Na vaření není jen čokoláda

Vžili jsme se do kůže běžného spotřebitele – dítěte nebo manžela –, který doma uslyší větu: „Kup čokoládu na vaření. To poznáš, je tam napsáno NA VAŘENÍ.“ V obchodech jsme tedy nakoupili to, co vzhledem a obalem připomínalo čokoládu a v názvu mělo označení »na vaření«. A skočili jsme tak výrobcům na špek. Třeba Kaumy Poleva na vaření a Orion Na vaření nemá s čokoládou nic společného. Až vzadu se dočtete, že jde o »kakaovou pochoutku«. A ta, na rozdíl od čokolády, nemá legislativou stanovené množství kakaové sušiny. Pokud si myslíte, že výhodou je nižší cena, jste na omylu. Cenově jsou tyhle dvě pochoutky dražší než jiné čokolády na vaření.

Cenné kakaové máslo

Nejvíc drahocenné je na čokoládě kakaové máslo. Platí, že čím víc tohoto tuku čokoláda má, tím je kvalitnější a chutnější. Podle legislativy musí hořké čokolády (pod něž spadají čokolády na vaření) obsahovat minimálně 18 % kakaového másla. V našem testu se u čokolád na vaření pohybovaly hodnoty od 23 do 34,2 procenta.

Povolená exotika

Obsah kakaového másla se nesmí v hořkých čokoládách nahrazovat jinými tuky. Výrobci ale mohou do čokolády přidávat i jiný než kakaový tuk (tropické tuky jako palmový olej či bambucký tuk), ale jen max. do 5 % hmotnosti výrobku. Na obale pak musí výrobce u popisu čokolády uvádět, že »vedle kakaového másla obsahuje i rostlinné tuky«. Exotické tuky obsahovaly v našem testu jak »nečokolády«, tak i jedna čokoláda – Figaro Čokoláda na vaření. Obsah kakaového másla a kakaa měla ze všech čokolád nejnižší. Naopak cukrem byla slazená ze všech čokolád na vaření nejvíce. Nicméně naměřený obsah jiných rostlinných tuků odpovídal vyhláškou povolenému množství.

Hnědý cukr bez kakaa

Ačkoli čokolády na vaření patří mezi hořké čokolády, paradoxně obsahují podobné množství cukru jako ty mléčné, některé jsou z cukru víc než z poloviny. Jenže zde platí nepřímá úměra: čím víc cukru, tím méně kakaa výrobek obsahuje. Podle laboratoře se hodnoty pohybovaly od 42,9 % do 57,3 % cukru. U dvou »nečokolád«, které nesly označení »na vaření«, byl podíl cukru 42,9 % a 51 %.

Ztužené tuky a málo kakaové hmoty

U Kaumy Poleva na vaření není po kakaové hmotě, která čokoládu dělá čokoládou, ani vidu. O to víc je tam částečně ztužených rostlinných tuků. Ty mohou být problematické. Průmyslovým ztužením rostlinných tuků totiž mohou vznikat transmastné kyseliny, které prokazatelně vedou ke zvyšování cholesterolu v krvi a tím i k riziku vzniku srdečně-cévních chorob. Zda výrobek nějaké obsahuje, nebo ne, se ale z obalu nedovíte, transmastné kyseliny se neuvádějí.

Dvakrát dražší »nečokoláda«

Výrobek Orion Na vaření si s okem spotřebitele hraje skvěle. Lákavé kostičky, připomínající hořkou čokoládu, umně zamaskují právě tu důležitou absenci slova »čokoláda«. Na rozdíl od Kaumy Polevy sice kakaovou hmotu obsahuje, ale žalostně málo. Vše dohání vyšší cenou – je dvakrát dražší než čokoláda na vaření, která obsahuje druhé nejvyšší množství kakaa.

VIDEO: První republika byla čokoládovou velmocí.

Video
délka: 00:35
720p 360p

První republika byla čokoládovou velmocí. Adam Balažovič/BPŽ

Fotogalerie
7 fotografií