Pro třicátníky a starší ročníky jsou výpravy na setkání youtuberů s fanoušky často jako výlet do jiného světa. Teenageři naprosto šílí z perfektně „vystajlovaných“ kluků a holek stejně starých nebo jen o něco málo starších než oni. Jakmile se s nimi setkají, v naprosté mánii svým idolům vylévají svá srdce, objímají je a místo autogramu si odnáší několik fotek v mobilu. Náhodný kolemjdoucí si pak říká, čeho se to vlastně stal svědkem a proč ty děti tolik šílí?

Známý z obrazovky

Je to euforie, když potkáš někoho, koho třeba dva roky sleduješ v kuse. Většinou holky mají hodně emocí a neví, jak to dát najevo, tak tě obejmou. Mně osobně objetí nevadí, ale polibek je už moc,“ řekl jeden z idolů děvčat Luboš Kulíšek. On sám patří právě k těm celebritám, které vytvořil internet, YouTube a sociální sítě. Do světa youtuberů vkročil v šestnácti letech, když už rok a půl jeho kolegové zveřejňovali své výtvory.

Jeho první videa byly krátké humorné skeče, které se sebeironií reflektovaly život dospívajících, jejich problémy a častý střet s realitou nebo požadavky rodičů. „Svoje první video jsem natáčel dva měsíce a byl to skeč o předělávání mého pokoje,“ vrací se k počátkům Luboš.

Obyčejný kluk ze střední školy se zhruba po roce stal celebritou. „Poznal jsem to ve chvíli, kdy jsem vyjel z maloměsta na moji první konferenci youtuberů do Brna a lidi mě tam poznávali,“ hledá onen bod zlomu. Proslavení s sebou neslo také nemilé zkušenosti. „Stávalo se, že desetileté děti přišly k nám domů a začaly zvonit, jestli nepůjdu ven. Ještě neznaly tu hranici a musel jsem jim vysvětlovat, že tohle se nedělá,“ mluví o jedné z mnohých nepříjemných zkušeností.

Svět za kamerou 

Sám Luboš se ale také musel mnohé věci naučit, kupříkladu kdy nechat kameru vypnutou a užívat si skutečný život kolem sebe. „Dřív jsem si na tripy bral kameru a vše točil. Na konci dovolené jsem pak zjistil, že jsem celou tu dobu koukal jen přes to zařízení, a ne svýma očima,“ prozrazuje důležitou lekci Luboš. Odteď si lépe vybírá, kdy nechá kameru běžet a kdy odpočívá.

Za čtyři roky fungování kanálu Luboš je celkem fajn má na svém YouTube 266 tisíc odběratelů. Pozitivně naladěný student také dost vydělává. „První peníze mi šly z reklam na YouTube, potom různé akce a po dvou letech přišla první kampaň, což je dlouhodobá propracovanější reklama. Ta mi tvoří největší příjem, nejmenší část pak vlastní merchandising,“ popisuje, odkud pochází jeho příjem, který se pohybuje v rozmezí 10 až 100 tisíc měsíčně!

Na vlastní pěst

„Jsem se svojí kariérou spokojený. Ve svých devatenácti jsem se osamostatnil, bydlím v celém bytě sám, také se sám živím a platím si dovolenou. Vážím si možnosti, že jsem se v takhle mladém věku mohl osamostatnit,“ říká s pokorou Luboš. Uvědomuje si, že trendy na sociálních sítích se rychle mění a příští měsíc může být všechno jinak, proto dál studuje v Praze na vysoké škole marketingovou komunikaci a těší se, co nového přinesou technologie a sociální sítě, jimž za hodně vděčí.

Fotogalerie
5 fotografií