Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Drahoš sílí v průzkumech. Může porazit Zemana?

Autor: ČTK, deb - 
28. června 2017
19:55

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš má mezi ohlášenými prezidentskými kandidáty největší podporu, zjistil průzkum agentury Median z přelomu května a června. V případném druhém kole volby by Drahoš podle volebního modelu Medianu získal 53,5 procenta hlasů, prezident Miloš Zeman 46,5 procenta. Průzkum také ukázal, že roste skupina lidí, pro které je Zeman jako prezident nepřijatelný. Ve svých večerních zprávách to ve středu uvedl web Seznam Zprávy.

Volební model srovnával šance možných dvojic soupeřů ve druhém kole prezidentské volby. Zeman by podle něj prohrál jen s Drahošem. Proti textaři a podnikateli Michalu Horáčkovi by Zeman získal 56 procent, proti europoslanci za TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi 57 procent a proti ministru obrany Martinu Stropnickému (ANO) by Zeman mandát obhájil se 60 procenty. Horáček kandidaturu ohlásil, o Pospíšilovi a Stropnickém se jako o možných kandidátech mluví. V případném druhém kole bez současného prezidenta by podle volebního modelu získal Drahoš 63 procent a Horáček 37 procent.

Větší šance na zvolení Drahoše než Zemana ukázala také otázka na první kolo voleb. Drahoše by vážně zvažovala pětina dotázaných a přijatelný by byl pro dalších 30 procent, nepřijatelný je pro 30 procent a pětina uvedla, že Drahoše nezná. Zemana vážně zvažuje 28 procent lidí a přijatelný je pro 17 procent, nepřijatelný pro 55 procent. Horáček je nepřijatelný pro 57 procent účastníků průzkumu.

Zeman má tak podle Seznamu zhruba 30 procent přesvědčených voličů, Drahoš jen pětinu. Narůstá ale počet lidí, pro které je nepřijatelný Zeman. Loni v září bylo takových lidí 48 procent, letos v dubnu 51 procent a v posledním průzkumu Medianu už zmíněných 55 procent.

VIDEO: Podívejte se do soukromí Jiřího Drahoše
Video  Na chatě u Jiřího Drahoše: Posekal trávu a prozradil, jak shání miliony na boj o Hrad.  - Václav Lang, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Median se v průzkumu mezi 24. květnem a 25. červnem dotazoval 903 lidí starších 18 let. Vybraná skupina dotázaných byla podle autorů průzkumu reprezentativní podle kraje, věku, pohlaví, vzdělání i velikosti obce.

Vedle současné hlavy státu, Drahoše a Horáčka se jako kandidáti na prezidentský úřad zatím přihlásili také lékař a aktivista Marek Hilšer nebo podnikatel Igor Sládek. Všichni kandidují bez podpory politických stran a sbírají pro svou kandidaturu podpisy. Zájem o účast ve volbách projevil také bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl či aktivistka Jana Yngland Hrušková. Ve čtvrtek svého prezidentského kandidáta představí Občanská demokratická aliance.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
Pink ( 29. června 2017 12:00 )

V Bohnicích volit nebudou vůbec,tak tebe se to stejně nebude týkat.

santikxauz ( 29. června 2017 07:44 )

Slušní lidé budou volit pana Zemana,žádného chemika,nebo veksláka tady nechceme.

lunatic ( 29. června 2017 05:26 )

Zemana by porazil např. i jedinec trpící Downovým syndromem ...

fotrpjotr ( 29. června 2017 00:02 )

Volební lístek Drahoše hoďte i s Horáčkem do koše.

safez ( 28. června 2017 23:32 )

Do čelá Česka, rozluč se s Milošem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa