Dodržují výrobci sliby o zvýšeném obsahu mléčných bílkovin, nebo je to jen finta, jak nalákat spotřebitele? Jak se vůbec mohou bílkoviny v jogurtu navýšit? A jaký je rozdíl mezi skyrem a jogurtem? To vám už v pátek prozradí Potravinový Sherlock ve velkém testu Blesku! A chybět nebude ani senzorická zkouška jednotlivých výrobků.

Co jsou koncentrované mléčné výrobky?

Jde o mléčné výrobky, u kterých byl obsah mléčných bílkovin před nebo po fermentaci (kysání) navýšen na nejméně 5,6 %. Tento požadavek splňují nejen »řecké jogurty« a skyry, ale také do testu zařazené jogurty s vyšším obsahem bílkovin.

Jde tedy o odlišnou kategorii výrobků než jsou klasické jogurty, kterou mimojiné uznává i mezinárodní kodex potravinových standardů Alimentarius.

Povinný údaj

Podíl bílkovin většina výrobců koncentrovaných mléčných výrobků uvádí v popisu u složení produktu. Množství bílkovin se ale můžete dočíst i ve výživové tabulce, která je na etiketě potravin povinná. Bílkoviny (stejně jako ostatní živiny, jako jsou tuk nebo sacharidy) jsou v tabulce uvedené v gramech na 100 gramů mléčného výrobku.

Výsledky velkého spotřebitelského testu Blesku čtěte už zítra v tištěném Blesku nebo na Blesk.cz