Jaké byly začátky vaší organizace?

„Začali jsme v březnu roku 1994. Tehdy jsme chtěli s kolegyní a dalšími asi patnácti dobrovolníky pomáhat těhotným, které byly v těžké situaci. Řada z nich to totiž řešila potratem. My jsme měli jeden dům v Brně, kde jsme založili poradenskou činnost pod názvem Sdružení za dětský život. V roce 2002 jsme se přejmenovali na dosavadní název Na počátku.“

Co nejvíce ženy řešily?

„Především to, že neměly kam jít a my se jim u nás v organizaci snažili pomoct. Takže jsme pak našli rozestavěný dům, který jsme díky sbírce a grantu od Holandských nadací za 700 tisíc odkoupili a vytvořili azylový dům, který funguje od září 1996.“

Kolik vás je nyní?

„Máme 20 zaměstnanců, pět jich je externích. A máme tři dobrovolníky.“

Jak velký ten dům je a kolika ženám v něm umíte pomoci?

„Máme ho na utajeném místě, aby byly ženy v bezpečí. Máme kapacitu pro osm žen, kterým poskytneme azyl, aby mohly v klidu porodit. Ženy se tu zastaví a uvědomí si, že doteď bylo něco špatně a mají sílu na změnu.“

Jaké mají zázemí?

„Každá maminka má svůj pokoj a pak jsou tam společné prostory. Dvě kuchyně, jídelna, sociální zařízení a sál pro společná setkávání.“

Jde tedy jen o zajištění bydlení?

„To právě ne. Snažíme se pomoci i jinak a máme tam nepřetržitou službu. Našim cílem je, aby se ženy po odchodu z domu dokázaly postarat o sebe i o dítě.“

O co přesně jde?

„Většinou o různé kurzy. Třeba předporodní příprava i zdravotnické kurzy ohledně dětí. Program se upravuje i podle toho, jestli má maminka i starší dítě. Velice často mají ženy také finanční potíže, takže máme kurz hospodaření. Učíme je i to, jak si mohou požádat o různé sociální příspěvky. Máme i kurzy pro jejich vyžití, například keramickou dílnu. Ony pak mají radost, když si něco malého vyrobí. U domu je i velká zahrada.“

Jak dlouho u vás ženy mohou být?

„Často přichází, když jsou těhotné. Po porodu u nás mohou být půl roku, ve zvláštních případech i o něco déle.“

Máte poradnu i azylový dům. Čím ještě pomáháte?

„Máme ještě třetí pomoc. Byty Na počátku. Ženy mají po odchodu z azylového domu samostatné byty, což je takový přechod do běžného života. I tam máme jistou asistenci, ale už menší než v prvním domě. V tom bytě mohou být maximálně dva roky.“

Dá se říci, že do něj chodí ženy z prvního azylového domu?

„Většinou, ale často sem přijímáme i oběti domácího násilí nebo maminky z jiných azylových domů.“

Kolika ženám za rok pomůžete?

„Často jde o poradenství na nonstop lince, nebo přímo v poradně v Brně, to je ročně zhruba 220 žen. Pokud mám uvést číslo za Domov, tak loni jím prošlo 31 žen, z čehož 18 bylo těhotných, a s nimi desítky jejich dětí. V Bytech je to většinou 8 maminek a zhruba 20 dětí. Ročně tedy kolem 300 osob.“

Stačí kapacita?

„Ženy se tu vystřídají. Takže nám kapacita dostačuje. Horší je to ale u azylových bytů. Máme tam více žádostí než bytů. Takže je na byty pořadník. I tak se ale snažíme každé ženě pomoci, aby nezůstala s dítětem na ulici.“

Je působnost nějak omezená?

„Máme celorepublikovou působnost. Nemůžeme odmítnout ženu kvůli tomu, že má trvalé bydliště někde jinde. Prioritou jsou těhotné ženy a matky s dětmi do deseti let. Do bytů bereme ženy s dětmi, i pokud jsou obětí domácího násilí.“

Říkala jste, že matky u vás mohou být třeba půl roku po porodu. Jaká je realita?

„Je to individuální. Někdy se to ženy snaží řešit rychle, jsou tu jen měsíc, a mezitím si něco najdou.“

Dostanou se k vám i drogově závislé?

„Měli jsme ženy s drogovou minulostí. Ale o to tu moc nejde. Téměř vždy jde o ženy z nefunkčních rodin. Většinou neměly dostatek lásky v rodině. Ony hledají lásku jinde, mají kluka, přijdou do jiného stavu a kluk pak uteče. Měli jsme tu i případy, kdy rodiče řekli, ať jde na potrat, nebo půjde z domu. Také ženy pocházející z dětského domova a bez rodiny, která by jim pomohla.“

Kolik let jim obvykle bývá?

„Často mezi dvaceti a třiceti lety. Měli jsme tu ale i patnáctileté dívky, které dodělávaly základní školu. V tom jsme výjimka, bereme i nezletilé.“

Týká se to i starších žen?

„Byla tu čtyřicetiletá paní, která utekla od partnera, protože ji mlátil. Doma nechala šest dětí, všechny skončily v dětském domově a ona na ulici. Sociálka jí řekla, že děti dostane, až si najde bydlení. Nikdo jí nepomohl. Ona pak sklouzla na úplné dno, dost pila a my ji vzali, když otěhotněla s jiným partnerem.“

Víte, jak dopadla?

„Naše terapeutka s ní dobře pracovala a ona vydržela nepít. Dala se nakonec do pořádku, odešla do bytu a dostala děti zpátky.“

To zní děsivě. Máte často takové případy?

„Vše je individuální. Měli jsme tu i starší ženu, která měla dvě děti a potřetí otěhotněla. Partner na ni doma křičel, že z ní to dítě vymlátí, a nakonec ji zkopal tak, že skončila v nemocnici. Rovnou pak šla k nám. Dítě se narodilo s Downovým syndromem, ale myslím, že se žena teď má lépe. Našla si totiž skvělého partnera.“

Zmínila jste i nonstop linku. Jak funguje?

„V poradně máme dvě sociální pracovnice od 9 do 14 hodin. Jde o odborné poradenství. Když nikdo není v poradně, tak je číslo 774 440 821 přesměrováno do Domova, kde už jde o základní poradenství.“

Na počátku

Poradna společnosti Na počátku sídlí v Brně v ulici Soběšická a je určena pro nastávající matky v těžké životní situaci. Ženy, které otěhotněly neplánovaně, rodina je odmítá, chybí jim zázemí nebo dokonce čelí domácímu násilí, v ní najdou podporu, radu i materiální pomoc.

Nonstop telefonní linka: 774 440 821 nebo 548 221 405

Tato organizace je držitelem značky Spolehlivá veřejně prospěšná organizace. Účelem je poskytnout potenciálním dárcům i široké veřejnosti informaci o tom, že veřejně prospěšná organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání.

Zapojte se a pomáhejte i vy!

Vzal vás příběh v novinách za srdce? Chcete pomoci konkrétnímu člověku, rodině nebo konkrétní neziskové organizaci? Můžete poslat dar převodem z účtu na dárcovské konto 0002160016/5800 projektu Blesk Srdce pro vás (je vedené pod Nadačním fondem J&T).

Teď to hlavní! Váš dar poputuje VŽDY té organizaci a těm konkrétním lidem v příbězích, které Blesk zveřejní.

Pošlete dárcovskou SMS ve tvaru: DMS SRDCEPROVAS na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč. Více na www.darcovskasms.cz

 

Fotogalerie
9 fotografií