24. duben 2019
Svátek slaví Jiří, zítra Marek

Skandální výsledky testu: Kloubní výživa? Vyhozené peníze!

/
 • Blesk otestoval kvalitu kloubních výživ.
  19. ledna 2018 ● 05:00
   

  Kloubní přípravky coby doplňky stravy se najdou v leckteré domácnosti.  Obzvlášť po Vánocích. Jenže jaké množství účinných látek skutečně obsahují? Jejich užíváním sotva dosáhnete na denní doporučenou dávku.

 • 1.

  Účinné látky v kloubní výživě

  Glukosamin a chondroitin – dvě účinné látky, které jsou součástí jak léků na předpis, tak je najdete ve složení leckteré kloubní výživy. A právě na tyhle doplňky stravy se náš test zaměřil. Aby se dosáhlo jejich (dlouhodobým) užíváním efektu, je potřeba dodržovat jejich denní doporučené dávky. Pro glukosamin je stanovena hodnota na 1500 mg za den, pro chondroitin 800 mg za den. Naše testování ale ukázalo, že užíváním kloubních přípravků svým »unaveným« kloubům nedodáte ani polovinu z doporučené denní dávky.

   

  Ilustrační foto.

 • 2.

  Které jsou »nabité«?

  To, že v lékárně můžete koupit glukosaminem a chondroitinem různě »nabité« kloubní přípravky, ukazuje i koncentrace účinných látek přepočtená na jednu tabletu či kapsli (v případě tekutého přípravku na 1 ml). Hodnoty naměřeného glukosamin sulfátu se pohybovaly od 2,35 mg do 616 mg. Jeden z deseti přípravků nedeklaroval ani neobsahoval žádné množství této látky. Množství chondroitin sulfátu bylo od 4,30 mg do 171,9 mg. Tuto látku ale nenajdete ve složení 4 z 10 výrobků. Nejvíce glukosamin sulfátu měl přípravek Proenzi intensive a nejvíce chondroitin sulfátu Complex 6 Aktiv. Nejnižší obsah obou látek jsme našli u výrobku Klokan. Výše uvedené hodnoty ale mohou být nižší než výrobcem předepsaná denní dávka. Záleží, kolik tablet či kapslí doporučují denně polknout.

  Které kloubní výživy je naprosto zbytečné si kupovat?

   

 • 3.

  Obsah účinných látek v denní dávce

   

   

   

 • 4.

  Kolik utrácíme?

  Češi ročně utratí za doplňky stravy miliardy korun. Zajímalo nás, na kolik vyjde každodenní předepsaná dávka u jednotlivých kloubních přípravků. Rozdíl byl i víc než čtyřnásobný – od 5,32 koruny do 23,97 Kč za denní dávku kloubní výživy. Nejdražší v tomto směru byla výživa Geladrink Forte. Účinných látek ale neměla takové množství jako o víc než 10 korun levnější Complex 6 Aktiv.

  Obtíže léčíme už přes 2000 let.

 • 5.

  Proč glukosamin a chondroitin?

  V testu jsme se zaměřili na kloubní přípravky, jež obsahují látky chondroitin sulfát a glukosamin sulfát, které jsou vyzdvihovány pro své pozitivní účinky na klouby. Cílem (ani v možnostech) našeho testování není však posuzovat účinek kloubních přípravků, ale mezi nimi porovnávat obsah zmíněných dvou látek.

  Chondroitin sulfát

  Jde o přirozenou součást chrupavky. Získává se například ze žraločích chrupavek, častěji z hovězích či vepřových. Denní doporučená dávka byla na základě klinických studií stanovena na 800 mg. U této látky bylo prokázáno, že ulevuje od bolesti a při léčbě pozitivně působí na klouby.

  Glukosamin sulfát

  Je jedním ze stavebních prvků chrupavky. Nejčastěji se získává se z krunýře korýšů. Připisují se mu protizánětlivé účinky a schopnost regenerovat poškozené pojivové tkáně. Nicméně zatím to žádné klinické studie neprokázaly. Denní doporučená dávka této látky je 1500 mg.

  Blesk testoval kloubní výživy.

 • 6.

  Rekord testu = 12 kapslí

  Chcete-li být zdraví, musíte polykat. Alespoň podle některých výrobců. U námi testovaných přípravků bylo nejčastěji předepsané dávkování od 1 do 3 tablet/kapslí, v případě tekutého přípravku šlo o jednu polévkovou lžíci. Ale našli jsme i výrobek – Geladrink Forte – u nějž denně musíte spolykat 12 kapslí, a to buď najednou, nebo rozdělených do dvou denních dávek po šesti tobolkách. Myslíte si, že takovou náloží do sebe aspoň dostanete víc účinných látek? Jste na omylu. Ve 12 kapslích najdete glukosaminu i chondroitinu jen o trochu víc, než je polovina doporučené denní dávky. Navíc tato denní dávka se vám, jak je vidět v testu, prodraží.

   

   

  Ilustrační foto.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 7

jaromir123: Ten ortoped z prodeje doplňků nemá profit a tak to kritizuje.

(18. 03. 2019 09:29)

Erik Kleptl: Já pro našeho pejska kupuji jedině výživu Canvit Chondro pro vývoj a růst kloubů u štěňat a rostoucích psů, nejlepší na ní je, že má příchuť jater, takže pes to bere jako pamlsek a neplive mi to na zem.

(07. 01. 2019 13:50)

zdenka20: Kloubní výživa obsahuje ale taky kolagen, MSM, kyselinu hyaluronovou! Já už takové doplňky hodně let používám, jako prevenci, protože hodně sportuji. Je mi šedesát, sportuji každý den a s klouby ani zády nemám žádný problém! A když chceme být zdraví, musíme také něco investovat.

(19. 01. 2018 17:54)

sores: Můj ortoped mi řekl, nevyhazujte své peníze za žádné potravinové doplňky! Je to lež jako věž a velký nesmysl, používejte selský rozum !!! A ti lidé co tomu věří je pouhé placebo!!! Na to by měl být zákon a dávat pokuty, že je to klamání zákazníka !!!

(19. 01. 2018 17:22)

draco17: kdysi mi můj doktor řekl...všechny tyhle ksindly jsou akorát byznys,je to stejné jako by jsi si namlel šutry všech druhů na prach a sežral je,akorát si tím zasereš organismus......to samé platí s tzv.vitamíny v tabletách!!!!je to placebo a blbci lidi za to dávají majlant..!!!

(19. 01. 2018 16:59)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Koupit kompletní
výsledky testu

Koupit kompletní výsledky testu 16 Kč