20. duben 2019
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Test citrusových pivních mixů: Pozor na ně! Jeden vzpruží, jiný složí

/
 • Pozor na ovocná piva: Jedno vzpruží, jiné složí
  6. srpna 2018 ● 10:20
   

  Ačkoli čeští pivaři ještě nedávno při zmínce mixu piva s limonádou obraceli oči v sloup, tyhle drinky nakonec stouply v oblibě. Jejich obaly sice svádějí k vidině letního osvěžení, ale alkoholu mohou mít stejně jako výčepní desítka.

   

 • 1.

  Pod ochrannou známkou

  Před 15 lety, když se tento nápoj začal poprvé u nás prodávat, se neujal a mezi českými pivaři byl spíš výsměchem. Postupně si ale vydobyl své místo jakožto letní osvěžení, a to nejen pro cyklisty. I když nejvýstižnější název pro tyto nápoje je pojmenování »radler« (z německého der Radler, což znamená cyklista) a v zahraničí se běžně užívá a má dlouhou tradici, v tuzemských obchodech na něj narazíte jen u nápojů vyráběných v jednom pivovaru – Krušovice, které později koupila nizozemská pivovarnická skupina Heineken, a na název si nechaly registrovat ochrannou známku. Proto jiní čeští výrobci název »radler « užívat nesmí. I když jim to přijde stejně nesmyslné, jako by si někdo zažádal o ochrannou známku na »pivo«.

  Litovel černý citron

 • 2.

  Jako klasické pivo

  Velké obrázky citrusů na obale leckdy vyvolávají dojem, že jde spíš o ovocný než pivní nápoj, proto bychom měli mít na paměti, že jde o alkoholické nápoje a obsah alkoholu u nich může být různorodý. Zatímco u většiny je nižší než u klasického piva, našli jsme i jeden, který by se mohl v tomto ohledu rovnat běžné desítce. Laboratoř u námi testovaných nápojů naměřila obsah alkoholu od 1,59 obj. % do 3,58 obj. %. „Takové nápoje mohou v létě příjemně osvěžit, ale jejich konzumace může ovlivnit soustředění, pozornost i reakce, což může být problematické při řadě letních aktivit,“ upozorňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. U nízkoalkoholických nápojů jde o možnou variantu, jak si zpestřit pitný režim v teplých dnech a ideálně máme-li dostatečnou fyzickou aktivitu, ale rozhodně se to nesmí přehánět.

  Objem prodaných ovocných piv, tzv. radlerů, v maloobchodě se za uplynulý rok končící pololetím v ČR zvětšil o 18 procent na 25,1 milionu litrů

 • 3.

  Dobarvené pivo?

  Receptura míchaného nápoje z piva je v režii každého pivovaru a po svém mohou výrobci uchopit i označování. Takový je případ nápoje Litovel Černý citron, který nejen svým názvem, ale i barvou balení a samotného obsahu evokuje, že ve výrobku je tmavé či polotmavé pivo, nicméně ve složení se dočtete, že nápoj je vyrobený z ležáku a o tmavém či polotmavém pivu není ani zmínka. Přitom ve složení má uvedeno pražený ječný slad, který se sice při výrobě tmavých piv používá, ale v tomto případě to vypadá, jako by výrobce světlý ležák dobarvil.

  Objem prodaných ovocných piv, tzv. radlerů, v maloobchodě se za uplynulý rok končící pololetím v ČR zvětšil o 18 procent na 25,1 milionu litrů

 • 4.

  Ovocná složka? Jen z cukrů a aroma

  Většina námi testovaných nápojů obsahuje pivo smíchané s limonádou nebo doslazenou citrusovou šťávou z koncentrátu zředěnou sycenou vodou. Ale natrefili jsme i na výrobce, kteří mají ovoce jen na obrázku a pivo smíchávají jen s cukry a citrusovým aroma. Takovými případy jsou Zubr a Litovel, jež neobsahují žádnou citrusovou šťávu, ale jen glukózo-fruktózový sirup, kyselinu citronovou a aroma. Množství šťávy bohužel nejde analyzovat, protože jej je v nápoji málo. Musíte se proto spolehnout na deklaraci a nedat na dojem vyvolaný aromaty, sladidly a okyselujícími látkami. Většina testovaných nápojů obsahovala okolo 2 % citrusové šťávy. Nejvíce ovocné složky (6 %) měl nápoj Gösser.

  Zwettler Radler citrus

 • 5.

  Méně alkoholu než uvádějí

  Často v našich testech upozorňujeme na nesrovnalosti mezi deklarací na obale a naměřenými hodnotami, ani u těchto nápojů tomu není jinak. Množství alkoholu, které slibuje na obale, splnil jen jeden výrobce – Stiegl. V ostatních případech byl obsah alkoholu o něco nižší. Nicméně vyhláška povoluje odchylku do 0,5 obj. %, do níž se všichni vejdou. Dva však jen s odřenýma ušima, jde o značky Litovel a Zwettler, které byly na hraně povolené odchylky.

  Stiegl Radler Zitrone

 • 6.

  Limonády jsou sladší

  míchaný nápoj z piva a limonády, z hlediska obsahu cukrů byly ale testované nápoje méně sladké než běžné limonády, které ve 100 ml průměrně obsahují 7 gramů přidaných cukrů (pro představu téměř 2 kostky cukru). »Pivní mixy« obsahovaly od 1,2 do 4,9 gramu cukrů na 100 ml. Nejméně cukrů obsahoval nápoj Lemon Cool, který byl doslazován sladidlem. Spotřebitelé jej v senzorice hodnotili třetí nejlepší známkou, ale upozorňovali, že má netypickou chuť. Nejvíce doslazovaný byl podle analýzy Gösser Natur Radler, který byl nejsladší i pro laické hodnotitele.

  Stephans Bräu

 • 7.

  Soudní tahanice o »cyklistu«

  O ochrannou známku si Krušovice zažádaly už v roce 2001, v té době začaly s výrobou prvních »radlerů « u nás, setkaly se však s neúspěchem. Po víc než deseti letech přišly další pivovary se stejným typem nápojů a zadařilo se. Na jejich podnět však patentový úřad v roce 2013 zrušil ochrannou známku Heinekenu. Jako důvod uvedl, že čeští spotřebitelé vnímají označení »radler« jako obecný typ nízkoalkoholického nápoje a známka tak postrádala schopnost odlišovat dané typy nápojů Heinekenu od jiných. Pivovarnická společnost s tím však nesouhlasila a obrátila se s žalobou na soud. Tato nyní už letitá soudní tahanice nemá stále konec.

  Lemon Cool

 • 8.

  Půl na půl

  »Radlery« i ostatní české »pivní limonády« byste ve vyhlášce našli jako »nápoje na bázi piva« a spadají do kategorie »míchané nápoje z piva«. Vyrábějí se smícháním piva s nealkoholickým nápojem nebo koncentrátem pro přípravu nealkoholických nápojů a sodovou vodou, často v poměru 1 : 1, tedy půl na půl. Tři rakouské »radlery«, které jsme zařadili pro srovnání do testů, obsahují 40 % piva a 60 % limonády. Většina českých výrobků má poměr uvedený zhruba půl na půl, až na jeden, který uvádí 80 % piva a 20 % šťávy, což ovlivňuje i jeho obsah alkoholu, protože o nejsilnější "pivní limonádu". Šlo o značku Litovel.

  Gambrinus Řízný citron

 • 9.

  Dvojnásobný rozdíl v kaloriích

  Ačkoli slazené byly méně než limonády, v energetické hodnotě je předstihly. A v jednotlivých baleních byly mezi nimi až dvojnásobné rozdíly. Energetická hodnota jednoho nápoje se pohybovala od 502,2 do 1109 kJ. Nejnižší hodnotu měl nejen nápoj s nejnižším objemem, ale i ten, který je nejméně energetický, ačkoli má objem 500 ml – Lemon Cool a Zwettler. Největší kalorickou bombou byl Litovel.

  Gösser Natur Radler

 • 10.

  »Radler« vznikl z nouze

  Věřte nebo ne, hořkosladké spojení piva a limonády je známé už 96 let. V roce 1922 »radler« vynalezl Franz Xaver Kugler, který měl výletní restauraci v obci Oberhaching na jih od Mnichova, kterou vyhledávali především cyklisté. Jednu červnovou sobotu 1922 ale bylo hostů více než obvykle a hrozilo, že dojde pivo. V nouzi proto majitel smíchal pivo napůl s citronovou limonádou. Vzniklý drink pojmenoval »Radlermaß«, v překladu »Cyklistický máz«.

  Zubr yuzu a limeta

 • 11.

  Alkohol v létě? Lepší po setmění

  Mezi míchanými nápoji z piva se může najít i takový, který obsahem alkoholu odpovídá desítce. A ta s vámi v horkém počasí může zamávat. Obecně platí, že alkohol, byť v malém množství, působí v horku rychleji než obvykle. „A přidá-li se k tomu ještě nedostatek tekutin v těle, může dojít ke stavům těžké opilosti,“ upozorňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. Navíc alkohol dehydratuje a odvádí z organismu minerální látky. „Pokud dostane vyprahlý organismus místo vody alkohol, riziko potíží z nedostatku tekutin se znásobí,“ dodává. Proto si dopřávejte sklenku raději po setmění a spolu s ní nezapomeňte i na dostatek nealkoholických tekutin.

  Zlatopramen Radler original citrón

 • 12.

  Čtěte více!

  Všechny testy Blesku naleznete: ZDE!!!

 • 13.

  VIDEO: Potravinové „hnusy“ kupuje každý čtvrtý Čech. Expert radí, jak si v obchodě hlídat kvalitu

  Video
  délka: 07:05
  1080p 720p 360p

  Potravinové „hnusy“ kupuje každý čtvrtý Čech. Expert radí, jak si v obchodě hlídat kvalitu Blesk TV

  Fotogalerie
  12 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

snehulak: Lidé mají různé chutě. O jídle nemluvím, ale znám i takové, co si do piva dávají ohříváček a pak ty teplé chcan.. pijí.

(09. 08. 2018 08:22)

starypes: Reklamu na sračkoly a jiná projímadla zakázat!

(06. 08. 2018 15:57)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Koupit kompletní
výsledky testu

Koupit kompletní výsledky testu 16 Kč