Charvátova Opravárna měla původně sloužit jako platforma, která bude sdružovat opraváře. Firmy, kterým lidé vrátí drobně poškozené zboží, by si pak tyto opraváře najali, ti by zboží opravili a mohlo by putovat zpět do prodeje. Plán to byl smělý a sám Jan Charvát přiznává, že začátky vůbec nebyly takové, jaké si představoval. Zakázek bylo minimum.

Změna přišla až s firmou se sportovním zbožím, která Charvátovu Opravárnu oslovila s tím, že potřebuje kvalitní záruční servis především elektronických fitness zařízení, jako jsou běhací pásy. „Z našich 1200 opravářů jsme jim vybrali prvních dvanáct a ti začali dělat záruční servis přímo u zákazníků. Během dvou měsíců náš obrat vystřelil tisícinásobně. Což vlastně nebylo moc těžké, protože předtím byl minimální,“ vzpomíná Charvát.

A hned bylo jasné, že tohle je ta správná cesta. Charvát tedy v rámci svého startupu založil ještě B2B projekt RepairSys, který se specializuje na záruční servis pro firmy, jako je Alza, Mall.cz a nejméně dvacítka dalších firem.

S rozbitou pračkou do Holešovic

Charvátovi to ale bylo málo a firmu chtěl posunout dál. V listopadu letošního roku proto otevřel v Holešovické tržnici servisní pobočku, kam mohou Pražané donést svoji rozbitou elektroniku po záruce. Ne vždy ale jde vše opravit, respektive ne vždy se to vyplatí. „Oprava se vyplatí asi od hodnoty spotřebiče dva tisíce korun a víc. Bezejmenné značky za tři stovky jsou odsouzené k zániku. Jednak se do nich často nedá ani dostat, jednak to nepokryje ani náklady na práci opraváře, které se pohybují okolo 650 korun na hodiny,“ vysvětluje Charvát.

Cirkulární obchod

Tentokrát si na nezájem nemůže stěžovat a tak přišel další nápad. Hned vedle servisní pobočky otevřít cirkulární obchod s opravenými spotřebiči, na které zákazník navíc dostane záruku. „Tuhle myšlenku mám v hlavě už dlouho, teď s inflací, ekonomickou a energetickou krizí je na ní ten pravý čas. Přes 60 % lidí nemá žádné úspory. Když se jim pak rozbije životně důležitý spotřebič, nemají na nový. Těmto lidem chceme pomoct. Proto se budeme zaměřovat hlavně na bílé elektro, jako jsou pračky, sušičky či sporáky,“ popisuje Charvát.

Se svým nápadem se podělil s fanoušky na sociálních sítích a ti byli přímo nadšeni, Cirkulární obchod tak vznikl doslova během pár dní. Určen je tedy nejen lidem, kteří mají hluboko do kapsy, nebo studentům, ale také těm, kterým není lhostejné životní prostředí a zkrátka nechtějí zbytečně kupovat nové věci. „Bez cirkulární ekonomiky se neobejdeme. Nerostných surovin není neomezené množství a doba, kdy jsme něco vyhrabali ze země, vyrobili, použili a následně vyhodili, už je dávno pryč,“ myslí si Jan Charvát.

Celý projekt má navíc i charitativní přesah. „Každý měsíc darujeme jeden životně důležitý spotřebič matce samoživitelce či rodině s malými dětmi, kterým se rozbil důležitý spotřebič a situace jim nedovoluje koupit si nový,“ uzavírá Charvát.

Fotogalerie
6 fotografií