Zatímco někteří Youtubeři natáčí výzvy, skeče, pranky, Veronika se snaží skrze svůj kanál šířit osvětu týkající se šetření planety. Její zapálení do minimalizace odpadu a udržitelné módy strhlo více než třicet tisíc diváků, kteří pravidelně sledují její cestu na kanálu Weef. „Poprvé jsem se o zero waste začala zajímat v roce 2016, kdy jsem žila v Portugalsku, kousek od oceánu,“ vzpomínala, jak ji tehdy vyděsily pláže plné odpadků, které vyplavilo moře. Ekologické smýšlení měla už ale jako malá holčička.

Zero waste

Odmalička s matkou sbírala odpad v lesích při procházce se psy. „Stejně tak jsem postupovala během mého procházení po pláži. Je to ale boj s větrnými mlýny. Bylo mi jasné, že je důležité zaměřit se na příčinu, což bylo v ideálním případě neprodukovat tolik odpadu, vzdělávat sebe a okolí na toto téma. No a jelikož začít se má u sebe, začala jsem googlit a narazila na termín zero waste,“ vzpomínala, jak se rozhodla změnit svůj přístup k odpadu od základu. Dnes nakupuje s plátěnými pytlíky v bezobalových obchodech a její šatník skýtá nadčasové kousky.

Oblečení jsem zahodila

„Můj šatník se za posledních 5 let značně zúžil. Během mé první cesty s batůžkem na zádech jsem s sebou táhla nesmylsný počet outfitů, které jsem si taky odnosila. Pár měsíců na to jsem se stěhovala do ciziny s narvanými kufry hadrů a tam jsem pochopila, že takhle to nepůjde," smála se. „Nejenom kvůli stěhování, ale taky proto, že jsem spoustu toho oblečení neunosila. Začala jsem postupně třídit a svůj šatník proměnovat ve více efektivní a odpovědný. Stále na tom pracuji," prozradila, že dnes loví originální kousky v sekáčích.

„Chtěla změnit pohled na sekáč jako na místo, kde si kupují jen oblečení ti, kteří nemají finance, a že je to nechutné si kupovat takto kus oděvu." Veronika má naopak s pražskými secondhandy jediné dobré zkušenosti. Objevuje v nich oblečení, za pár korun, které voní po vyprání a je předem přetříděné od kazových kusů. „Co mě na tom ještě baví, je to, že daný kousek máte většinou jen vy a neobléká ho celá Praha," dodala Youtuberka, která prochází pražské sekáče křížem krážem. Nejoblíbenější však neprozradila.

Zcestovalá Veronika si dopřává nákupy i v zahraničí. „Třeba Berlín má sekáče, kde narazíte na běžné levné kousky, ale i výběrové vintage sekáče, kde už si připlatíte. Určitě stojí za to, pokud cestujete, navštěvovat sekáče a zkoušet ulovit kousky i mimo Česko.“

Jak na to?

Weef začala protříděním šatníku. „Krom toho, že si musíte uvědomit, co chcete nosit, tak je na místě taky znát svůj styl. Je to docela dlouhé povídání, o kterém více mluvím v jednom z mých videí Jak na efektivní šatník," odpověděla. Další důležitostí je dle ní nenakupovat impulzivně a promýšlet si, co opravdu v šatníku chybí. „Také je důležitý průzkum trhu, značek a jejich kvality a odpovědnosti. No a pokud jde o kousek, který netřeba nový, tak se opět vracíme do prostředí second-handů."

Závislost na nákupech

Jak vypadal její život předtím, než se světu představila jako zapálená zero waste maniačka? „Před nějakými šesti lety jsem byla shopaholic. Dělala jsem si radost nákupem nových věcí, především právě oblečení ve fast fashion obchodech. Vůbec jsem celý ten koloběh, nekvalitní produkty a nákup nepotřebných věcí nevnímala jako něco špatného,“ vysvětlovala.

Po prozření se do zero waste vrhla po hlavě, jak by sama řekla, trochu do extrému. „Nemůžete chtít všechno hned. Trochu mě to semlelo a pak jsem rychle pochopila, že nemůžu být ECO, BIO, RAW za týden. A taky jsem si připustila, že možná ve všech směrech nechci," popisovala, že vzdát se některých komfortů moderní společnosti nakonec vůbec nebolelo. 

Nesoudím druhé

Neměla během těch let chuť hodit flintu do žita? „Změny se neprojevují ihned. I když doba je taková. Všichni chceme všechno rychle. To je ale podle mě cesta do pekel,“ sdílela svůj pohled. „Je to se vším, prášky na hubnutí, okamžitý efekt jakéhosi krému na vyhlazení vrásek a mohla bych pokračovat. Na změnách se musí pracovat. Takže já to nevnímám nijak negativně, vlastně ani nesoudím lidi, kteří to mají jinak. Každý jsme v jiné životní etapě, fázi, máme jiné starosti a jiný pohled na svět. Já se jen ten svůj snažím předávat dál a být změnou, kterou chci vidět."

Její cestu zero waste můžete sledovat na kanálu Weef. Brzy odvysílá video z cesty do Bangladéše, kam se vypraví s neziskovou organizací Adra. „Adra se na místě věnuje vzdělání dětí, což je z mého pohledu cesta, jak změnit svět k lepšímu a pomoct. A co vím, tak právě móda je tam velké téma, protože právě Bangladéš je místem, kde se šije velké množství oblečení právě pro zmíněné fast fashion obchody," prozradila na konec rozhovoru.

Prohlédněte si Veroničin šatník:

Fotogalerie
10 fotografií