Strážnice Veronika (29) přišla o matku i otčíma vinou jejich závislosti na pití a drogách. „Už od dětství se kolem mě točil alkohol, nevlastní otec mámu fyzicky napadal, čichal toulen a hrál automaty,“ zpracovala její příběh do knihy Denisa Prošková. „Po jeho smrti máma začala s tvrdými drogami a přestala se o nás starat. Už ve dvanácti jsem zvládala zastat roli matky. Snažila jsem se postarat o sourozence.

Vydělávat ale s ohledem na nízký věk nemohla. „I přes to, co se doma dělo, jsme mámu nechtěli opustit,“ líčí s tím, že nakonec nebylo zbytí – sociální pracovnice rozhodla, že musí do dětského domova. „Začátky byly strašné. Nedokázala jsem se adaptovat.“ Přesto v ní nelehký úděl vzbudil zatvrzení – snažit se a učit se, aby jednoho dne nedopadla jako její rodiče. „Mým tehdejším snem bylo dostat se na policejní školu. Nakonec jsem skončila na škole hotelové,“ líčí žena, která v dětském domově strávila přes 10 let.

A zpětně nelituje. „Díky nadačním příspěvkům jsem navštívila Velkou Británii, Estonsko, Maltu,“ vyjmenovává. Když odmaturovala, vybrala si ke studiu soukromou vysokou školu v Praze se zaměřením na výživové poradenství. I si později našla práci v řadách městské policie. „To vše díky tomu, že jsem nepřestala věřit v sebe sama, ale taky díky tomu, že ve mně věřili cizí lidi! Stojím si za tím, že děti z nefunkčních rodin mají mnohem větší šanci na úspěch právě v dětských domovech než doma,“ uzavírá.

Potřeba pomoci

Podobných skutečných příběhů, jako je ten Veroničin, je v knize Znáte jejich příběhy? hodně. Ačkoliv mnozí mohou považovat pobyt v dětských domovech za pomyslné stigma, je tomu často naopak. Nejen, že za svůj pobyt nemohou děti, ale zpravidla nezodpovědné chování jejich rodičů, ale začasté právě tam naleznou svůj opravdový „domov“.

„Příběhy jsme sbírali několik let v rámci literárních soutěží, které jsme pořádali, nebo jsou to příběhy studentů, které podporujeme,“ vysvětlila Michaela Chovancová, která je ředitelkou organizace Dejme dětem šanci. Její snahy ohledně vydání publikace štědře podpořila také Praha 13, a to částkou 50 tisíc korun.

„Dlouhodobě podporujeme několik sociálních iniciativ a dětské domovy jsou jedním z velkých společenských témat. Když děti dětský domov opouštějí, tak se najednou dostanou do zcela nového světa a tam je potřeba jim pomoct,“ vysvětlil starosta třinácté městské části David Vodrážka (ODS). „Podpora organizace Dejme dětem šanci je z naší strany absolutně samozřejmá. Kniha plná autentických příběhů přiblíží toto téma široké veřejnosti.“

Video
Video se připravuje ...

Mýty o dětských domovech. Tomáš Koníček,Petr Soukup

Fotogalerie
10 fotografií