Projekt České cechovní normy (ČCN) zajišťuje Potravinářská komora ČR. Blesk se tedy zeptal prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové, jak je to možné. „Může se stát, že dojde k technické nebo systémové chybě,“ odpověděla Blesku šéfka potravinářů Dana Večeřová s tím, že pokud se jedná o chybu technickou, je napravena neprodleně.

„Pokud jde o chybu systémovou, je potřeba provést novelizaci normy přesně podle pravidel ČCN přes příslušnou komoditní pracovní skupinu, hodnotící komisi ČCN a Výkonnou radu Potravinářské komory ČR,“ reagovala Večeřová s tím, „že není v žádném případě možné normy svévolně měnit.“

Technická chyba tak ve čtvrtek vznikla zřejmě dvakrát, neboť tolikrát se během dne změnily na webu podmínky pro kvalitu korbáčků. Pokaždé po upozornění deníkem Blesk.

Na dotaz Blesku, kde tedy mohou ostatní výrobci najít závazné normy ČCN a jak výrobce pozná, která platí, Večeřová dodala: „Závazná norma je ta norma, která je na webových stránkách ČCN.“ Výrobci tak musejí být skutečně ostražití...

Česká cechovní norma se změnila 2x za den!
Autor: archiv Blesku

Co jsou České cechovní normy?

České cechovní normy jsou společným projektem členů Potravinářské komory ČR. Mají zaručit systém kvality a výroby, stanovují kvalitativní param etry dané potraviny a vyplývají z nich nadstandardní parametry, kterými se daná potravina liší od jiných srovnatelných potravin na trhu. Aby výrobce mohl do tohoto projektu zařadit své produkty, musí tak splňovat požadavky dané cechovní normy.

Fotogalerie
6 fotografií

Český spotřebitel jako rukojmí chabé kvality? S potravinovými kvótami přibývají neshody.

Video
délka: 36:19.16
Video se připravuje ...

Český spotřebitel jako rukojmí chabé kvality? S potravinovými kvótami přibývají neshody Markéta Volfová, Lukáš Červený