Nestíháte upéct vánočku nebo chcete pohostit nečekanou návštěvu lahodnými sušenkami, a tak vsadíte na kupované jemné máslové pečivo. Jenže pokud vybíráte podle názvu nebo obalu s lákavým obrázkem, můžete narazit. Do nákupního košíku tak lehce můžete dát sušenky s palmovým olejem nebo máslovou vánočku bez másla!

Kolik žluté kostky v nich je?

Sušenky byly oproti vánočkám víc máslové, ale i tak mezi nimi byly rozdíly. Vysoký podíl měly Sondey, K-Classic a St. Michel Palets, o víc než polovinu méně másla obsahovaly sušenky Dorati. Našli jsme však i sušenky, které kromě másla mají výrazně levnější palmový tuk, a to dokonce 40 % z celkového tuku. Jde o sušenky značky Billa. Přitom ze sušenek rozhodně nejlevnější nebyly!

Ani osminka másla!

O másle v testovaných vánočkách si bohužel musíte nechat zdát. Zatímco poctivé vánočky obsahují másla okolo 15 %, což odpovídá zhruba osmince másla (125 g), kupované ho nemají ani 10 %! Nejméně máslová byla vánočka Billa. Nejvíce másla měla značka Česká chuť.

Chudá vánočka

Jak je vidět, výrobci máslem ve vánočkách dost šetří. Jeden ale dokonce dává méně, než slibuje na obale. Ve složení uvádí 8,2 % másla, laboratoř však naměřila pouze 5,75 %. I s připočítáním 25% odchylky deklaraci nesplňuje. Řeč je o již zmíněné vánočce Billa, která má zároveň nejnižší obsah másla.

Dalším »hříšníkem« je i výrobce vánočky Karlova Koruna. Ten se na obale chlubí 10% obsahem másla, jenže podle analýzy ho přidává průměrně jako ostatní – 7,38 %. Nicméně deklaraci splňuje s odřenýma ušima, protože se tato hodnota vejde do povolené odchylky.

Máslová, nebo s máslem? Je v tom rozdíl!

»S máslem« nebo »máslová « – přijde vám, že v tom není rozdíl? Je, a velký! Jako »máslové« se označují jen ty výrobky, které neobsahují žádný jiný tuk než máslo. Jakmile je vánočka či sušenka označená »s máslem«, kromě másla má ve složení i jiný, rostlinný tuk. Takové označení měly v našem testu sušenky Billa a vánočka z Pekárny Kabát, což potvrdila i analýza. Kromě másla sušenky obsahovaly palmový olej a vánočka rostlinný margarín.

Kdo nás tahá za nos?

Jenže jiné tuky než ty, které pocházejí z másla (a u vánoček případně z mandlí), byly naměřené i u Vánočky máslové výrobce PAC Hořovice. Ten dokonce »cizí« tuk – řepkový olej – přiznává ve složení. Jenže taková vánočka se nesmí jmenovat »máslová«, ale »s máslem«!

Fotogalerie
12 fotografií