Pražští politici se na sociálních sítích předhání v tom, kdo vytvoří lepší příspěvek o nové směně majetku mezi státem a městem. Zaznívají slova jako „oprava“, „využití“ a „směna“. Jaká však bude reálná podoba (konečně) pražských Kasáren Karlín? „V tuhle chvíli nemáme definitivně rozhodnuto, co se stane s Kasárnami Karlín. Z jednoduchého důvodu, areál nevlastníme,“ odpovídá na otázku Blesku radní Adam Zábranský (Piráti).  

Než si prý nechá magistrát zaplatit znalecké studie o tom, co se do areálu o rozloze téměř jednoho hektaru vejde a co umožňuje památková ochrana, potřebuje mít svou jistotu a nechce plýtvat penězi. „Rozhodně chceme, aby ožil celý areál,“ dodává. O otázce prodloužení smlouvy se současným nájemcem, který smlouvu uzavřel do roku 2024, bude muset rozhodnout Rada hlavního města Prahy.

Karlín, centrum kultury!

„Dává mi určitě smysl dočasně zachovat aktivity, kvůli kterým na místo lidé chodí. Ale budeme se o otázce bavit na úrovni koalice,“ vyjadřuje radní podporu současnému stavu věcí. Jak nám v září roku 2022 sdělil Matěj Velek, jeden z provozovatelů neziskové organizace Kasárna Karlín, rádi by po proběhlé směně jednali se zastupitelstvem o možném prodloužení smlouvy a rozvoji areálu.

Nezisková organizace Pražské centrum byla s magistrátem v kontaktu už v minulosti. „Věříme, že co nejdříve navážeme na dřívější jednání tak, aby kulturně-společenské centrum Kasárna Karlín zůstalo i nadále otevřené veřejnosti," říká Radek Pavlovič z týmu Karásna Karlín. V současné době spravují jedno křídlo a nádvoří, ale rádi by oživli i historickou budovu. 

Mají ale strach, že že celý objekt bude na rekonstrukci čekat dlouho a z toho důvodu bude dál chátrat. „Jsme nicméně přesvědčeni, že ho dokážeme do smysluplně využít do té doby, než k rekonstrukci dojde. Rádi bychom s magistrátem o takové možnosti diskutovali," říká Radek Pavlovič. 

Malá občanská sonda

Pan Arťom by prý určitě chtěl, aby všechno zůstalo při starém. „Bydlím na Žižkově, ale je pro mě lepší chodit na pivo sem. Pohybuje se tu spousta lidí a dýchá to tu společenskou atmosférou,“ uvádí pravidelný návštěvník Kasáren Karlín. Místo pro něho symbolizuje 20. století. Naopak by rozhodně nechtěl, aby se v objektu objevily kanceláře.  

„Myslím si, že je dobré, jak to tu funguje,“ odpovídá Olin. Jeho kamarád Kamil je sice v kasárnách poprvé, ale prostředí si zamiloval od první chvíle, co sem vešel. Oba by rádi využili vnitřní prostory budov lemující nádvoří. Navrhují galerii, výstavy nebo sklady knih i workshopy. „Rozhodně bych tu nechtěl žádná komerční centra, obchoďáky nebo kanceláře,“ dodává. Oba by byli kdyby aby to tu žilo. „Nebo by tu mohlo město postavit sociální byty , například pro matky s dětmi,“ zakončuje Olin. 

Něco za něco

„Ještě zbývá poslední krok. A to je schválení bodu na zastupitelstvu a následné podepsání na ministerstvu,“ komentoval po jednání rady hlavního města Prahy bývalý primátor a současný náměstek primátora Zdeněk Hřib. V minulém volebním období se směnou hodně zabýval.

Hodnota celé akce „Kulový blesk“ šplhá až k astronomickým 1,7 miliardám korunám. Mimo pozemku Kasáren Karlín získá Praha ještě dva mnoho let prázdné domy na rohu Hybernské a Senovážné, kde chce pokračovat ve tvoření akademického a studentského života. Naopak poskytne státu nemovitosti ve Fakultní nemocnici Bulovka. Ambice Prahy nekončí, podle náměstka pro rozvoj Petra Hlaváčka chce do budoucna magistrát získat například Zámek Veleslavín.  

Video
délka: 00:30.75
Video se připravuje ...

Kasárna Karlín dnes Jan Dařílek

Fotogalerie
13 fotografií