Hazard a také pití sehrály roli v životě Hanky (27), která v Praze studovala na učitelku. S bratrem s sestrou vyrůstala poblíž Čerčan, městečka východně od Prahy. Dětství v rodině v ní zanechalo nepříliš šťastné vzpomínky. „Co si vzpomínám, tak v naší rodině byl vždycky problém s penězi. Taťka sice práci měl, ale rád se napil alkoholu a pak byl hodně agresivní, automaty taky nepohrdl,“ dočteme se v knize. Rodina spadla do dluhů, které se prohlubovaly i tím, že její matka nepracovala.

„Pamatuji si, jak taťka létal po celé vsi, aby mu někdo půjčil padesát korun, abych měla na týdenní jízdenku do školy,“ vzpomínala Hanka. Jak život šel, rodina upadala do čím dál větší finanční tísně, až ji nakonec odstřihli od elektřiny a vody. „Jako malá jsem si příliš neuvědomovala, v jak špatném prostředí žiju. Večer jsme si svítili svíčkami a já svým sourozencům četla při svíčkách pohádku.“ Když se situace stávala neúnosnou a útoky opileckého otce na matku se stupňovaly, padlo rozhodnutí: děti půjdou do diagnostického ústavu.

„První večer jsem celý probrečela,“ svěřila se budoucí učitelka. Náhradní „domov“ nalezla v Praze a přes počáteční rozpaky se jí v něm zalíbilo. „Vybavuje se mi cesta metrem, kdy mi paní vychovatelka řekla, ať pustím sednout nějakou starší paní. Paní poděkovala a dodala, že mám šikovnou maminku,“ líčí příhodu z doby, kdy jí bylo 9 let. „Racionálně vzato nám to dalo šanci na, nechci říct lepší, ale určitě pohodlnější a snad i šťastnější život,“ rekapituluje sympatická dívka, která si v dospělosti našla přítele a doufá v šťastnou rodinu.

Potřeba pomoci

Podobných skutečných příběhů, jako je ten Hančin, je v knize Znáte jejich příběhy? hodně. Ačkoliv mnozí mohou považovat pobyt v dětských domovech za pomyslné stigma, je tomu právě naopak. Nejen, že za svůj pobyt nemohou děti, ale zpravidla nezodpovědné chování jejich rodičů, ale začasté právě tam naleznou svůj opravdový „domov“.

„Příběhy jsme sbírali několik let v rámci literárních soutěží, které jsme pořádali, nebo jsou to příběhy studentů, které podporujeme,“ vysvětlila Michaela Chovancová, která je ředitelkou organizace Dejme dětem šanci. Její snahy ohledně vydání publikace štědře podpořila také Praha 13, a to částkou 50 tisíc korun.

„Dlouhodobě podporujeme několik sociálních iniciativ a dětské domovy jsou jedním z velkých společenských témat. Když děti dětský domov opouštějí, tak se najednou dostanou do zcela nového světa a tam je potřeba jim pomoct,“ vysvětlil starosta třinácté městské části David Vodrážka (ODS). „Podpora organizace Dejme dětem šanci je z naší strany absolutně samozřejmá. Kniha plná autentických příběhů přiblíží toto téma široké veřejnosti.“

Video
délka: 04:28.03
Video se připravuje ...

Mýty o dětských domovech. Tomáš Koníček,Petr Soukup

Fotogalerie
10 fotografií