I každé malé dítě ví, že jablko a malina není to samé. Když si ale pročtete etikety některých sirupů, můžete být na pochybách, jestli jsou si toho vědomi i samotní výrobci.

Například dva z námi testovaných sirupů mají sice v názvu zmíněno jako ovoce malinu, ale ve složení se dočtete, že malinové šťávy je tam maximálně do 3 % a hlavní podíl ovocné složky tvoří jablečná šťáva! Týká se to sirupů Korunní a Solevita. Poslední jmenovaný sirup Solevita Malina, sirup s příchutí, nemá malinové šťávy ani kapku, 20% podíl ovocné šťávy tvoří jablečná šťáva a mrkvový koncentrát. A maliny nahrazuje přidané aroma.

Jiný sirup zase nemá ve složení uvedené množství malinové šťávy, i když má maliny znázorněné na etiketě, čímž porušuje nařízení o označování potravin. Jde o Globus sirup Malina, který se na obale pyšní 20% podílem ovocné šťávy, ale kromě malinové přidává výrobce do sirupu i šťávu z aronie a barvicí koncentráty černého rybízu a mrkve.

Aromatizované jsou všechny

Ani sirupy, které mají 10 % a víc malinové šťávy, se neobejdou bez přidaného aroma. Slouží k dodání chuti a vůně a výrobce si k tomu pomáhá uměle. U jednoho sirupu si tak zcela nahrazuje přítomnost jakékoliv ovocné šťávy!

Jeden ze dvou sirupů, který neměl ani kapku ovocné šťávy, byl Clever sirup s příchutí malin. Na etiketě na obrázek maliny nenarazíte, což je správné a mělo by to spotřebitele upozornit na to, že po malinách nebude v sirupu ani stopy.

Jenže na (ne)vyobrazení malin se nedá spoléhat. Dva výrobci na svých etiketách znázorňují maliny, ale do sirupu malinovou šťávu vůbec nepřidávají, a jeden navíc vůbec žádnou ovocnou šťávu! Jde o sirupy značky Solevita a Dobrá voda.

„Vyobrazení malin na výrobcích, které žádné maliny neobsahují a jsou pouze aromatizované, je zásadní nedostatek,“ uvádí odbornice na legislativu potravin Kamila Míková. Dobrá voda má sice ve složení koncentráty z mrkve a z černého rybízu, ale jsou použity jen ve velmi malém množství jako barvivo.

Bez cukrů není sirup

V české vyhlášce stojí, že sirup je nápojový koncentrát obsahující více než 50 % přírodních sladidel. O minimálním podílu ovoce se v ní nepíše. Pokud se ale sirup jmenuje malinový nebo malina a má na etiketě vyobrazené maliny, musí mít uvedený obsah malinové složky.

Pokud jsou ale v blízkosti sirupu slova »s příchutí malina«, jde o sirup, který je navoněný malinovým aromatem a hlavní podíl ovocné složky tvoří jiná ovocná šťáva (např. jablečná). V našem testu byla takto značena polovina sirupů.

Jeden, již zmíněný Globus sirup malina, neměl značení »s příchutí« v hlavním zorném poli, ale až z druhé strany etikety. Malinovou šťávu sice obsahuje, ale výrobce neprozrazuje jaké množství.

VIDEO: Ani dětská pitíčka nejsou bez chyby a bývají plná cukru.

Video
délka: 01:48.96
720p 480p 360p 240p

Pozor! Dětská pitíčka jsou plná cukru. Adam Balažovič

 

Fotogalerie
18 fotografií