Ztráty na výsadbách určitě neovlivní letošní ceny stromků, ale výdaje a zisk pěstitelů, protože musí sázet znovu. Nedá se to ale vyčíslit plošně na celou republiku. Záleží, kolik stromků kdo letos sázel,“ řekl místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Sám spravuje 30hektarovou plantáž u Sušice a prodává stromky velkým obchodníkům. Ztráty má letos minimální, spíše způsobené bouřkami. Existují ale místa, kde podle něj uschlo až 80 procent sazenic.

Teoreticky se tak může stát, že po deseti letech, tak dlouho totiž vánoční stromek roste, jich bude nedostatek. „Ale vzhledem k tomu, že teď je jich všude přebytek, tak to asi nehrozí," řekl Valdman s tím, že nikde v Evropě nehlásí pěstitelé velké ztráty.

Ceny zůstanou, Praha je nejdražší

Ceny by měly zůstat na loňské úrovni. „Maloobchodní ceny budou, tak jako v minulosti, regionálně rozdílné. Prodej začne počátkem prosince,“ uvedl Valdman.

V kategorii stromků 150 až 200 centimetrů byla loni cena jedle kavkazské od 550 do 900 Kč. Na horní hranici se pohybovala v centru Prahy, u pěstitele na vsi kolem 550 korun. Smrk ztepilý i borovice lesní byly na cenách 300 až 400 Kč, borovice černá od 400 do 500 Kč.

Domácí produkce by měla zůstat zhruba stejná jako loni. Problém budou podle Valdmana představovat pro české pěstitele stejně jako loni dovozy. Kvůli nim mají problém své zboží prodat. Nejvíc je trápí nárůst dovozu z Polska a Dánska, kde jsou velké přebytky.

VIDEO: Takhle loni káceli vánoční strom pro Prahu.

Video
délka: 02:14.61

Průběh kácení vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze. David Malík