Situace na pražském Andělu je už několik let alarmující. V blízkosti pětihvězdičkového obchodního centra Nový Smíchov, přímo u výstupu z metra, každý den posedávají skupinky lidí bez domova spolu s narkomany. Často jsou kolemjdoucí vystavování jejich slovním projevům a hádkám. Během dubna zde navíc došlo ke dvěma potyčkám mezi bezdomovci, které skončily doslova „na nože“.

K prvnímu incidentu došlo 12. dubna za bílého dne, kdy 44letý muž skončil v nemocnici s několika bodnými ranami. Policisté okamžitě začali po neznámém útočníkovi pátrat, naštěstí ještě ten den se ho podařilo dopadnout. „Detektivové 35letého muže obvinili ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví a zároveň podali podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby,” sdělila k případu policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

O dva týdny později, tentokrát kolem deváté hodiny večer, volala záchranku žena, která v Nádražní ulici u Anděla našla ležet pobodaného muže. „Kolem půl deváté volala na tísňovou linku oznamovatelka, že v ulici Nádražní našla ležet muže. Na místo okamžitě vyrazila hlídka, která muže našla a zjistila, že má krvácivé zranění pravděpodobně od nože,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský. Muž byl následně převezen do nemocnice a i tentokrát se podařilo policistům pachatele dopadnout.

Pomůže vážná hudba?

Jenže místním situace vadí čím dál tim víc, a i když nové vedení radnice slibovalo zasádní změnu, v této otázce se mnoho zatím změnit nepodařilo. „V Praze zcela chybí koncepční řešení. My jsme prozatím zafinancovali terénního pracovníka a dvakrát v týdnu je k dispozici i sanitka na náplavce. Vyšla nám vstříc i policie, která zde posílila hlídky. To ale není řešení problému, to se musí uskutečnit na celopražské úrovni,“ říkal po sto dnech v úřadě starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (Praha Sobě).

Jeho kolega, radní pro veřejný prostor, Milan Vrkoč (SEN 21), chce od Anděla narkomany a bezdomovce zase vyhnat vážnou hudbou, kterou by zde pouštěl v pásmu. „Pokud někdo uslyší stejnou smyčku po dvacáté, mohlo by ho to od místa odradit,“ myslí si radní.

Ještě více strážníků

Pro místí je nyní asi nejpozitivnější zpráva, že po zmiňovaných dvou incidentech se Starostovi Pašmikovi podařilo domluvit s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) posílení policejních hlídek. 

„Jsem rád, že pan primátor Svoboda přistoupil na většinu mých návrhů a pověřil Městskou policii, která spadá do jeho gesce, výrazným posílením přítomnosti strážníků u Anděla. Jako radnice máme bohužel jen omezené pravomoci, jak bezpečnost zlepšit,” říká starosta Pětky Jaroslav Pašmik a doplňuje, že pro území Praze 5 je aktuálně neobsazených 20 míst strážníků, ale reálně by bylo potřeba ještě dalších deset.

To podvrdil i magistrát ve své tiskové zpráve. „Na základě dohody byly počínaje úterkem 25. dubna posíleny hlídky městské policie ze dvou dvoučlenných hlídek na tři dvoučlenné hlídky, a to pro lokalitu Anděl a její bezprostřední okolí. Policie ČR nasadí kromě dosavadních dvou dvoučlenných hlídek a policistů z protidrogového týmu Krystal několikrát týdně devítičlenný tým složený z příslušníků Speciální pořádkové jednotky (SPJ) a Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ).

Zákaz alkoholu

Městká část také rozšíří zóny, kde bude zakázáno pití alkoholu a tento zákaz chce i důsledněji vymáhat. Doposud zákaz platil jen v oblasti u Anděla, ale nyní se rozšíří například i do ulic Štefánikova, Stroupežnického a do parku Portheimka. Požívat alkohol na těchto veřejných prostranstvích bude zakázáno. V případě porušování zákazu bude Městská policie alkohol zabavovat a v součinnosti s úřadem Prahy 5 také likvidovat.

Starosta však upozornil, že jen represe nestačí. Pětka především trpí naprostým nedostatkem kontaktních center, které scházejí po celé Praze. „Před zavřením druhého centra varovali odborníci a jejich obavy se naplnily. Situace se totiž zhoršila. Lidé se z kontaktního centra přelili z velké části k Andělu a do dalších oblastí v jeho okolí. Bezpečnost nelze řešit dlouhodobě jen represí, ale právě posílením sociálních služeb. Praha však doposud nerozšířila síť nízkoprahových center,” uzavírá starosta Jaroslav Pašmik.

Fotogalerie
38 fotografií