Jestliže fandíte živým stromkům, budete pravděpodobně volit mezi smrkem, jedlí nebo borovicí. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Smrk je v Česku vánoční klasika, jeho nevýhodou ale je, že v interiéru příliš dlouho nevydrží čerstvý, a tak budete muset už během svátků odklízet pichlavé jehličí. Jedlička změny teplot snáší lépe, bývá hezky rostlá a košatá, ale také dražší než smrk.

Některé rodiny zase nedají dopustit na borovici. Ta vydrží dlouho pěkně zelená a málo opadává. Na druhou stranu ale mívá řídké větve a nebývá příliš vysoká, a tak vzhledově není prototypem ideálního vánočního stromku.

Hitem posledních let je kavkazská jedle

Hledáte-li kombinaci atraktivního vzhledu a dlouhé výdrže, vítězem se stává jedle. Mezi nejhezčí vánoční stromečky bezesporu patří kavkazská jedlička, která je hustá, pravidelně rostlá a vydrží dlouho čerstvá. Kde dokonalý stromeček seženete?

Řezané kavkazské jedle každoročně najdete pod označením Nordmann v síti prodejen BAUHAUS. Stromky do České republiky putují ze severu, konkrétně z Dánska, kde se pěstují v souladu se zásadami udržitelného zemědělství. Co to znamená?

Jedle Nordmann se pěstují v Dánsku.
Jedle Nordmann se pěstují v Dánsku.
Autor: www.kdyzsetomapodarit.cz

Jedle mají certifikaci GAP, která je zárukou trvale udržitelného způsobu pěstování a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Pěstitelé na stromky nepoužívají žádné chemické prostředky ani agresivní hnojiva, a proto se nemusíte bát, že byste si spolu se stromečkem domů přinesli škodliviny, které by se v domácnosti mohly uvolňovat.

I vánoční stromečky mají svůj příběh

Zajímá vás, jak je stromeček starý a co se s ním děje, než přistane ve vašem obývacím pokoji? Příbeh vánočních jedlí začíná v Dánsku, kde rostou jedny z nejkvalitnějších a nejkrásnějších stromků v Evropě. Už malá semínka jsou pod pečlivým dohledem pěstitelů. Ze semínek vyklíčí sazeničky, které na 2 až 3 roky putují do lesní školky.

Stromky jsou pěkně pravidelné a vydrží dlouho čerstvé.
Stromky jsou pěkně pravidelné a vydrží dlouho čerstvé.
Autor: www.kdyzsetomapodarit.cz

Po přesazení drobné stromečky rostou dalších 5 až 8 let. Aby včely mohly opylovat rostliny, které chrání stromky, jsou kolem školek a mladých lesíků rozmístěny včelí úly. Když jedličky dorostou do požadované délky, zamíří do obchodů po celé Evropě. A odtud pak dělat radost do domácností.

Kavkazské jedle mají bohaté a pravidelné větve.
Kavkazské jedle mají bohaté a pravidelné větve.
Autor: www.kdyzsetomapodarit.cz

Živý vánoční stromeček si proto zaslouží náležitou péči. Nejlépe bude vypadat, pokud ho několik dnů před Štědrým dnem vybalíte z ochranného obalu a umístíte do nádoby s vodou. Díky tomu se už druhý den narovnají jeho větve, které je pro převoz nutné stáhnout ke kmenu.

Předností kavkazských jedlí jsou především bohaté větve, které i v teple domova vydrží dlouho čerstvé a zelené. Pokud tedy netrváte na odstrojení stromečku na den Tří králů, jak velí tradice, můžete se z něj radovat ještě déle. Stromek je také pěkně rostlý a vysoký.

VÁNOČNÍ TIP: Slevový poukaz jako bonus ke stromku

Chcete k jedli Nordmann získat něco navíc? Kromě toho, že vám v BAUHAUS zdarma oříznou kmen stromku a bezpečně ho zabalí, můžete také získat slevový poukaz v hodnotě až 200 Kč na příští nákup! Podrobnosti této akce najdete zde.

Stromek přesně podle vašich představ

Chcete, aby váš vánoční stromeček byl letos opravdu velkolepý? Nebo naopak doma nemáte příliš prostoru nazbyt, a tak hledáte spíše drobnější jedličku? BAUHAUS nabízí hned několik druhů vánočních stromků, aby si ten svůj, který doma vykouzlí opravdové Vánoce, našel každý.

Basic
Pokud chcete opravdu hezký stromek za příjemnou cenu, ideální pro vás bude jedle Basic. Ta má bohaté větve a výraznou špičku. 

Standard
I jedle Standard  má výraznou špičku, ale ve srovnání se stromkem Basic se pyšní hustšími větvemi, které stromečku dodávají příjemně kompaktní tvar.

Exkluziv
Když stromek, tak pořádný! Tak by se dal definovat typ Exkluziv. Má husté větve a plnou špičku, a proto při pohledu z profilu vyniká souměrným trojúhelníkovým tvarem.

Luxury
Typ Luxury je až několik desítek let starý dekorativní strom. Je určen především do vstupních hal společností, hotelů, penzionů a jiných větších prostor.

Cena stromečků se pohybuje od 279 Kč do 2 490 Kč. Za vysoce kvalitní stromek Luxury zaplatíte 3 990 Kč.