To, že kvalita bývá drahá, u čokoládových zmrzlin neplatí. I za dobrou cenu můžete najít výborný smetanový mražený krém, a naopak za více peněz nedobrý, zmrzlý kokosový olej s přídavkem kakaa, jehož předností není ani tak zdraví spotřebitele jako fakt, že je pro výrobce levnější než smetana. Navíc informace od výrobce o skupině mraženého krému, která slouží pro rychlou orientaci spotřebitele a kterou požaduje vyhláška, se na obale nedočkáte.

Co výrobci zamlčují?

Zmrzliny musí mít na etiketách vždy uvedenou skupinu. Což znamená v případě námi testovaných čokoládových zmrzlin, zda se jedná o smetanový (případně mléčný) mražený krém, nebo mražený krém s rostlinným tukem. Pokud je zmrzlina označená jako smetanová (mléčná), nesmí obsahovat rostlinný tuk. Dva výrobci ale spotřebitelům vybírání ztěžují. „Mraženým krémům Carte D’Or a Grycan v názvu chybí uvedení skupiny – a sice s rostlinným tukem,“ upozorňuje odbornice na legislativu potravin Kamila Míková.

Drazší neznamená lepší

Člověk by si myslel, že logicky bude nejkvalitnější i nejdražší. Ale jak ukázal náš test, nemusí tomu tak být. Příkladem je zmrzlina s rostlinným tukem Carte D’Or (obsahovala méně kakaa, nejvíce éček a v chuti byla propadákem), která stála víc než celkový vítěz testu a zároveň i nejchutnější zmrzlina – značka Gelatelli, jež je vyrobená ze smetany.

Víc než dvojnásobný rozdíl

Podle našeho testu mohou být zmrzliny v obsahu kakaa až 2,5x rozdílné. Obsah tukuprosté kakaové sušiny (jde o kakao zbavené veškerého tuku*) v rozpětí od 2,3 % do 5,8 %. Nejméně kakaa měla zmrzlina značky Čokoládový dort. Stejný výrobce nepřidával víc kakaa ani u svých dalších dvou mražených krémů – Pinko Zmrzliny kopečkové a Aro. Nejvíce kakaa, a tedy i nejčokoládovější byla zmrzlina značky Häagen-Dazs.

Nenechte se oklamat

Zmrzliny Carte D’Or a Grycan mají sice na prvním místě ve složení mléko či smetanu, ale to není záruka, že jde o smetanový (mléčný) mražený krém. Po prostudování celého složení totiž narazíte na kokosový tuk. Navíc u Carte D’Or analýza ukázala, že rostlinný tuk tvoří většinu tuku v krému. „Oba případy jsou v rozporu s vyhláškou. Na obale musí být vždy uvedena skupina, která výrobek charakterizuje,“ vysvětluje Míková.

Mléko vs. kokos

Jak už tomu u dnešních zmrzlin bývá, nemluvíme-li o těch čistě ovocných, odlišností je i použitý tuk. Tedy buď jsou vyráběné z mléčného tuku, nebo převážně z rostlinného tuku, což je nejčastěji kokosový tuk. Ačkoli mléčný tuk není z hlediska výživy nejideálnější, kokosový tuk výhodnější není, i když na něj můžete narazit třeba i v prodejnách se zdravou výživou.

„Kokosový tuk je charakteristický vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Jejich vyšší příjem vede ke zvyšování cholesterolu v krvi, a tím i k riziku srdečněcévních onemocnění,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. A proč výrobci kokosový tuk vůbec používají? Kvůli jeho dobrým technologickým vlastnostem a také finanční dostupnosti.

Pozor na blamáž: Objem nestačí, důležitá je gramáž!

Objem a gramáž nevyjadřují to samé množství zmrzliny. I když se dřív zmrzlina prodávala především na litry, nevypovídá to o skutečném množství surovin, z nichž je mražený krém vyrobený. Značnou část objemu totiž tvoří tzv. nášleh zmrzliny, tedy jak moc je krém obohacený o vzduch.

Protože objem je tedy u zmrzlin větší než hmotnost a objemové jednotky se podle evropského nařízení mohou uvádět jen u tekutých produktů, jsou výrobci povinni psát na obal hmotnost, kterou mohou případně doplnit objemem. Najdou se ale tací, kteří dělají, že se jich to netýká. V případě našeho testu šlo o výrobce Pinko, který »zapomněl« gramáž hned u dvou svých zmrzlin – výrobků Čokoládový dort a Pinko Zmrzlina kopečková.

Zmrzlina čili mražený krém

Oba názvy znamenají jedno a to samé. Pojem mražený krém najdete na obalech zmrzlin a také v zákoně. Kromě názvu druhu (tedy mraženého krému), musí být všechny zmrzliny označeny i skupinou (těch legislativa rozlišuje šest, v našem testu jsou smetanové a s rostlinným tukem) a podskupinou (v našem případě čokoládová). Z hlediska kvality je nejvýše čokoládová zmrzlina smetanová, pak čokoládová mléčná a následně čokoládový mražený krém s rostlinným tukem.

Kolik kakaa mají mít?

Podle vyhlášky »stačí«, aby čokoládová zmrzlina obsahovala nejméně 3 % kakaa. Kakaový mražený krém má podíl kakaa ještě nižší – min. 1,5 %.

Éčky k lepšímu nášlehu

Kvalitnímu nášlehu ve zmrzlině pomáhají bílkoviny, které pocházejí z mléka či smetany. Jenže čím méně mají mražené krémy takových bílkovin, tím více si výrobce musí pomáhat některými éčky. A každý výrobce, který se obejde bez přídatných látek nebo si vystačí s co nejmenším množstvím, má v našich testech plus. Zatímco většina zmrzlin měla v průměru tři přídatné látky, Čokoládový dort a Carte D’Or jich měly po pěti. Nejméně – pouze jednu přídatnou látku – měla zmrzlina Häagen- -Dazs. A jaká éčka výrobci do zmrzlin přimíchávají?

Emulgátory: Umožňují smíchání dvou nemísitelných látek (např. voda a tuk). Při výrobě zmrzliny se přidávají během procesu zmrazování, aby se docílilo hladké textury.

sójový/slunečnicový lecitin (E322) – Běžně se používá při průmyslové výrobě čokolády.

E471 (mono- a diglyceridy mastných kyselin) – Mohou mít olejovitou chuť. Mohou se získávat ze živočišných i z rostlinných tuků.

E442 (fosfatidy amonné) – Používají se jako emulgátory do čokolád a rostlinných olejů. E476 (polyglycerolpolyricinoleát) – Silný emulgátor, který výrobcům zjednodušuje výrobu. Používá se, aby se čokoláda dobře promíchala.

Stabilizátory: Slouží k tomu, aby zmrzlina (jednotlivé její složky jako voda, odtučněné mléko, tuk apod.) držela pohromadě. Dřív se k tomuto účelu využíval vaječný žloutek, ale v současnosti se využívají levnější stabilizátory.

E410 (karubin) – Používá se i jako zahušťovadlo. Mraženým krémům také dodává jemnost a zvětšuje objem. Tato vláknina se vyskytuje v semenech stálozelené rostliny nazývané rohovník obecný (neboli svatojánský chléb). Karobové lusky se používají i na výrobu čokoládových náhražek (karob).

E412 (guma guar) – Stejně jako karubin i guma guar se používá jako zahušťovadlo. Do zmrzlin se přidává z důvodu zvětšení objemu, zlepšení textury a zvýšení odolnosti vůči tepelným výkyvům.

E407 (karagenan) – Používá se k zahuštění a stabilizaci.

E401 (alginát sodný) – funguje jako stabilizátor, zahušťovadlo, emulgátor a želírující látka.

Kolik tuku ve zmrzlině je?

Obsah tuku u jednotlivých skupin stanovuje vyhláška, limity všechny testované mražené krémy splnily. Celkový tuk se pohyboval od 8,07 % do 21,5 % – nejméně tučnou byla Aro a nejvíce Häagen-Dazs. Zmrzliny, které obsahovaly rostlinný tuk, jej obsahovaly nad 5 % a čistě smetanové měly podle laboratoře mléčného tuku více než 8 %.

Druhá nejoblíbenější

Nejen v Česku, ale i na celém světě je čokoládová zmrzlina hned po vanilkové druhá nejoblíbenější. Pochutnáváme si na ní už 326 let. Jeden z prvních receptů na čokoládovou zmrzlinu pochází z roku 1692 z italské Neapole. Důvodem, proč dřív vznikla čokoládová než vanilková, bylo, že zmrzliny se nejprve ochucovaly různými nápoji – čajem, kávou a také v 17. století velmi oblíbenou horkou čokoládou.

VIDEO: Ve Zmrzlináři jsme ochutnali tu nejlepší jahodovou v Praze!

Video
délka: 01:21
720p 480p 360p 240p

Jídlo z Česka: Ve Zmrzlináři jsme ochutnali tu nejlepší jahodovou v Praze Adam Balažovič

Fotogalerie
4 fotografie