeté.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa