„Prioritu dostane výstavba depozitáře Národní galerie v Jinonicích. Jedná se o novostavbu za více než dvě miliardy korun, která je nezbytně nutná k tomu, aby se mohly rozvíjet ostatní aktivity a činnosti Národní galerie," uvedl ministr. Stavba je podle něj na úrovni přípravy dokumentace. Podle Baxy nemá smysl investovat větší sumy do Veletržního paláce, který po dokončení depozitáře čeká rekonstrukce.

Baxa plánuje změnu postavení garanční rady NGP, která by se měla stát pružnějším a "míň poradním" orgánem, ale nástrojem pro komunikaci s odbornou veřejností. Koncept chce představit v brzké době.

Areál depozitáře vznikne podle návrhu studia JIKA-CZ, který NGP vybrala v architektonické soutěži. Investorem bude stát. Podle dřívějších informací nabídne areál mimo prostor pro péči o umělecká díla také veřejně přístupnou část - otevřený depozitář a veřejné edukační programy.

Stávající depozitáře jsou podle galerie již zcela zaplněné a neumožňují vhodné ukládání dalších sbírkových předmětů. Součástí komplexu mají být restaurátorské ateliéry, laboratoře a digitalizační centrum. Vybraná umělecká díla budou umístěna i v exteriéru, ve veřejnosti přístupném sochařském parku.

NGP má v hlavním městě šest budov se stálými expozicemi nebo výstavami, výstavy pořádá také ve Valdštejnské jízdárně, která patří Senátu. Galerie spravuje nejrozsáhlejší sbírku výtvarných děl v Česku. Je institucí s více než dvousetletou tradicí, která shromažďuje, eviduje, studuje, vystavuje, publikuje a zprostředkovává umělecká díla všech výtvarných oborů od antiky až po současnost.

Fotogalerie
8 fotografií