Organizace Na počátku patří k nejstarším v Česku. „Jsme tu už od března roku 1994. Tehdy jsme sháněli prostory, abychom pomohli ženám v těžké životní situaci, aby nemusely jít na potrat,“ řekla Blesku ředitelka Eva Vondráková (57) s tím, že největší problém bylo právě to, že ženy neměly kde bydlet.

I kvůli tomu tehdy ředitelka s kolegyněmi sehnala díky grantu rozestavěný dům na Vysočině, kde mají dodnes osm pokojů. Zde se může každá maminka, která má potíže, připravit na porod. „Nejde jen o ubytování. Snažíme se ženám pomoci i tak, aby se, když od nás odcházejí, už dokázaly postarat o sebe i o dítě,“ vysvětluje Vondráková. Ženy tam mohou být ještě půl roku po porodu.

Ženy mají často i potíže vyjít s penězi. I na to jsou v organizaci připraveni. Mají tu kurz hospodaření a ženy se dozví i základy toho, jak si třeba požádat o různé dávky, na které mají nárok. „K tomu funguje poradenská služba. Máme i nonstop linku, kde jsme schopni nastávajícím maminkám pomoci,“ řekla ředitelka.

Třetí pomocí organizace jsou byty, kam mohou maminky jít půl roku po porodu. „Jde o samostatné byty. I tam děláme částečnou asistenci. Je to takový přechod do běžného života,“ vysvětluje Vondráková.

Loni 18 těhotných žen

Organizace Na počátku

Soběšická 560/60, Brno

NONSTOP LINKA: 774 440 821, 548 221 405

mail: poradna@napocatku.cz

Co poskytují?

  • odborné sociální poradenství (v Poradně Na počátku)
  • azylové ubytování (v Domově pro dětský život)
  • azylové ubytování (v Bytech Na počátku)

Organizace Na počátku pomohla už stovkám žen z celé České republiky. V loňském roce jich azylovým domovem prošlo 31, z toho 18 těhotných. Obvykle to bývá dohromady asi patnáct.

„Ženy se tu vystřídají. Takže nám kapacita dostačuje. Horší je to ale u azylových bytů. Máme tam více žádostí, než umožňuje kapacita. Takže je na byty pořadník,“ řekla ředitelka, podle které se ale vždy snaží najít ženám místo i jinde, aby nezůstaly s dítětem na ulici.

Obvykle se na organizaci obrátí ženy ve věku mezi 20 a 30 lety. Jsou ale i výjimky, kdy přišla žádat o pomoc patnáctiletá dívka, která si ještě dodělávala základní školu. Opačným extrémem byla i žena ve věku 40 let. „Ta tehdy utekla od partnera, neboť byla obětí domácího násilí,“ prozradila ředitelka, podle které se organizace věnuje i takovým ženám.

 

Grant pro organizace!

Blesk chce pomoci nadacím, spolkům, nadačním fondům či obecně prospěšným společnostem. V rámci projektu Srdce pro vás spolupracujeme s Nadačním fondem J&T. A ten nově vypisuje grant. Co je cílem? Umožnit neziskovým organizacím projít hodnocením spolehlivosti a ucházet se o značku Spolehlivá veřejně prospěšná společnost. Pomoci získat finanční podporu prostřednictvím DMS kampaně. A hlavně - vybrané neziskové organizace dostanou rozsáhlý prostor v deníku Blesk. Hlaste se až do 30. 6. 2017 na www.nadacnifondjt.cz Více informací zde.

 

Zapojte se a pomáhejte i vy!

Vzal vás příběh v novinách za srdce? Chcete pomoci konkrétnímu člověku, rodině nebo konkrétní neziskové organizaci?

Můžete poslat dar převodem z účtu na dárcovské konto 0002160016/5800 projektu Blesk Srdce pro vás (je vedené pod Nadačním fondem J&T).

Teď to hlavní! Váš dar poputuje VŽDY té organizaci a těm konkrétním lidem v příbězích, které Blesk zveřejní.

Pošlete dárcovskou SMS ve tvaru: DMS SRDCEPROVAS na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč. Více na www.darcovskasms.cz

Fotogalerie
5 fotografií