Zdravotní problém se odborně jmenuje pes equino varus congeni tus (PEC), je nejčastější vrozenou ortopedickou vadou postihující dětskou nohu. V Česku se takto narodí ročně 200 miminek. Moderní medicína se už umí postarat o to, aby tyto děti nebyly odkázány v dospělosti na invalidní vozík, nebo v horším případě dokonce nemusely podstoupit amputaci. Je potřeba ale jednat rychle. Obrovský kus práce v tomto případě dělá spolek Achilleus, o kterém píše Blesk v projektu Srdce pro vás v měsíci říjnu.

Neztrácet čas

Achilleus pomáhá dětem už od narození. „Léčba do měsíce po narození je nejefektivnější,“ říká Stanislava Bašatová, ředitelka organizace. Právě první období léčby je náročné jak pro děti, tak i jejich rodiče. „Naším hlavním úkolem je poskytovat kvalitní informace nejen o vrozené vývojové vadě, ale i dalších aspektech spojených s touto diagnózou . Pomáháme rodičům zorientovat se v nové životní situaci díky dostatečným a přesným informacím, a tím přispíváme k úspěšnosti léčby dětí,“ popisuje Bašatová.

Spolek založila díky vlastní zkušenosti

Spolek Achilleus založila Stanislava Bašatová v roce 2009 díky vlastní zkušenosti, kdy se jí s PEC narodila dcera Eliška. „Nevěřila jsem, že bude chodit. První okamžiky byly těžké,“ říká. Tehdy hledala rady na internetu, leckdy marně. „Přitom mít dobré informace hned na začátku je hodně důležité,“ konstatuje. Založila diskuzní fórum a našla rodiče, s kterými sdílela zkušenosti. A to byl první krok k založení spolku Achilleus. „Od té doby, co existuje, tak i nás lékaře inspirovali k mnoha přínosným aktivitám,“ říká odbornice na PEC Monika Frydrychová.

Proč mají zdeformované nohy?

Za deformaci nohy může zkrácená achilovka spolu s vnitřními vazy a šlachami, které stahují chodidlo do stočené pozice. V minulosti drtivá většina dětí podstoupila operaci. Nyní je to ale jinak. Malé pacienty čeká po narození několik sérií sádrování, při kterých lékaři nohy postupně srovnávají. Potom nastupují speciální dlahy. Na začátku je na sobě mají děti 23 hodin denně, postupně se čas snižuje. Operace jsou tedy nutné jen výjimečně.

Mají šanci žít normálně

Vrozenou vadu lze zjistit už v těhotenství. „V minulosti bylo některým rodičům navrhováno přerušení těhotenství,“ říká lékařka Monika Frydrychová, přední česká odbornice na PEC. Je jasné, že dítě i rodiče čekají těžké chvíle. „Když se vada dobře podchytí, většina dětí má šanci, že nebude mít žádné následky,“ říká ředitelka spolku. Po srovnání nožky je třeba podstupovat pravidelné kontroly do 12 let věku, do ukončení vývoje skeletu nohy. Jinak hrozí opětovné zhoršení vady.

Půjčovna i bazar

Achilleus, to nejsou jen rady a doporučení. V rámci spolku funguje například i půjčovna dlah. To kvůli tomu, že když dítě rychle vyroste, na novou dlahu již nemá od pojišťovny nárok. V rámci spolku je i komunitní bazar pro děti, které mají každé chodidlo jinak dlouhé, třeba i o tři čísla. Sehnat boty bez takového bazaru je totiž dost složité.

Průlomová Ponsetiho metoda

Dětem pomáhá moderní medicína, konkrétně průlomová Ponsetiho metoda. Jedná se o bezoperační metodu léčby, která je bezbolestná, rychlá, levná a efektivní v téměř 95 % případů. Opěrnými body metody jsou speciální manipulace s postiženou nožkou brzy po porodu, za účelem postupného získání správného postavení, dále specifi cké sádrování v dosaženém napraveném postavení. V další fázi je ve většině případů třeba provést prodloužení Achillovy šlachy (tenotomie). Po tomto zákroku a sundání poslední sádry přichází nošení dlahy.

Pomoci můžete i vy!

Každý, byť jen drobný příspěvek může spolek Achilleus podpořit v tom, aby mohl dětem s vrozenou vadou pomáhat. Pomoci můžete i vy! Stačí přispět jakoukoliv částkou na transparentní účet 23019272239/2010

Kontakt: Achilleus, z. s.

Adresa: Důl Jan 838, 273 06 Libušín

Telefon: 724 203 083

E-mail: obcanske.sdruzeni@achilleus.cz

Web: www.achilleus.cz

IČO: 26563525

Bankovní spojení: 2301927239/2010

Fotogalerie
3 fotografie