Právě pohoří Kavkaz bylo historicky posledním útočištěm zubrů - posledního zubra tu zastřelili v roce 1927. Po 92 letech se ale krásní přežvýkavci v rámci mezinárodního reintrodukčního projektu letos vrátí „domů“. „První zubři, plánováno je asi 20 jedinců, budou do národního parku Shahdag převezeni v letošním roce. Na rok 2020 až 2021 je naplánován transport dalších 20 zubrů. S dalšími transporty se počítá i v dalších letech,“ uvedla mluvčí pražské zoo Helena Petáková.

Jednou z přibližně deseti prvních navrátilců, kteří do Ázerbájdžánu poletí už na jaře, bude i rok a půl stará zubřice Prťka, jež své jméno dostala podle slavné hlášky z filmu Sněženky a machři a která má svůj dosavadní domov v pražské zoo. V neděli se s ní přišli kromě návštěvníků rozloučit i její kmotři, herečka Veronika Freimanová a herec Václav Kopta.

Prťka se narodila 1. září 2017 mamince Božence a tatínkovi Tipitovi z Tierparku Berlín. Právě do jeho rodiště se zubřice spolu s dalšímu několika zubry z různých evropských zoo vydá. Tam pobude čtyři až pět týdnů a pak se vydá vstříc dobrodružství v Ázerbájdžánu. „Zubři budou letecky přepraveni do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu. Odtud pojedou nákladními auty do národního parku Shahdag na severovýchodě země,“ popsala cestu zubrů Petáková.

Video
délka: 01:05.36

Zubřice Prťka odcestuje z pražské zoo až na Kavkaz. Zoo Praha

Stopy, fotopasti, obojky

Reintrodukční zařízení, v němž budou zubři umístěni, bylo zřízeno v loňském roce ve východní části parku. „Zařízení zahrnuje aklimatizační ohradu o rozloze asi 2 ha, odstavné výběhy, kam lze zvířata oddělit, a částečně oplocenou vypouštěcí ohradu o rozloze asi 200 ha. Plocha národního parku, kam budou zubři nakonec vypuštěni, je 130 000 ha,“ uvedla mluvčí. Aktivitu zubrů pak budou odborníci monitorovat pomocí stop ve sněhu či fotopastí a minimálně pět zvířat dostane také obojky pro satelitní sledování. 

Do roku 1952 probíhaly snahy o rozmnožování a zachování zubrů především v lidské péči, později se však začaly soustředit i na založení volně žijících stád. V současnosti žije v péči člověka kolem 1600 zubrů, v přirozených nebo polopřirozených podmínkách kolem 3500 zubrů. Projekt návratu zubrů na Kavkaz je výsledkem společného úsilí ochranářských organizací a zoologických institucí, podporuje ho Světový fond na ochranu přírody, Ministerstvo ekologie a přírodních zdrojů republiky Ázerbájdžán nebo zoologické zahrady náležející k Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA), včetně té pražské.

 

Fotogalerie
8 fotografií