20. listopad 2018
Svátek slaví Nikola, zítra Albert

Přeslazené mléko s příchutí kávy! Ledové kávy propadly v testu

/
 • Test ledových káv: Přeslazené mléko s příchutí kávy
  25. května 2018 ● 05:00
   

  V létě přijde vhod místo šálku horké kávy její ledová alternativa. U ledových káv z obchodů se ale vychlazené kofeinové vzpruhy dočkat nemusíte! Většina testovaných nápojů byla spíš přeslazenými mléčnými drinky!

   

 • 1.

  Přeslazené, a ještě slané!

  Dvě ledové kávy – značky Hochwald a K-Classic – měly vysoké podíly cukru (okolo 18,2 g na balení), a ještě obsahovaly i dost soli. „A to až 1 gram soli v půllitrovém balení,“ zdůrazňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. Sůl se přidává do slazených nápojů (i potravin) proto, že umocňuje sladkou chuť. Jenže současným českým nešvarem je, že přijímáme víc soli, než bychom měli. A především formou tzv. skryté soli v potravinách a v nápojích. Nadměrné přesolování může způsobovat vysoký krevní tlak, proto se doporučuje obsah soli ve výživě snižovat.

  Mr. Brown Coffee Drink

  Test ledových káv: Přeslazené mléko s příchutí kávy

 • 2.

  Bez kofeinu

  Mezi testované ledové kávy zařadil Potravinový Sherlock i jednu, která je bez kofeinu – Bobík Kafíčko. Laboratoř potvrdila, že skutečně žádný kofein neobsahuje. Ve složení má pouze mléko, aroma a kávový sirup.

  Illy Latte Macchiato

  Tatra Ice Coffee

 • 3.

  Kolik kávy?

  Kolik kávy výrobce do nápoje přidává, je čistě v jeho rukou, nikde totiž množství předepsané není. Jakmile je ale v názvu nápoje slovo »káva«, musí na obale být uvedeno množství. Jenže způsob uvádění množství kávy na obalech ledových káv je dost nejednotný a spotřebiteli z toho může jít hlava kolem. Navíc jednotlivé způsoby mezi sebou moc porovnávat nejdou.

  Rauch Cafe mio Macchiato

  Nescafé Latté Macchiato

 • 4.

  Jeden název, dvě kategorie

  Ačkoli názvy »ice coffee« nebo »ledová káva« evokují, že si kupujete vychlazenou kávu, realita je jiná. „Pod označením ledová káva nebo také ice coffee se můžeme setkat se dvěma odlišnými kategoriemi nápojů. Jde buď o skupinu ochucených nealkoholických nápojů, nebo o kategorii mléčných nápojů. Jednotlivé nápoje se tedy liší zejména podílem kávové složky a podílem mléka,“ upozorňuje odbornice na legislativu potravin Kamila Míková. Takže při nákupu byste měli hledat buď v popisu výrobku zařazení do té či oné kategorie, anebo byste si měli pozorně pročítat složení. U ochucených nealkoholických nápojů je totiž převažující složkou voda, mléka se do nich přidává málo a jde o osvěžující nápoje s povzbuzujícími účinky. Spolu s energetickými nápoji nechybějí v sortimentu chladicích boxů na »benzinkách«. Mléčné kávové nápoje obsahují minimálně 50 % mléka a v obchodech je často najdete v sekci trvanlivých mléčných výrobků. V našem testu bylo celkem 9 ledových káv s kofeinem, které obsahovaly víc než 50 % mléka. Mléčným nápojem byl i bezkofeinový Bobík Kafíčko. Mezi kávy s mlékem (neochucené nápoje) patřily pouze značky Papa’s, Bohušovická mlékárna, Mr. Brown a Illy.

  K-Classic Café Allegro Ice Coffee

  Hochwald Eiskaffee

 • 5.

  Kávový »mišmaš«

  Zatímco podíl kávy (kávového nálevu) určuje, kolik výsledný nápoj hotové kávy obsahuje, kávový extrakt vypovídá spíš o tom, jak »silná« použitá káva byla. Takže z kávového extraktu nevydedukujete, kolik vařené kávy nápoj obsahuje, a z kávového nálevu se nedozvíte, jak silná použitá káva byla. „U kávového extraktu by totiž mělo být uvedeno, o jaký druh extraktu se jedná (sušený, pasta, tekutý), protože v jednotlivých druzích extraktů je různé množství sušiny na bázi kávy, a tudíž stejné množství extraktu znamená různé množství kávy, což je pro spotřebitele významný údaj,“ dodává odbornice na legislativu potravin Kamila Míková. U námi testovaných ledových káv se obsah kávových nálevů pohyboval od 15 % do 56 % a podíl kávových extraktů od 0,2 % do 16 %. Plusové body získávali výrobci, kteří deklarovali vyšší podíl kávy nebo kávového extraktu.

  Tesco Ledová káva

  Bohušovická mlékárna Ledová káva

 • 6.

  Nálev vs. extrakt

  K výrobě ledových káv, ať už z kategorie nealkoholických, nebo mléčných nápojů, se používá káva, kávový sirup, kávový extrakt a případně i kávové aroma. U námi testovaných ledových káv se nejčastěji objevovalo množství kávy v podobě vařené kávy (kávového nálevu) nebo kávového extraktu, z nějž se nálev připravuje.

  Papa’s Iced Coff ee Ledová káva

  Tesco Ledová káva

 • 7.

  Až osminásobný rozdíl!

  Obsah kofeinu u ledových káv se z etikety většinou nedočtete, protože tento údaj je nepovinný. Milovníci kofeinu by ale takovou informaci ocenili. Laboratoř Eurofi ns naměřila u kofeinových nápojů až osminásobný rozdíl v hodnotách – od 24 mg až po 201 mg na jednotlivá balení. Nejméně kofeinu měly značky Hochwald a K-Classic. Kofeinem nejnadupanější byla ledová káva Papa’s. Množství kofeinu odpovídalo skoro třem espressům ve 300ml balení!

  G&G Latte Espresso Kávový nápoj

  Billa Latte Macchiato

 • 8.

  Kalorické bomby

  Nápoje obsahovaly od 12,3 gramu až po 18,3 g přidaných cukrů v jednotlivých baleních. Některé ledové kávy tak byly pořádnými kalorickými bombami. Vypitím jednoho nejsladšího nápoje si tak »vyplácáte« třetinu denního příjmu pro přidané cukry! Nejsladšími byly značky Papa’s, K-Classic a Hochwald. Nejméně sladkým nápojem byla značka Illy.

  Hochwald Eiskaffee

  Bobík Kafíčko

 • 9.

  Čtěte více!

  Více testů potravin naleznete: ZDE!

 • 10.

  VIDEO: Vyrob si sám: Thajská ledová káva! Ideální osvěžení!

  Video
  délka: 00:43
  720p 360p

  Vyrob si sám: Thajská ledová káva! Ideální osvěžení! Mall.cz

  Fotogalerie
  14 fotografií

   

Koupit kompletní
výsledky testu

Koupit kompletní výsledky testu 16 Kč