Lucie v patnácti letech prodělala první trombózu. V osmnácti letech druhou. „Trpím trombotickou mutací. Na vrozenou vadu mi přišli v 15 letech. Dva geny mám od taťky a dva od mamky,“ popsala pro Blesk.cz Lucie, která je mámou jedenáctileté slečny.

Červi lezli po bytě

Ve dvaceti letech se pak bouchla do nohy. Na lýtku se jí vytvořila velká rána a začal se otvírat bércový vřed. V nemocnici zažívala ponížení a stud, když jí říkali, proč má ona, mladá žena, nemoc starých lidí. V roce 2012 jí lékaři navrhli jako řešení amputaci. Lucie se z toho zhroutila. Na noze měla bércové vředy velikosti až dvaceti centimetrů. Prorůstaly jí nohou. Trpěla obrovskými bolestmi.

„Zničilo mi to život. Rána mi prorostla skrz lýtko. Nekrotizovala mi tkáň. Doktoři mi mrtvou tkáň škrábali lžící. Bez anestesie. Nasadili mi do nohy červy. Lezli mi po bytě,“ popisuje děsivé roky Lucie. Dodnes neví, kde brala sílu, vždy totiž brečela a trpěla jen v duchu.

S jejím zdravotním problémem se pojil i velký stud. „Nechtěla jsem chodit ven, protože hnijící maso mělo silný zápach. Styděla jsem se. Lidé se v autobuse otáčeli, co to páchne. A já věděla, že jsem to já.“

Život pod morfiem

Aby utrpení a bolest mohla Lucka snášet, dopovali ji lékaři morfiem. To vedlo k úplnému zhroucení. „Nemohla jsem normálně žít, nemohla jsem být se svou dcerou, učit se s ní, hrát si. Jen jsem ležela na gauči a mnohdy o sobě nevěděla. Jednou malá dcera v tomto deliriu vyšla z domu. Manžel ji naštěstí našel. Já o ničem nevěděla. Uvědomila jsem si, že takhle žít už nemůžu. Rozhodla jsem se pro amputaci,“ vypráví Lucie, pro kterou to bylo před sedmi lety nejlepší rozhodnutí jejího života.

Amputace jako vysvobození

„Amputace byla dobrovolná, jediné, čeho jsem litovala, bylo, že jsem to neudělala dřív. Ušetřila bych si deset let trápení a ztraceného života,“ dodává Lucie, která je dnes konečně šťastná! „Mám skvělého manžela, který mě v tom pekle nenechal,“ usmívá se mladá žena. Ačkoli je v invalidním důchodu, vrhla se na sport a i s protézou se snaží žít plnohodnotný život. Vychovává dceru, plave v klubu handicapovaných sportovců v Karlových Varech, jezdí na kole, leze po horách. A také se stala jednou z šesti Lvic 2021 v projektu Cesta za snem, díky němuž pomohla handicapovaným dětem.

Fotogalerie
11 fotografií

Je úžasná! Malé tanečnici amputovali nohu. Tančí dál

Video
Video se připravuje ...

Je úžasná! Malé tanečnici amputovali nohu. Tančí dál Youtube/ Inside Edition